Poniżej znajdziecie przegląd atrakcji turystycznych w Bydgoszczy, które z pewnością spodobają się dzieciom podczas Waszego pobytu w naszym mieście.

 

Podróż w czasie - zwiedzanie dla dzieci | Opowiada: Martyna Neweluk

{youtube}Lr_yrivAdF0{/youtube}


 Bydgoszcz, Muzeum Mydła, fot. T. MarkowskiMuzeum Mydła i Historii Brudu

W bydgoskim Muzeum mydła i historii brudu poznacie historię higieny, brudu i produkcji mydła. Dowiedziecie się również np.: kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć... oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Będziecie mieli również okazję samodzielnie wykonać mydełko, które zabierzecie ze sobą na pamiątkę. więcej -->> Własnoręcznie wykonać mydło 

Posłuchaj o Muzeum Mydła i Historii Brudu ->  

Manufaktura słodyczy - Karmelowa Kraina

Również przy ulicy Długiej, niedaleko Muzeum Mydła, działa manufaktura słodyczy. Tu dzieci na własne oczy przekonają się jak przebiega proces produkcji słodyczy. Będą mogły również spróbować własnych sił i samodzielnie wykonać smaczne lizaki.

Myślęcinek | BydgoszczAtrakcje dla dzieci w Parku Myślęcinek

Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, rekreacyjno-sportowych, a także dydaktycznych. Na dzieci czekają tu takie atrakcje jak np.:

-->> Ogród Zoologiczny, który jako jeden z nielicznych w skali całego kraju specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt. Jednak znajdziecie tu również wiele egzotycznych gatunków, jak np. lemur katta, tygrys amurski, czy krokodyl kameruński. więcej -->> Ogród Zoologiczny

Zoo w Bydgoszczy, Myślęcinek, fot. Robert Sawicki

-->> Zaginiony Świat, gdzie znajdziecie kilkadziesiąt modeli dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt. Uzupełnieniem Zaginionego Świata jest muzeum "Skarby Ziemi" -->> Zaginiony Świat

-->> Park Rozrywki w Myślęcinku to doskonała zabawa dla osób w każdym wieku. Na najmłodszych czekają kolorowe karuzele, dmuchane zamki, basen z piłeczkami i gabinet luster. Rodzinne wycieczki umili legendarny Ślizg - Gigant oraz elektryczne samochodziki. Szybsze bicie serca miłośnikom mocnych wrażeń zapewni kolejka górska i rollercoaster sięgający w najwyższym punkcie 15 metrów wysokości.

-->>Miasteczku Ruchu Drogowego, któe znajduje się przy głównej promenadzie parku pomiędzy Parkiem Rozrywki a polaną Różopole dzieci mają okazję praktycznej nauki zasad ruchu drogowego. Miasteczko wyposażone jest m. in. w sygnalizację świetlną, rondo, przejścia dla pieszych, znaki drogowe. 

Bydgoszcz, Mennica Bydgoska, MOBEuropejskie Centrum Pieniądza oraz Zbiory Archeologiczne MOB

Na wystawie poświęconej mennicy bydgoskiej w Europejskim Centrum Pieniądza dzieci z pewnością najbardziej zaciekawi model stylizowanej śruby menniczej, używanej do wytwarzanie monet grubych: talarów i półtalarów. Oprócz niej będą mogły poznać proces wytwarzania monet, a także narzędzia kowalskie, dające wyobrażenie o narzędziach używanych w trakcie działalności mennicy bydgoskiej oraz inne przedmioty takie jak: tygle, stemple mennicze, skrzynia – skarbiec, a także zabytki kultury materialnej (fajki buty, dzbanki i kafle z pieca) znalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej mennicy. A przede wszystkim dzieci znajdą tu Skarb Bydgoski znaleziony w bydgoskiej Katedrze w 2018 roku. wystawy stałe -->> Mennica bydgoska -->> Wyspa Młyńska - historia i teraźniejszość

Biały Spichrz | Muzeum Okręgowe | BydgoszczPolecamy również wizytę w tzw. Białym Spichrzu, gdzie prezentowane są zbiory archeologiczne Muzeum Okręgowego. Poprzez ciekawą aranżację plastyczną i liczne rekonstrukcje (m.in. stępa, żarna, koło garncarskie, wyposażenie rycerza) przybliżono tu atmosferę dawnych czasów, a wprowadzenie nowoczesnych metod przekazu (multimedia, monitory dotykowe) umożliwia czynny udział w zwiedzaniu ekspozycji. wystawy stałe -->> W grodzie Bydgosta -->> Bydgoszcz i region u zarania dziejów

 

 

Magiczny plac zabaw

Będąc na Wyspie Młyńskiej warto zajrzeć również na plac zabaw nad Młynówką. Oprócz nowoczesnego i bezpiecznego wyposażenia znajduje się tam również Magiczne Krzesło, czyli eksponat z filmu dla dzieci "Magiczne Drzewo", który w znacznej części realizowany był w Bydgoszczy. Nieopodal znajdują się Wielkie Krzesła - instalacja według idei Wacława Kuczmy. Dzieci uwielbiają się na nie wspinać i fotografować.

Papugarnia Bydgoszcz

 

Bydgoska Papugarnia

Papugarnia w Bydgoszczy jest największym tego typu miejscem w Europie. Poznać tu można kilkadziesiąt gatunków papub, kanarków i innych mniejszych ptaków. -->> Papugarnia

 

 

Muzyczny plac zabaw

Innym ciekawym miejscem zabaw dla dzieci jest Muzyczny plac zabaw w Parku im. Kochanowskiego. Jego wyposażenie nawiązuje do charakteru Dzielnicy Muzycznej, dlatego znaleźć tu można, oprócz tradycyjnych sprzętów, również instrumenty muzyczne, jak na przykład tuby, ksylofony czy bębenki.

Bydgoszcz, Fontanna Muzyczna, fot. Robert Sawicki

 

Muzyczna fontanna

Warto jednego dnia zostać dłużej w Dzielnicy Muzycznej, przy muzycznej fontannie, by obejrzeć atrakcyjny spektakl muzyki, światła i wody (w środy, piątki i soboty o godz. 21.30 <Maj/Czerwiec>, a latem <Lipiec/Sierpień> codziennie).

 

 

Bydgoszcz, Gra turystyczna, atrakcje dla dzieciGry turystyczne w Bydgoszczy

Dzieci uwielbiają rozwiązywać zagadki, a rodzice lub opiekunowie uwielbiają gotowe propozycje. Dlatego polecamy Wam szereg bydgoskich turystycznych gier miejskich, dzięki którym dzieci na pewno nie będą się nudzić podczas poznawania zabytków, ciekawostek i tajemnic Bydgoszczy.

-->> "Szyfr Pana Twardowskiego" - Trasa nr 1 - to zabawa dla najmłodszych, podczas której dzieci poznają najważniejsze atrakcje Starego Miasta

-->> "Strzała Łuczniczki" - Trasa nr 2, która wiedzie ze Starego Miasta do Dzielnicy Muzycznej.

-->> Kod Rejewskiego - Trasa Nr 3 - to propozycja dla trochę starszych dzieci, ze względu na trudniejsze zadania matematyczne i logiczne.

a także „Tajne spotkanie” z Marianem RejewskimUrodzinowy quest: Miasto nad Brdą – 670. lat Bydgoszczy"Kanałowe zagadki" oraz Wodne Miasteczko

 Bydgoszcz, kajaki na Brdzie, fot. Robert Sawicki

Rejs po Brdzie

Kolejną atrakcją, która powinna przypaść do gustu najmłodszym jest rejs tramwajem wodnym. Od strony wody Bydgoszcz wygląd zupełnie inaczej, a dodatkową atrakcją jest możliwość poznania zasad funkcjonowania urządzeń hydrotechnicznych podczas śluzowania statku. Jeśli wolicie być jeszcze bliżej wody polecamy wynajęcie kajaków lub rowerów wodnych, którymi można popływać po Brdzie w centrum miasta.

 

Mistrz Twardowski

Dwa razy dziennie, o godz. 13:13 oraz 21:13 o swojej obecności w Bydgoszczy przypomina Mistrz Twardowski. Pojawia się on w oknie jednej z kamienic przy Starym Rynku. 

Makieta dawnej Bydgoszczy, fot. J. ZasadaMakieta dawnej Bydgoszczy oraz makieta zamku

Przed głównym wejściem do zabytkowych Spichrzy (obecnie Muzeum Okręgowe) znajduje się makieta Bydgoszczy z dawnych wieków. Patrząc na nią możemy dostrzec kilka nieistniejących już budynków: ratusz i kościół Jezuitów na Starym Rynku, mały romański kościółek św. Idziego, bramy miejskie oraz zamek bydgoski, który istniał w latach 1346-1656, czyli do czasu Potopu Szwedzkiego. W pobliżu miejsca, w którym wybudowano zamek obecnie znajdziecie jego miniaturę, dzięki której dzieci dowiedzą się jak zamek wyglądał.

  

 Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park

Family Park dysponuje licznymi atrakcjami: mega dmuchana zjeżdżalnia, samochodziki, ścianka wspinaczkowa, mini kręgielnia - to tylko niektóre z nich. Jest to także miejsce gdzie pod bacznym okiem animatorów maluchy poznają świat przez zabawę. Pracownia Profesora Ciekawskiego i wystawa mobilnych eksponatów przybliża najmłodszym trudne zagadnienia chemiczno-fizyczne poprzez własnoręcznie wykonywane eksperymenty.

img 2419

 

Park Trampolin

Jumpin Place to całoroczna zabawa na ponad 2000 m². Znajduje się tu ogromna strefa trampolin, tor sprawnościowy Ninja. Ponadto AirTrack – poducha pneumatyczna dla super wyczynowców, ale i dla najmłodszych gości. Jest także strefa koszykówki, strefa dodge ball (zbijak) oraz trampoliny sportowe. Kadra trenerska zadba o bezpieczeństwo odwiedzających i wprowadzi ich w świat wysokich skoków.

 

visitbydgoszcz

 

 

Park Trampolin

Centrum zabaw i trampolin Park17 przy ul. Chodkiewicza 17 udostępnia prawie 3000 m2 przestrzeni i oferuje innowacyjne atrakcje na bydgoskiej mapie. To największa sala zabaw w regionie. PARK17 udostępnia 3-poziomowy małpi gaj, strefy trampolin, basen z gąbkami, ściankę wspinaczkową, wielką strefą dmuchańców z torami przeszkód, ślizgawkami i skoczniami, laserowy labirynt oraz paintball laserowy. Są przebieralnie, szatnie z prysznicami oraz dwie kawiarnie serwujące pyszną kawę z profesjonalnego ekspresu i przekąski. U nich wiek nie ma znaczenia. Z oferty Parku17 korzysta szerokie grono odbiorców – od organizatorów dziecięcych przyjęć urodzinowych czy indywidualnych wizyt  po uczestników wieczorów kawalerskich i spotkań integracyjnych.

 

Lodowisko Torbyd | Bydgoszcz

 

Torbyd 

Lodowisko Torbyd pełni przede wszystkim funkcję miejskiej ślizgawki, choć płyta lodowiska posiada parametry spełniające wymogi International Ice Hockey Federation, co pozwala rozgrywać także mecze. Budynek jest wyposażony w funkcje usługowe, m.in. szatnie z szafkami samoobsługowymi, szatnie hokejowe dla zawodników, suszarnie sprzętu hokejowego, wypożyczalnię łyżew wraz z ostrzalnią, punkt handlowy, ogólnodostępne trybuny oraz restaurację z oknami widokowymi na taflę lodu.

Cena podstawowego biletu wynosi 5 zł za 30 min i 20 groszy za każdą następną rozpoczętą minutę. Bilety ulgowe kosztują 3 zł za 30 minut i 15 groszy za każdą rozpoczętą minutę. Obowiązują też zniżki dla posiadaczy Bydgoskiej Karty Dużej Rodziny oraz Bydgoskiej Karty Seniora.