Przyjedź do Bydgoszczy na weekend!

Zastanawiasz się czy wyjazd do Bydgoszczy na weekend to dobry pomysł? Czy w ciągu 2 dni uda się odkryć uroki miasta nad Brdą? Nie trać ani chwili i rezerwuj czas na przyjazd do Bydgoszczy! Przygotowaliśmy plan jak spędzić weekend w naszym mieście!

Zwróćcie jednak uwagę, że część z proponowanych atrakcji jest sezonowa i dostępna od kwietnia do września.

>> Wskazówka << Planując wyjazd do Bydgoszczy warto zaopatrzyć się w Bydgoską Kartę Turysty, z którą zwiedzanie naszego miasta staje się bardziej opłacalne, ze względu na darmowe atrakcje i wiele zniżek, nie tylko w obiektach kultury, ale także w restauracjach.

{youtube}GvnhidlqUZY{/youtube}

 

PiątekPopołudniowy przyjazd do Bydgoszczy

 

W centrum miasta znajdują się liczne miejsca parkingowe czy parkingi wielopoziomowe (zlokalizowane przy ul. Pod Blankami, Jagiellońskiej 23, czy (wkrótce) przy ul. Grudziądzkiej 15, na których możesz zostawić samochód jeśli Twój obiekt noclegowy nie oferuje miejsca parkingowego lub jest znacznie oddalony od centrum miasta.

Zwiedzanie Bydgoszczy rozpocznij od wizyty w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2). Dowiesz się tam więcej o mieście, otrzymasz mapkę oraz foldery informacyjne, a także kupisz bilet na rejs, który jest kolejnym punktem programu.

statki na brdzie w centrum bydgoszczy m17:00 / 18:00 Wyrusz w rejs tramwajem wodnym 
(dokładne godziny rejsów sprawdź tutaj)

Kieruj się na most Staromiejski, aby uchwycić jeden z najbardziej znanych widoków w Bydgoszczy – Przechodzącego przez rzekę i Spichrze nad Brdą. To obowiązkowy punkt na mapie miasta. Po zrobionym zdjęciu, udaj się na przystanek tramwaju wodnego, który zlokalizowany jest przy Rybim Rynku. Turystyczny rejs tramwajem wodnym to jedna z ulubionych i najbardziej popularnych atrakcji w Bydgoszczy. Tramwaj kursuje w sezonie turystycznym (maj – wrzesień) na dwóch trasach (linia Staromiejska i linia Słoneczna). Rejs tramwajem wodnym to niesamowita okazja by zobaczyć miasto z perspektywy Rzeki Brdy oraz przekonać się jak w praktyce działają urządzenia hydrotechniczne.

Jeśli przed rejsem masz chwilę czasu, warto wejść na Barkę Lemara, by posłuchać szyperskich historii.

>> Rejs Tramwajem Wodnym << || >> Śluzowanie <<

>> Przechodzący przez rzekę <<

lew potop plac wolnosci bydgoszcz visitbydgoszcz19:00 / 20:00 Spacer po Śródmieściu

Po rejsie, na wieczorny spacer polecamy bydgoskie Śródmieście. Spacer po tej części miasta to szansa na odkrycie ciekawej architektury (ul. Gdańska, ul. Cieszkowskiego), odpoczynek wśród zieleni parków miejskich (m.in. park Kazimierza Wielkiego z efektowną fontanną Potop, wieczorem pięknie oświetloną) i wsłuchanie się w melodię płynącą z „Dzielnicy Muzycznej” (pomniki kompozytorów, gmach Filharmonii Pomorskiej, rzeźba łuczniczki z 1910 roku). Zakończeniem spaceru będzie pokaz muzycznej fontanny (godz. 21:30, ale warto wcześniej się upewnić w informacji turystycznej), znajdującej się naprzeciwko filharmonii. 

>> Dookoła Śródmieścia <<

>> Dzielnica Muzyczna <<

22:00 Dzień można zakończyć kolacją w jednej z okolicznych restauracji

 

Sobota w Bydgoszczy

 

9:00 Śniadanie w bydgoskich „śniadaniarniach”

Bydgoskie „śniadaniarnie” zapraszają na smaczne śniadania. Sprawdź listę partnerów Bydgoskiej Karty Turysty i skorzystaj ze zniżek.

Muzeum Mydla Promo 1410:00 Zrób mydełko i posłuchaj opowieści o higienie w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła to unikatowe miejsce na mapie Bydgoszczy, gdzie można dowiedzieć się więcej o dziejach czystości, brudu i mydlarstwa. Dodatkowo, podczas zwiedzania istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach mydlarskich dzięki czemu opuszcza się muzeum z własnoręcznie zrobionym mydełkiem. Wstęp do Muzeum z Bydgoską Kartą Turysty jest bezpłatny, wystarczy tylko wcześniej zarezerwować wizytę.

>> Zrób mydło w Muzeum Mydła <<

>> Atrakcje dla dzieci <<

 

stare miasto bydgoszcz12:30-14:00 Zwiedzanie Starego Miasta

Stary Rynek to centralny plac miasta, wytyczony w 1346 roku przez Króla Kazimierza III Wielkiego, miejsce, przez który przebiega 18 południk. Gdy wybija godzina 13:13, zatrzymaj się jeszcze chwilę na płycie Starego Rynku, aby zobaczyć wyłaniającą się z okna kamienicy pod numerem 15, ruchomą rzeźbę Pana Twardowskiego. Legenda głosi, że czarnoksiężnik gościł w naszym mieście w 1560 r. i „różne cuda wyczyniał”. Biały okazały gmach widoczny po drugiej stronie to ratusz, a tuż obok znajduje się najstarszy zachowany budynek w Bydgoszczy – katedra. Późnogotycka świątynia kryje w swoich wnętrzach niezwykle cenne zabytki, które warto zobaczyć. Spod murów katedry kieruj się na Wyspę Młyńską – zieloną oazę zlokalizowaną w samym centrum miasta. Na Wyspie znajdują się 4 oddziały Muzeum Okręgowego: Zbiory Archeologiczne, „dom” Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskie Centrum Pieniądza, a dominującym obiektem są Młyny Rothera. Młyny dawniej pełniły funkcję przemysłową, dzisiaj są siedzibą instytucji kultury. Oprócz szerokiej oferty kulturalnej, Młyny zapraszają do podziwiania panoramy Starego Miasta ze swoich tarasów.

W sezonie wakacyjnym warto skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem turystycznym

>> Poznajemy Stare Miasto <<

>> Wyspa Młyńska <<

14:30 Obiad w bydgoskich restauracjach

Przy Starym Rynku, ulicy Jatki, ulicy Długiej lub w bydgoskiej Wenecji, znajduje się wiele obiektów gastronomicznych, w których można dobrze zjeść. A jeśli chciałbyś poznać bydgoskie smaki, warto udać się do restauracji ujętych w bydgoskim szlaku kulinarnym.

>> Bydgoskie specjały <<

stary kanal bydgoski m16:00 Spacer nad Starym Kanałem, odwiedź muzeum Kanału Bydgoskiego

Stary Kanał Bydgoski to najstarsza w Polsce sztuczna droga wodna, która połączyła Noteć i Brdę. Reprezentacyjna przestrzeń parkowa z licznymi pomnikami przyrody zachęca do spacerowania. Alejami parkowymi udaj się do Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna 10) do miejsca, w którym zapoznasz się z historią owego kanału.

>> Kanał Bydgoski <<

>> Ogrody i parki Bydgoszczy <<

Alternatywnie:

wieza cisnien bydgoszcz m16:00 Wejdź na szczyt Wieży Ciśnień

Po posiłku, wyrusz w kierunku Wzgórza Henryka Dąbrowskiego, gdzie znajduje się wysoka na 45 metrów Wieża Ciśnień. Wieża Ciśnień to obiekt hydrotechniki, który jest częścią Muzeum Wodociągów. Wnętrze wieży kryje ekspozycję opowiadającą o dziejach lokalnych wodociągów i kanalizacji. Po obejrzeniu industrialnej wystawy, warto wspiąć się krętymi, wąskimi schodami na otwartą galerię i zachwycić się widokiem panoramy Bydgoszczy.

>> Wspiąć się na Wieżę Ciśnień <<

19:00 Spędź wieczór w obiektach kultury

Bydgoszcz oferuje bogatą ofertę kulturalną. W naszym mieście można posłuchać muzyki w murach Filharmonii Pomorskiej, obejrzeć operę lub balet w Operze Nova, czy pójść na spektakl do jednego z bydgoskich teatrów (Teatr Polski, Teatr Kameralny, Kinoteatr Adria).

Alternatywnie

restauracja bydgoszcz filip kowalkowski l mBydgoszcz nocą – odwiedź bydgoskie restauracje, kluby czy warzelnie piwa

W naszym mieście można wytańczyć się na parkiecie bydgoskich klubów, napić złotego trunku w Warzelni (ul. Poznańska 9) lub w Kraftodajni (Plan Kościeleckich 5 i 1/2) i dobrze zjeść przy muzyce na żywo (ul. Jatki) 

>> Dzieje się - kalendarz wydarzeń <<

>> Opera Nova <<

 

 

Niedziela w Bydgoszczy

 

exploseum10:00 Poznaj wybuchową historię miasta - Exploseum

Po śniadaniu udaj się do Puszczy Bydgoskiej do dawnej fabryki zbrojeniowej z czasów II Wojny Światowej – Exploseum (dojazd samochodem 25 minut z centrum miasta lub autobus linia 68E). Exploseum będące jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego liczy osiem obiektów i trasę podziemną. Wystawy prezentują m.in. metody produkcji gliceryny, dzieje pracowników fabryki czy też historię wynalazków Alfreda Nobla.

>> Exploseum <<

Powrót do centrum miasta

13:00 Obiad w bydgoskich restauracjach

Szukając odpowiedniego miejsca na obiad, warto przejrzeć listę partnerów Bydgoskiej Karty Turysty i skorzystać ze zniżek.

14:30 Aktywne popołudnie

Wsiadaj na rower i przejedź się do Myślęcinka – opcja dla wytrwałych

bydgoszcz kujawsko pomorskie kajaki rzeka centrum miasta opera novaZ „Dzielnicy Muzycznej” kieruj się do pobliskiej stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego (Aleje Adama Mickiewicza), wypożycz rower i podążaj ulicą Gdańską w kierunku Myślęcinka. Leśny Park Kultury i Wypoczynku – Myślęcinek to jeden z największych w Polsce kompleksów rekreacyjnych, zajmuje powierzchnię 830 ha, z czego blisko 500 ha to tereny leśne. Na terenie Myślęcinka można znaleźć ZOO, Park Rozrywki, Stok narciarski, Zaginiony Świat (park dinozaurów), pole golfowe i wake park. Po przejażdżce rowerowej wróć do centrum na kolacje.

>> Myślęcinek <<

Alternatywnie

Kajaki na Brdzie w centrum miasta

Jeśli zamiast przejażdżki do Myślęcinka wolisz aktywności wodne, w Przystani Bydgoszcz na Wyspie Młyńskiej możesz wynająć rower wodny lub kajak i popływać po Brdzie w centrum miasta.

Na tym kończy się Twój weekend w Bydgoszczy, wyruszasz w drogę powrotną. Gratulujemy jeśli udało się Tobie zrealizować cały program, ale z pewnością zostanie jeszcze wiele do odkrycia w Bydgoszczy na kolejne weekendowe odwiedziny :) Do zobaczenia!