W północnej części miasta, zaledwie 5 km od centrum, znajduje się Leśny Park Kultury i Wypoczynku- Myślęcinek. Jeden z największych w Polsce kompleksów rekreacyjnych zajmuje powierzchnię 830 ha, z czego blisko 500 ha to tereny leśne, nawet z stuletnimi okazami drzew liściastych.

 

Myślęcinek Park | Bydgoszcz | ©visitbydgoszcz

-->> z Kartą Turysty zwiedzasz taniej <<--

Jest to największa spośród zielonych atrakcji turystycznych Bydgoszczy — obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, rekreacyjno-sportowych, a także dydaktycznych.

Blisko centrum Bydgoszczy

Swoją atrakcyjność Myślęcinek zawdzięcza nie tylko warunkom przyrodniczym, lecz również doskonałemu skomunikowaniu z centrum Bydgoszczy. Do parku bardzo łatwo dojechać można komunikacją publiczną (tramwaje w kierunku Las Gdański, autobusy w kierunku Podkowa) lub samochodem przez wiadukt, mijając znajdujący się przy końcu ulicy Gdańskiej stadion Zawiszy.

W zależności od miejsca postoju samochodu bądź wyboru przystanku, z którego wysiądziemy możemy wybrać różne ścieżki naszego spaceru. Na samym początku Myślęcinka, od strony skrzyżowania ulic Rekreacyjnej i Gdańskiej czeka na najmłodszych Park Rozrywki z karuzelami, zjeżdżalniami, gabinetami luster, dmuchanym pałacem, autodromem, kolejką górską i chińskim basenem wypełnionym plastikowymi piłeczkami, Zaginiony Świat, który zamieszkuje ponad 40 dinozaurów, ale to nie tylko. W Muzeum Paleontologicznym podziwiamy niezwykłe okazy kamieni, minerałów i skamieniałości. Można zostać poszukiwaczem bursztynu w Bursztynowym Labiryncie, a Makroświecie przyjrzeć się z bliska stawonogom.

Zaginiony Świat | Bydgoszcz | Myślęcinek | atrakcje dla dzieciPark Rozrywki | Bydgoszcz | Myślęcinek | atrakcje dla dzieci

Bydgoskie ZOO

Natomiast zwierzęta w szczególności polskie zobaczymy w bydgoskim ZOO. Ogród Fauny Polskiej, założony w roku 1978, jako jedyny w Polsce i nieliczny w Europie ma status ogrodu specjalistycznego. Na 14 ha zgromadzono ponad 600 okazów reprezentujących 122 gatunki polskich kręgowców, z czego aż 62 podlega całkowitej ochronie. Można tu zobaczyć żubry, łosie, niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, żbiki, jenoty, kuny, borsuki oraz wiele gatunków ptaków rodzimych, a także tak egzotyczne zwierzęta, jak lemur, tygrys czy krokodyl. Od niedawna działa tu również Akwarium i Terrarium. Oczywiście spacer po Myślęcinku pozwala na podziwianie przepięknych widoków. Liczne akweny wodne w dolinie Strugi Myślęcińskiej zachęcają do wypoczynku również miłośników wędkarstwa. Kolejno mijamy Ośrodek Rekreacji Konnej dysponujący stajniami z boksami dla 50 koni, powozownią oraz krytymi ujeżdżalniami. Hipodrom  umożliwia organizację licznych zawodów w powożeniu zaprzęgami oraz w skokach przez przeszkody. Tradycją stały się już pokazy jeździeckie, rajdy konne, a także Bieg Myśliwski Św. Huberta – pogoń za lisem połączony z biesiadą jeździecką przy ognisku. Na terenie ośrodka organizowane są również przejażdżki bryczką, a także, w okresie zimowym, kuligi. Niezwykle cenne są zajęcia z hipoterapii dla osób niepełnosprawnych. Dzieci i młodzież chętnie korzystają z bogatej oferty półkolonii, połączonych z nauką jazdy konnej. Bazę noclegową i gastronomiczną zapewnia pobliski hotel „Pałac”.

Park Myślęcinek w Bydgoszczy ZOO w Myślęcinku | Bydgoszcz


Również dla amatorów aktywnego wypoczynku

Podczas dalszego spaceru wzdłuż dawnej trasy kolejki wąskotorowej mijamy myślęcińskie pagórki. Piękno otaczającego krajobrazu zachęca młodych artystów do prac w plenerze. Ich rzeźby można podziwiać na terenie całego parku. Jednocześnie różnorodne ukształtowanie terenu, bogate w liczne wzniesienia o doskonałym nachyleniu oraz specjalnie przygotowana trasa, sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Dużą popularnością cieszy się oświetlony, sztucznie naśnieżany stok ze zjazdem liczącym 170 m. W okresie zimowym działa tutaj wyciąg narciarski oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Lekcji szusowania udzielają licencjonowani instruktorzy narciarscy, a także snowboardziści. Coraz większą popularnością cieszy się także snowtubing – zjazd z góry na specjalnych pontonach przypominających duże opony samochodowe oraz snow painting – malowanie farbami na śniegu. Tereny sportowo –rekreacyjne obejmują także, czynne zimą, lodowisko wraz z wypożyczalnią łyżew.

Na obszarze całorocznego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego działa natomiast ścianka wspinaczkowa, wypożyczalnia rowerów, rolek oraz deskorolek. Znajdują się tutaj także boiska do piłki nożnej, siatkowej oraz koszykowej, a także korty tenisowe. Ponadto w Myślęcinku znajduje się jeden z najlepszych w Polsce torów do ekstremalnych zjazdów rowerowych, a także pole golfowe okrzyknięte najpiękniej położonym obiektem do gry w golfa  w Polsce! 

 

Myślęcinek Park | Bydgoszcz wakepark | Bydgoszcz | Myślęcinek Park


Przede wszystkim różnorodna przyroda

W dalszej części Myślęcinka znajdziemy jedno z ulubionych miejsc spacerów bydgoszczan. Ogród Botaniczny, poza oczywistą funkcją rekreacyjną, spełnia głównie rolę dydaktyczną. Popularyzuje, rozmieszczone na 60 ha, różnorodne gatunki drzew, krzewów, kwiatów – obecnie 820, w tym 460 występujących w naturalnym środowisku przyrodniczym. Niezwykle widowiskowym miejscem ogrodu, z doskonale wkomponowanym w rzeźbę terenu górskim potokiem, wodospadem oraz małym jeziorkiem, jest alpinarium prezentujące florę typową dla rejonów górskich nie tylko Polski, ale także całej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. Tworzone są również rodzajowe skupiska roślin, np. zakątki kwitnącej wiśni, jabłoni oraz magnolii, a także tematycznie związane ze sobą kompozycje, m. in. roślin biblijnych oraz ogród motyli z roślinami wabiącymi te owady. Uznaniem cieszy się ścieżka botaniczna dla osób niewidomych i niedowidzących. Umożliwia ona naukę i rozpoznanie poprzez bezpośredni dotyk poszczególnych okazów, które dodatkowo opatrzone są etykietami w języku Braille’a.

W Myślęcinku znajdziemy też Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej — tuż obok zbiornika tzw. ZACISZE. Poprzez utworzenie ścieżek dydaktycznych, liczne warsztaty, sympozja naukowe, a także projekcje filmów Centrum odgrywa ono znaczącą rolę w kształtowaniu postaw proekologicznych wśród bydgoszczan.

Myślęcinek to jednak nie tylko „zielone płuca” Bydgoszczy, ale także miejsce licznie organizowanych festynów, koncertów oraz zawodów, m. in. coroczne pikniki majowe, Powitanie i Pożegnanie Lata z występami znanych gwiazd, rywalizacje o Puchar Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów, Mistrzostwa Polski…, a nawet Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Główne  wejście do parku obfituje w punkty pamiątkarskie, gastronomiczne i rekreacyjne pomosty na stawach. Po remoncie w formie pomnika-symbolu wróciła do parku lokomotywka WLs40: kolejka wąskotorowa jeździła po Myślęcinku od 1996 do 2011 roku, łącząc pętlę tramwajową Las Gdański z bramą główną.

Więcej na stronie: www.myslecinek.pl