Jesteś w Bydgoszczy na 1 dzień? Chcesz w pełni wykorzystać ograniczony czas w naszym mieście, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie jednodniowy program zwiedzania naszego miasta.

>> Wskazówka << Planując wyjazd do Bydgoszczy warto zaopatrzyć się w Bydgoską Kartę Turysty, z którą zwiedzanie naszego miasta staje się bardziej opłacalne, ze względu na darmowe atrakcje i wiele zniżek, nie tylko w obiektach kultury, ale także w restauracjach.

10:00 Przyjazd do Bydgoszczy

W centrum miasta znajdują się liczne miejsca parkingowe oraz parkingi wielopoziomowe (zlokalizowane przy ul. Pod Blankami, Jagiellońskiej 23, czy wkrótce przy ul. Grudziądzkiej 15), gdzie możemy zostawić samochód, a stamtąd spacerem udać się do pierwszego punktu programu.

10:00-12:00 Zwiedzanie Starego Miasta

bydgoszcz dluga22 kamieniceZwiedzanie rozpoczynamy od wizyty w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2). Dowiadujemy się tam więcej o mieście, otrzymujemy mapkę, oraz foldery informacyjne. Wyposażeni w materiały, zaczynamy zwiedzanie. Znajdujemy się na Starym Rynku to centralny plac miasta, wytyczony w 1346 roku przez Króla Kazimierza III Wielkiego, miejsce, przez które przebiega 18 południk. Biały okazały gmach widoczny z płyty Starego Rynku to ratusz, a tuż obok znajduje się najstarszy zachowany budynek w Bydgoszczy – katedra. Późnogotycka świątynia kryje w swoich wnętrzach niezwykle cenne zabytki, które warto zobaczyć.

>> Poznajemy Stare Miasto <<

mlyny rothera bydgoszcz lm

Spod murów katedry udajemy się na Wyspę Młyńską – zieloną oazę zlokalizowaną w samym centrum miasta. Na Wyspie znajdują się 4 oddziały Muzeum Okręgowego: Zbiory Archeologiczne, „dom” Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskie Centrum Pieniądza, a dominującym obiektem są Młyny Rothera. Młyny dawniej pełniły funkcję przemysłową, dzisiaj są siedzibą instytucji kultury. Oprócz szerokiej oferty kulturalnej, Młyny zapraszają do podziwiania panoramy Starego Miasta ze swoich tarasów. W listopadzie 2022 roku otwarta została tu pierwsza ze stałych wystaw.

>> Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką <<

>> Katedra Bydgoska <<

>> Muzea i Galerie w Bydgoszczy <<

 12:00 Zrób mydełko i posłuchaj opowieści o higienie w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła to unikatowe miejsce na mapie Bydgoszczy, gdzie można dowiedzieć się więcej o dziejach czystości, brudu i mydlarstwa. Dodatkowo, podczas zwiedzania bierzemy udział w warsztatach mydlarskich dzięki czemu opuszczamy muzeum z własnoręcznie zrobionym mydełkiem. Wstęp do Muzeum z Bydgoską Kartą Turysty jest bezpłatny, wystarczy tylko wcześniej zarezerwować wizytę.

>> Zrób mydło w Muzeum Mydła <<

13:00 Zobacz Mistrza Twardowskiego, zrób selfie na Moście Staromiejskim i wyrusz w rejs tramwajem wodnym

statki na brdzie w centrum bydgoszczy mKontynuujemy spacer po Starym Mieście. Teraz udajemy się w kierunku ul. Mostowej na Most Staromiejski, który oddziela bydgoską starówkę od śródmieścia. Wybija godzina 13:13, zatrzymujemy się jeszcze chwilę na płycie Starego Rynku, aby zobaczyć wyłaniającą się z okna kamienicy pod numerem 15, ruchomą rzeźbę Pana Twardowskiego. Legenda głosi, że czarnoksiężnik gościł w naszym mieście w 1560 r. i „różne cuda wyczyniał”.

>> Legenda o Mistrzu Twardowskim <<

>> Rejs Tramwajem Wodnym << (koniec sezonu | zapraszamy w kwietniu 2023)

selfie z mostu staromiejskiego bydgoszcz filip kowalkowski l mNastępnie przechodzimy na most Staromiejski, aby uchwycić jeden z najbardziej znanych widoków w Bydgoszczy – Przechodzącego przez Rzekę i Spichrze nad Brdą. To obowiązkowy punkt na mapie miasta. Po zrobionym zdjęciu, udajemy się na przystanek tramwaju wodnego, który zlokalizowany jest przy Rybim Rynku. Rejs tramwajem wodnym to jedna z ulubionych i najbardziej popularnych atrakcji w Bydgoszczy. Tramwaj kursuje w sezonie turystycznym (maj – wrzesień) na dwóch trasach (linia Staromiejska i linia Słoneczna). Rejs tramwajem wodnym to niesamowita okazja by zobaczyć miasto z perspektywy Rzeki Brdy.

 

15:00 Obiad w bydgoskich restauracjach

Przy płycie Starego Rynku, ulicy Jatki, ulicy Długiej lub w bydgoskiej Wenecji, znajduje się wiele obiektów gastronomicznych, w których można dobrze zjeść. A jeśli chcielibyśmy poznać bydgoskie smaki, warto udać się do restauracji ujętych w bydgoskim szlaku kulinarnym.

>> Bydgoski szlak kulinarny <<

16:30 -18:30 Spacer po Śródmieściu

łuczniczka bydgoszcz visitbydgoszczSpróbowaliśmy bydgoskich specjałów, zakupiliśmy pamiątki w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2), a więc możemy śmiało przejść do kolejnego punktu zwiedzania, którym jest spacer po bydgoskim śródmieściu. Spacer po tej części miasta to szansa na odkrycie ciekawej architektury (ul. Gdańska, ul. Cieszkowskiego), odpoczynek wśród zieleni parków miejskich (m.in. park Kazimierza Wielkiego z efektowną fontanną Potop) i wsłuchanie się w melodię płynącą z „Dzielnicy Muzycznej” (pomniki kompozytorów, gmach Filharmonii Pomorskiej, rzeźba łuczniczki z 1910 roku).

>> Spacer po Śródmieściu <<

>> Dzielnica Muzyczna <<

19:00 Kolacja w jednej z bydgoskich restauracji

Szukając odpowiedniego miejsca na kolacje, warto przejrzeć listę partnerów Bydgoskiej Karty Turysty i skorzystać ze zniżek.

20:00 Wyjazd z Bydgoszczy

Jeśli przedstawiony plan zwiedzania to za mało, zapraszamy do Bydgoszy na dłużej. Bydgoszcz oferuje turystom dużo więcej atrakcji!

Zobacz równieź:

-->> Bydgoszcz na weekend

-->> Plan na weekend z dziećmi