Letnie słońce wygania nas z domów –

co robić w Bydgoszczy?

 

-->> z Kartą Turysty zwiedzasz taniej <<--

 

Wyspa skarbów

 

Bydgoszcz | Kujawsko-Pomorskie | Mennica Bydgoska | Wyspa Młyńska | Muzeum Okręgowe

Spacer po Wyspie Młyńskiej to obowiązkowa aktywność dla każdego turysty. Przy okazji warto wstąpić do jednego z oddziałów Bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego. Jeśli interesujesz się archeologią, historią pieniądza lub malarstwem, to zajrzyj do jednego z tych pięknych budynków na Wyspie Młyńskiej, nie bez powodu nazywaną Wyspą Muzeów. To dawne młyny, magazyny, kaszarnie, które przypominają o przemysłowym dziedzictwie Bydgoszczy. Malownicze budynki wzdłuż kaskady wodnej to: Europejskie Centrum Pieniądza zawierające niesamowite zbiory skarbu bydgoskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Zbiory Archeologiczne w tzw. Czerwonym i Białym Spichrzu.

Ciekawym urozmaiceniem zwiedzania zwłaszcza z myślą o dzieciach i młodzieży są przygotowane trzy trasy: „Szyfr Pana Twardowskiego”, „Strzała Łuczniczki” i „Kod Rejewskiego”, które można kupić w formie papierowej lub w wersji mobilnej korzystając z aplikacji w telefonie.

-->> Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała
-->> Skarb z bydgoskiej katedry
-->> Bydgoszcz i region u zarania dziejów
-->> Twórczość Leona Wyczółkowskiego

  

Po aktywnym zwiedzaniu czas na przyjemności. Nic tak dobrze nie uzupełni letniego dnia, jak duża porcja lodów z pobliskich cukierni, które słyną w całym regionie. Najlepiej smakują w towarzystwie mistrzowskiej kawy. Dlaczego mistrzowskiej? Ponieważ właśnie w Bydgoszczy jest grupa specjalistów, którzy mają na swoim koncie tytuły Mistrza Świata i Polski Roasterów. Kawiarnie, w których można skosztować mistrzowskich kaw to PO CO (ul. Gdańska 22) oraz Landshaft (ul. Gimnazjalna 6). Warto jednak wspomnieć jeszcze o Bromberg Kaffee (ul. Śniadeckich 34), w której możemy spróbować zarówno Kawy Bydgoskiej jak i regionalnych produktów.

-->> Posmakuj mistrzowskiej kawy

 

Muzeum nie gryzie

 

Największa i najważniejsza galeria sztuki w Bydgoszczy, mowa o Galerii Miejskiej bwa gościła już zarówno prace znanych artystów ze świata (Dali, Fleischer, Picasso, Warhol), jak i Polski (Abakanowicz, Beksiński, Bereś, Kantor). Miejsce to jednakże nie zapomina o bydgoskich twórcach, którzy często miewają tu wystawy indywidualne, bądź zbiorowe.

A gdzie można poznać historię samej Bydgoszczy? Nie wszyscy wiedzą, że najpopularniejsza wizytówka miasta – Spichrza nad Brdą to jeden z oddziałów MOB poruszający właśnie tę tematykę. Obecnie prezentowana jest tam wystawa stała: Od Starego Rynku do placu Wolności.

spichrza nad rzeką barka brda bydgoszcz

Kolejnym miejscem, do którego zaprasza MOB to już niezupełnie muzeum, ale Exploseum, czyli dawna fabryka nazistowska, w której produkowano materiały wybuchowe. Tutaj można poznać nie tylko skomplikowaną technologię przemysłu militarnego, ale również historię niewolniczej pracy jeńców wojennych. Jeśli mowa o militariach, to zapraszamy również do Muzeum Wojsk Lądowych znajdującego się przy ulicy Czerkawskiej. Ludzie pełni pasji z chęcią opowiedzą o wojskowych dziejach Pomorza i Kujaw. Muzeum gromadzi zabytki związane z historią wojsk lądowych poczynając od średniowiecza, przez wojny XVII wieku, powstania narodowe, walki o granice w latach 1918-1921, II wojnę światową po udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świcie.

-->> Poznaj wybuchową historię miasta
-->> Od Cedyni do Karbali

 

Pisząc o muzeach nie można zapomnieć o tych, które są związane z wodną tradycją Bydgoszczy. Pierwsze to Wieża Ciśnień. Znajduje się tam ekspozycja na której zobaczymy, jak wyglądały dawne łazienki, w jaki sposób niegdyś doprowadzano wodę do miasta oraz wejdziemy na punkt widokowy na szczycie wieży, z którego doskonale widać panoramę miasta. Drugim miejscem jest Muzeum Kanału Bydgoskiego wprowadzające nas w tajniki inżynierii wodnej oraz pokazujące życie codzienne toczące się nad kanałem.

-->> Wspiąć się na wieżę ciśnień

Pójść na żywioł

 

Odwiedziliśmy muzeum, zrobiliśmy coś dla ducha, teraz czas pomyśleć o ciele. I tu otwiera się wiele możliwości. Wizyta w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek będzie odpowiedznia zarówno dla osób, które szukają aktywnego wypoczynku jak i dla osób preferujących spokojne spędzenie czasu.

Najmłodsi ucieszą się z wizyty w ZOO oraz przejażdżką kolejką parkową. Głodni wrażeń ucieszą się atrakcjami w parku rozrywki i odkryją Zaginiony Świat. Ciekawym przeżyciem będie również wejście do Domu Do Góry Nogami, który pozytywnie nam zakręci w głowie.

Myślęcinek jest przyjaznym miejscem dla rowerzystów, zarówno zaawansowanym, dzięki ścieżkom rowerowym, jak i dla początkującym w Miasteczku Ruchu Drogowego. W słoneczne dni czasem aż tłoczno jest również od rolkarzy. Warto pamiętać, że w Bydgoszczy można skorzystać z rowerów miejskich. Wypożyczając rower można zarówno skorzystać z jednej tras prowadzących w okolice Bydgoszczy, jak i zrobić wycieczkę po Śródmieściu, gdzie znajdują się perły architektury głownie secesji i modernizmu. W tym roku poraz kolejny mieszkańcy Bydgoszczy biorą udział w ogólnopolskiej konkurencji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, której inicjatorem i organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. W związku z tą inicjatywą w każdą sobotę czerwca organizowane są darmowe przejazdy rowerowe do pobliskich miejscowości. Rywalizacja potrwa do końca czerwca.

Nie tylko fani dwukołowców znajdą tutaj swoje miejsce. Zwolenników przyrody i roślin zapraszamy do Ogrodu Botanicznego oraz do Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Tuż przy Ogrodzie botanicznym mieści się ośrodek rekreacji konnej oraz klub golfowy z placem zabaw.

-->> Odpocząć w Myślęcinku

 

 

 

Wodne szaleństwo

 

Bydgoszcz jest silnie związana z wodą. To ona sprawiła, że miasto zaczęło się szybko rozwijać. Mówi się, że z perspektywy wody wygląda najpiękniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć kajak, rower wodny lub popłynąć statkiem turystycznym Słonecznikiem. Dla osób szukających mocnych wrażeń polecamy Wakepark Bydgoszcz w Myślęcinku. Wakepark to plaża, letni bar, boiska do siatkówki, a przede wszystkim wyciąg do wakeboardu z przeszkodami, idealny dla osób szukających adrenaliny.

Bydgoszcz | kujawsko-pomorskie | wakepark | atrakcje turystyczne | Myślęcinek

 Moc wydarzeń

Zwiedzanie miejsc i korzystanie z atrakcji to nie wszystko. Każdy tydzień niesie ze sobą koncerty, wystawy, zawody, przejazdy rowerowe i wiele innych ciekawych wydarzeń, przyciągających uwagę nie jednej osoby.

Zobacz również:

-->> Wypożyczalnie sprzętu wodnego
-->> Wypożyczalnie rowerów
-->> Atrakcje turystyczne dla dzieci
-->> Zabytki i atrakcje turystyczne