Pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów działa na terenie ujęcia wody Las Gdański przy ulicy Gdańskiej 242 na osiedlu Leśnym i w Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 2 na Szwederowie w Bydgoszczy. Placówka powstała w ramach unijnego projektu ścieżka edukacji ekologicznej na bazie zabytkowych obiektów Hali Pomp i Wieży Ciśnień, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
-->> z Kartą Turysty zwiedzasz taniej <<--
Można tu poznać odpowiedzi na następujące pytania: Co to jest woda i dlaczego nie można bez niej żyć? Skąd się bierze i jak trafia do kranów? Dlaczego należy o nią dbać i chronić? Jak się pozbywamy nieczystości?
Kontakt:
Umawianie wycieczek pod numerem telefonu 52 58 60 552
mail: muzeum@mwik.bydgoszcz.pl
Zabytkowa hala pomp wodociągowych
ul. Gdańska 242
Kompleks w „Lesie Gdańskim” zaprojektowany został w 1899 r. przez berlińskiego architekta Franza Marschalla. Projektant stworzył wkomponowany w otoczenie, jednorodny stylistycznie zespół architektoniczny z elementami neogotyku, osadzony w nurcie architektury przełomu XIX i XX w. Rozległa parcela zamknięta została efektownym ogrodzeniem. Jako pierwsze, z lewej strony działki, powstały budynki pompowni, studni zbiorczej i gazometrów. Na szczególną uwagę zasługuje dawna stacja pomp, od 1937 r. mieszcząca stację uzdatniania wody, a współcześnie zaadaptowana na salę konferencyjną. Wnętrze z dwupoziomową halą, ma również atrakcyjny wystrój. Ozdobnie opracowany, drewniany strop wsparty jest na stalowych filarach, obudowanych rzeźbionymi, drewnianymi okładzinami. Całości wystroju dopełniają witraże, przedstawiające czaplę na tle zarośli i płynącego łabędzia. Od wielu lat w tym miejscu odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”. Dzisiaj w bydgoskim zakładzie wodociągowym w „Lesie Gdańskim”, zobaczyć można zabytkowe hydranty, zdroje uliczne, pompy, a także replikę średniowiecznego rurmusa – urządzenia, które służyło w XVI wieku do dostarczania do bydgoszczanom wody czerpanej z rzeki Brdy. Popularnością wśród zwiedzających cieszy się także 15. metrowy model piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku, stanowiący odwzorowanie analogicznych budowli znajdujących się pod ziemią. Malowniczo położona Hala Pomp Wodociągowych, nadal funkcjonuje, a użytkownicy z godnym podziwu poszanowaniem dbają o to, wpisane do rejestru zabytków, miejsce. W 2023 roku otwarta została pijalnia wody z zasobów podziemnych – ze studni o głębokości 380 metrów. Woda płynąca do kranu sama się filtruje i zyskuje cenne mikroelementy, w tym naturalny węglan wapnia. Wyróżnią ją również obecny w niej unikalny lit, który jest naturalnym antydepresantem.
Wieża Ciśnień
ul. Filarecka 2
Zbudowana w 1900 roku, bydgoska Wieża Ciśnień wraz z Halą Pomp w Lesie Gdańskim, jest jednym z obiektów Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. W zabytkowych wnętrzach można oglądać, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia oraz dokumenty. W dawnym zbiorniku wodnym o pojemności 1260 metrów sześciennych działa Galeria Wieży Ciśnień. Jedną z atrakcji jest taras widokowy usytuowany na wysokości 38 m, z którego można podziwiać przez lunety panoramę Bydgoszczy. Sympatyczną pamiątką z pobytu w wieży będzie własnoręcznie wybity żeton na wodę. W Wieży Ciśnień i w Hali Pomp zainstalowano multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach.
GODZINY OTWARCIA MUZEUM
Hala Pomp
Poniedziałek 11.00 - 16.00
Wtorek 11.00 - 16.00
Środa 11.00 - 16.00
Czwartek 11.00 - 16.00
Piątek NIECZYNNE
Sobota 10.00 - 18.00
Niedziela 10.00 - 18.00
Wieża Ciśnień
Poniedziałek 11.00 - 16.00
Wtorek 11.00 - 16.00
Środa 11.00 - 16.00
Czwartek 11.00 - 16.00
Piątek NIECZYNNE
Sobota 10.00 - 20.00
Niedziela 10.00 - 20.00
UWAGA !
Kasa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem Muzeum (wejście ostatnich zwiedzających).
CENNIK
Bilet normalny - 10 zł
Bilet ulgowy - 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Bilet rodzinny - 20 zł
Bilet grupowy (min. 10 osób) - 5 zł/os.