1. Szyfr Pana Twardowskiego

Zastanawiasz się jak zachęcić dziecko do poznawania Bydgoszczy? Ta propozycja z pewnością dzieciom przypadnie do gustu :)

Szyfr Pana Twardowskiego

Odkrywanie tajemnic Bydgoszczy przez zabawę,  taki cel przyświecał realizacji „Szyfru Pana Twardowskiego”, czyli wytyczeniu trasy dla dzieci z zagadkami dotyczącymi centrum miasta. Trasa (miejsca, zagadki, ciekawostki) przygotowana przez pracowników BCI została graficznie opracowana przez bydgoskiego rysownika Andrzeja Wróblewskiego w przystępnej dla dzieci formie.

Po drodze dzieci mają okazję poznać ciekawostki związane m.in. z Panem Twardowskim, Katedrą Bydgoską, Królem Kazimierzem Wielkim, herbem Bydgoszczy, Halą Targową, zamkiem bydgoskim, spichrzami, Operą Nova, czy wreszcie Wyspą Młyńską. Wykonując napotkane zadania mały odkrywca zbiera cyfry do ułożenia szyfru. Dzięki niemu na końcu trasu możliwe będzie otwarcie skrzyni, w której znajduje się pieczęć potwierdzająca przebycie trasy i złamanie szyfru.Trasa została już przetestowana przez dzieci w wieku 8-10 lat dając im wiele radości i satysfakcji ze złamania szyfru Twardowskiego.

Książkę można kupić w Bydgoskim Centrum Informacji (róg ul. Batorego/Niedźwiedzia) – cena 9,00 zł

 

Książka z trasą dostępna jest również w formie elektronicznej:   Szyfr Pana Twardowskiego 2.68 MB


 

2. Strzała Łuczniczki

"Strzała Łuczniczki" to kolejna propozycja na zachęcenie dzieci do poznawania Bydgoszczy. Podobnie jak trasa nr 1 pt. "Szyfr Pana Twardowskiego", również "Strzała Łuczniczki" polega na odkrywaniu tajemnic Bydgoszczy dzięki zagadkom zawartym w książeczce.

Strzała Łuczniczki

Trasa została przygotowana przez pracowników BCI i graficznie opracowana przez bydgoskiego rysownika Andrzeja Wróblewskiego w przystępnej dla dzieci formie.

Po drodze dzieci mają okazję poznać ciekawostki dotyczące m.in. Opery Nova, Kościoła Klarysek, Akademii Muzycznej, Galerii Miejskiej bwa, Dzielnicy Muzycznej oraz samej "Łuczniczki". Wykonując napotkane zadania mały odkrywca zbiera nutki, które posłużą do ułożenia zapisu nutowego pewnej bardzo ważnej melodii. Jakiej? Przekonajcie się sami podążając za "Strzałą Łuczniczki".

Książkę można kupić w Bydgoskim Centrum Informacji (róg ul. Batorego/Niedźwiedzia) – cena 9,00 zł

Książka z trasą dostępna jest również w formie elektronicznej: Strzała Łuczniczki 16.9 MB


 

3. Kod Rejewskiego

"Kod Rejewskiego" to już trzecia trasa z zagadkami wydana przez Bydgoskie Centrum Informacji w celu zachęcenia turystów i bydgoszczan do poznawania naszego miasta poprzez zabawę. W związku z obchodzonym Rokiem Mariana Rejewskiego 2015 została ona poświęcona geniuszowi z Bydgoszczy.

 

Podobnie jak trasa nr 1 pt. "Szyfr Pana Twardowskiego" i trasa nr 2 "Strzała Łuczniczki", "Kod Rejewskiego" polega na odkrywaniu tajemnic Bydgoszczy dzięki zagadkom zawartym w książeczce, które tym razem skierowane są do młodzieży (+13 lat). Po drodze uczestnicy mają okazję poznać ciekawostki dotyczące m.in. okolic Wyspy Młyńskiej, ulicy Dworcowej czy Placu Wolności, a przede wszystkim miejsc związanych z Marianem Rejewskim. Wykonując napotkane zadania odkrywcy uzyskują hasła, które wpisują na tajemniczą kartę. Rozwiązanie zadań nie wymaga umysłu kryptologa, ale tym razem to już nie taka prosta sprawa jak w poprzednich publikacjach. Za to tym większa satysfakcja dla śmiałków, którzy odważą się podjąć wyzwanie.

Książkę można kupić w Bydgoskim Centrum Informacji (róg ul. Batorego/Niedźwiedzia) – cena 10,00 zł

Książka z trasą dostępna jest również w formie elektronicznej: Kod Rejewskiego16.1 MB


 

4. kanałowe zagadki

Z okazji Roku Kanału Bydgoskiego (2014), przygotowaliśmy dla Was trasę z zagadkami wzdłuż Kanału, na którą chcielibyśmy Was zaprosić. Podczas około dwugodzinnej wycieczki poznacie ciekawostki oraz fakty dotyczące niezwykłej budowli jaką jest Kanał Bydgoski, poza tym trasa prowadzi poprzez mniej turystyczną (co nie znaczy, że mniej atrakcyjną) część Bydgoszczy.

pobierz ulotkę w formacie pdf: Kanałowe zagadki (7.98 MB)


 

5. Rozszyfruj "Tajne Spotkanie" z Marianem Rejewskim

Od kilku lat gry miejskie zyskują coraz większą popularność. Przestrzeń miasta staje się planszą do gry, po której poruszają się rywalizujące ze sobą zespoły graczy. Ta nowa forma zwiedzania umożliwia zabawę 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

 

TAJNE SPOTKANIE to gra, której akcja toczy się w Bydgoszczy. W myśl zasady „zwiedzaj, grając – graj, zwiedzając”, uczestnicy ruszają w teren, by rozwiązać przygotowane dla nich zagadki. Bawić się można indywidualnie lub zespołowo. Zwycięzcy rejestrują się w Internecie (od 7 kwietnia br.). Niewątpliwym walorem zabawy jest umieszczenie fabuły w realiach historycznych, przez co ukazuje ona Bydgoszcz niejako w dwóch odsłonach – współczesnej i dawnej.
Uczestnicy niniejszej gry poznają Bydgoszcz z początków XX wieku, kiedy swoje młode lata spędzał tu najsłynniejszy z polskich kryptologów – MARIAN REJEWSKI.

pobierz ulotkę w formacie pdf: Tajne spotkania


6. Kolorowanka

Kreatywna zabawa dla dzieci rozwijająca zmysł artystyczny. Pokoloruj wszystkie obrazki i poznawaj Bydgoszcz !

pobierz kolorowanke w formacie pdf: Kolorowanka


7. Miasto nad Brdą - gra turystyczna

Uczestnicy ruszaja na ulice i w zaułki Bydgoszczy, by rozwiazac przygotowane dla nich zadania. Bawic sie mozna indywidualnie lub zespołowo...

pobierz grę turystyczną w formacie pdf: Miasto nad Brdą