Dni robią się coraz krótsze, dzieci z niecierpliwością czekają na pierwszy śnieg, a dorośli zastanawiają się jak spędzić czas, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Tu pojawia się pytanie: co robić w Bydgoszczy zimową porą? Dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto przygotowaliśmy zestawienie zimowych atrakcji.

Zima w Bydgoszczy - jak aktywnie spędzić czas

Myślęcinek – zimowa kraina Bydgoszczy

stok myslecinek zimaKażdy mały i duży bydgoszczanin wie, że kiedy spadnie śnieg warto zabrać ze sobą sanki i udać się do podmiejskiego Myślęcinka. Również miłośnicy innych sportów zimowych nie będą się nudzić, bowiem czeka na nich oświetlony i sztucznie naśnieżany stok. Jeśli nie masz sprzętu, nic straconego, można go wypożyczyć w wypożyczalni, a jeśli brakuje umiejętności, istnieje możliwość pobrania lekcji z instruktorem. Ponadto od listopada w Myślęcinku, podobnie jak w ubiegłym roku działa park iluminacji. Multimedialną wystawę pt. „Magiczna Podróż Blachere” można zobaczyć codziennie do lutego, w godzinach od 16:00 do 21 (ostatnie wejście o godz. 20).

-->> Lumina Park w Myślęcinku

Gdzie udać się na łyżwy?

W okresie zimowym nie można pominąć jazdy na łyżwach. Torbyd to największe lodowisko w Bydgoszczy. Ten nowoczesny obiekt (2018 rok) pomieści nawet do 250 łyżwiarzy jednocześnie. Torbyd co roku jest miejscem licznych wydarzeń. Na lodowisku odbywają się m.in. warsztaty, pikniki łyżwiarskie czy też mecze hokejowe, więc warto śledzić zakładkę „dzieje się” na naszej stronie, żeby być na bieżąco.

-->> Lodowisko Torbyd

W dzielnicy Fordon przy SP nr 65 (ul. Tomasza Golloba 7) również istnieje możliwość jazdy na łyżwach. Fordońskie Lodowisko jest czynne dla mieszkańców w sezonie zimowym. Przy lodowisku funkcjonuje wypożyczalnia i profesjonalny serwis łyżew.

 Bydgoski Jarmark Świąteczny

zdjęcieZapach grzanego wina, regionalne wyroby, świąteczne rękodzieło to wszystko znajdziesz w Bydgoszczy! Jarmark Bożonarodzeniowy jest obowiązkowym przystankiem na mapie naszego miasta. Jak w ubiegłych latach stoiska można znaleźć na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego, na Placu Teatralnym, ulicy Mostowej i Starym Rynku. Bydgoski Jarmark cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, oraz turystów, bowiem każdy znajdzie coś dla siebie. Koncerty z muzyką świąteczną, iluminacje, choinka, stoiska gastronomiczne i domki handlowe przyciągają uwagę dzieci i dorosłych. Tegoroczna edycja jarmarku odbywa się w dniach 18 listopada – 22 grudnia.

-->> Bydgoski Jarmark Świąteczny

Bydgoskie upominki kupić można także online w naszym sklepie internetowym -->> sklep.visitbydgoszcz.pl

 Odwiedź ciekawe wystawy w muzeum

Muzea, galerie, kina, teatry, opera – bydgoskie obiekty kultury są otwarte dla zwiedzających w sezonie zimowym. Miejskie Muzeum Okręgowe zaprasza do Spichrzy nad Brdą na wystawę stałą: "Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy", gdzie można dowiedzieć się więcej o historii naszego miasta. Muzea znajdujące się w zabytkowych budynkach na Wyspie Młyńskiej także zachwycają swoimi eksponatami. W Europejskim Centrum Pieniądza od maja 2022 roku można podziwiać Skarb Bydgoski – dukaty niderlandzkie, dukaty miejskie Hamburga z 1497 roku, czy też monety polskie (najstarsza z 1610 roku) znalezione pod posadzką prezbiterium bydgoskiej katedry. Natomiast w żółtym gmachu potocznie zwanym domem Leona Wyczółkowskiego, znajduje się wystawa obrazów oraz liczne pamiątki tego wybitnego malarza polskiego.

zdjęcieW Młynach Rothera (największym obiekcie znajdującym się na Wyspie Młyńskiej) dnia  11.11.2022 została uroczyście otwarta pierwsza wystawa stała pt. "Węzły. Opowieść o mieście nad rzek". Jak podkreślają autorzy wystawy, tytułowe „Węzły” to nie tylko nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale także symboliczne znaczenie – odnoszące się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie zobaczymy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli. 
 
A może by tak spróbować naparu ziołowego w "Aptece pod Łabędziem"? Muzeum Farmacji zachęca do ogrzania się w swoich wnętrzach. Co ciekawe, bydgoskie muzeum jako jedyne w Polsce posiada w swoich zbiorach kompletne laboratorium galenowe. Zgromadzonych jest ponad 7 tysięcy eksponatów, w tym np. automatyczna tabletkarka firmy Fritz Kilian z 1905, oraz kilka tysięcy książek dotyczących historii aptekarstwa. Miejsce warte odwiedzenia na muzealnej mapie Bydgoszczy. 
 
Fani kultury wysokiej będą zachwyceni zimowym repertuarem Opery Nova. Na koniec roku artyści bydgoskiej opery przygotowują koncert sylwestrowo-noworoczny. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć to wyjątkowe widowisko od 28 grudnia 2023 do 1 stycznia 2024 roku, natomiast w styczniu czeka na nich operetka "Księżniczka Czardasza", opera "Straszny Dwór Stanisława Moniuszki" oraz balet "Alicja w Krainie Czarów". Pełny repertuar Opery Nova dostępny na stronie internetowej obiektu. 
 

-->> Opera Nova

Wieczorny seans filmowy brzmi ciekawie, tylko gdzie obejrzeć film?

zdjęcieOprócz multipleksów (Multikino, Cinemacity, Helios) w Bydgoszczy można udać się na seans do kameralnego kina Orzeł, Jeremi, czy do kinoteatru Adria. Narodziny bydgoskiego kina Orzeł sięgają początków XX wieku kiedy to w roku 1929 powstało nieme kino Oko. Teraz w budynku mieszczącym się przy ulicy Marcinkowskiego 12 wyświetlane są zarówno filmy lokalnych artystów, ale także ambitne kino światowe, europejskie i polskie. Kino Jeremi znajdujące się przy ul. Generała Augusta Fieldorfa „Nila” 13 w każdą sobotę o godzinie 10:00 zaprasza najmłodszych na bajkowe poranki dla dzieci. Kinoteatr Adria jest miejscem licznych wydarzeń rozrywkowych. Na scenie kinoteatru odbywają się koncerty, spektakle (dla dorosłych i dla dzieci) i kabarety.

Zabawy z książką dla najmłodszych

Jeśli wasze pociechy lubią spędzać czas z książką, Kamienica 12 (ul. Poznańska 12) przygotowała cykl spotkań „TuCzyTam”. Dzieci wraz z rodzicami mają okazję odkrywać świat poprzez doznania sensoryczne, najczęściej z książką w tle.

Zima w Bydgoszczy nie jest wcale taka zła. Miasto ma sporo do zaoferowania nie tylko w sezonie letnim.

Zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne dla dzieci

-->> Zabytki i atrakcje turystyczne