Wystawa Mennica bydgoska została przygotowana z okazji powstania Europejskiego Centrum Pieniądza w budynku usytuowanym w miejscu, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica bydgoska działająca w latach 1594-1686 jako mennica prywatna, królewska, a od 1632 r. państwowa, była jedną z najważniejszych w Rzeczypospolitej. Zwiedzających obok wybranych wybitych monet, z pewnością zaciekawi model stylizowanej śruby menniczej oraz liczne zabytki kultury materialnej.
Jej rozkwit związany był z działalnością przedsiębiorców menniczych pochodzących z Niemiec, Włoch i Niderlandów, takich jak: Walenty Jahns, Herman Rüdiger, Ernest Knorr, Eryk Huxer, bracia Andrzej i Tomasz Tymowie, Tytus Liwiusz Boratini i in. Znaczący wkład w działalność mennicy wnieśli również mieszczanie bydgoscy: Krzysztof Guttman i Michał Hoderman. Mennica bydgoska, obok drobnych monet takich jak szelągi i trojaki, wybijała również monety o wysokim nominale: dukaty i ich wielokrotność, a także talary i półtalary.
Na ekspozycji prezentowane są wybrane monety bite w mennicy bydgoskiej a pochodzące ze zbioru bydgoskiego Muzeum. Wybijane w Bydgoszczy monety odznaczały się znakomitym opracowaniem artystycznym, gdyż stemple do nich wykonywali m.in. artyści tej rangi, co Samuel Ammon i Jan Höhn.
Z Bydgoszczy pochodzi słynna złota moneta studukatowa z 1621 r., o wadze 350 g, uważana za jedną z najpiękniejszych monet europejskich. Na wystawie została ona zaprezentowana dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki 3D.
Monety z mennicy bydgoskiej docierające do wielu zakątków Europy spotykamy w pojedynczych znaleziskach, jak i skarbach, czego przykładem jest prezentacja skarbu z Osówca k. Mogilna.
Proces wytwarzania monet ilustrowany jest podświetlanymi reprodukcjami witraży z mennicy w Konstancji a także wybranymi rycinami z dzieła Georgiusa Agricoli „De re metallica”. Na wystawie zaprezentowano również m.in. narzędzia kowalskie, dające wyobrażenie o narzędziach używanych w trakcie działalności mennicy bydgoskiej oraz inne przedmioty takie jak: tygle, stemple mennicze, skrzynia – skarbiec, a także zabytki kultury materialnej (fajki buty, dzbanki i kafle z pieca) znalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej mennicy, na Wyspie Młyńskiej przez Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy w latach 1993/1994 oraz 2006-2009. Zwiedzających z pewnością zaciekawi model stylizowanej śruby menniczej, używanej do wytwarzanie monet grubych: talarów i półtalarów.
Irena Borowczak / muzeum.bydgoszcz.pl
Do wystawy realizowane są lekcje:
- Mennica bydgoska - sekrety przyszłości (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
- Fabryka pieniądza (klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazja)
- Mennica bydgoska (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i wyższe)
- Bydgoszcz na medalach (klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne)
- Monety rzymskie (szkoły ponadgimnazjalne)
Zobacz również: