Młyny Rothera to wyjątkowy obiekt na mapie Bydgoszczy. Ich historia sięga I połowy XIX wieku. Kompleks budynków położony w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej — niegdyś był obiektem przemysłowym, a po niedawnej rewitalizacji funkcjonuje jako Centrum Nauki i Kultury z bogatą ofertą wydarzeń. Jedną z atrakcji jest także bezpłatny taras widokowy.

mlyny rothera bydgoszcz

Młyny Rothera to cenny zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku, który po latach popadania w ruinę został zrewitalizowany przez Miasto Bydgoszcz. Obiekt mieści się na Wyspie Młyńskiej – zielonej, otoczonej wodą enklawie w sercu miasta. Do budynków przylega taras z fontanną – miejsce spacerów i relaksu. Dziś mieści się tu siedziba Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, które opiekuje się tym miejscem i wypełnia je życiem. Monumentalna, industrialna architektura warta jest obejrzenia, a na dachu Młynów działa bezpłatny taras widokowy. Pierwsza stała wystawa, „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką". 

Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym? Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych, które podzieliły się z nami swoimi zbiorami oraz wspomnieniami. Multimedialny charakter wystawy i różnorodna aranżacja pomieszczeń tworzą idealne warunki do spędzenia czasu dla wszystkich zwiedzających, także najmłodszych, dla których przygotowano wiele elementów i zadań interaktywnych. 

W Młynach odbywają się także konferencje, koncerty, wystawy, festiwale, spotkania i warsztaty. Docelowo w Młynach swoje miejsce znajdą kolejne wystawy stałe i czasowe oraz przestrzenie konferencyjne, sale do coworkingu, pracownia techniczna Fablab, kulinarna, edukacyjna z laboratorium popularnonaukowym.

W ramach Bydgoskiej Karty Turysty zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. 
>> Bydgoska Karta Turysty <<

mlyny rothera bydgoszcz wnetrze

Zobacz również:
-->> Wyspa Młyńska