Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, uroczyście obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych. Jest to doskonała okazja, aby przedstawić Wam sylwetki naszych bydgoskich przewodników.

Przynajmniej niektórych z nich mieliście lub będziecie pewnie mieli okazję zobaczyć i posłuchać podczas Waszych spacerów po Bydgoszczy, także tych organizowanych przez nas. Tym samym, chcemy przypomnieć, zwłaszcza w obecnej sytuacji, o tym, że przewodnicy wykonują potrzebną i wspaniałą pracę. Opowiadają o naszym mieście. Nie tylko rozsławiają jego imię, także wyrabiają i kształtują postawę lokalnego patriotyzmu. 

zobacz również -->> Wirtualne zwiedzanie Bydgoszczy 

Aneta Świgoń - przewodniczka turystyczna po Bydgoszczy

 Aneta Świgoń

Bydgoszczanka. Z wykształcenia magister turystyki czyli specjalistka od pakowania plecaka. Na kilka lat wyjechała z miasta, żeby zatęsknić i pokochać je jeszcze mocniej. Wróciła do Bydgoszczy i oprowadza turystów, mieszkańców, tych małych i tych dużych :) Czasem plącze jej się język a czasem celowo uczy zwiedzających gwary bydgoskiej, żeby zapamiętali miasto jeszcze lepiej. Uwielbia podróże bliższe i dalsze ale lubi też z nich wracać, do domu, do Bydgoszczy, do opowiadania.

 

 

Monika Matuszewska - przewodniczka turystyczna po Bydgoszczy

Monika Matuszewska

Bydgoszczanka z urodzenia i wyboru. Ukończyła studia kulturoznawcze. Związana na stałe z Biurem Turystki Visite.pl, dla którego tworzy niezapomniane wycieczki po naszym mieście. Zawód przewodnika miejskiego, okazał się dla niej strzałem w dziesiątkę. Połączył miłość do miasta z kreatywnym podejściem do pracy. Prywatnie zwariowana optymistka i straszna gaduła.

-->> Posłuchajcie opowieści Moniki o bydgoskiej Wyspie Młyńskiej na naszym kanale YouTube

 

Daria Kieraszewicz - przewodniczka turystyczna po Bydgoszczy

Daria Kieraszewicz

Gdańszczanka z urodzenia, bydgoszczanka z miłości. Ciągnie ją do odkrywania zagadek przeszłości miasta, lubi ożywiać miejsca opowieścią, o ludziach, którzy je niegdyś zamieszkiwali. Wciąż wymyśla nowe sposoby na pokazywanie Bydgoszczy w inny sposób. Cieszy ją każda podróż, ta mała i ta duża. Pakuje się w trzy minuty i nie dba o to, czego zapomniała. 

-->> Obejrzyjcie wieczorne zwiedzanie Bydgoszczy z Darią na naszym kanale YouTube

 

Dawid UrbańsDawid Urbański - przewodnik turystyczny po Bydgoszczyki

Na co dzień pracuję w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Nowakowskiego. Interesuję się historią XX wieku oraz architekturą, uwielbiam secesję oraz styl gotycki. Od kilku lat regularnie biegam, jednak moją sportową miłością jest koszykówka. Przewodnikiem jestem już ponad 10 lat, oprowadzam przede wszystkim po Bydgoszczy. Mamy w mieście piękną architekturę, niezwykle interesujące zabytki industrialne, a także urokliwe zakątki rozsiane właściwie po całym Śródmieściu. Wszystko to sprawia, że – ciągle jeszcze ‘nieodkryty’ - gród nad Brdą przyciąga coraz więcej turystów. Gorąco zachęcam wszystkich do spaceru po mieście z wysoko uniesionym wzrokiem – prawdziwe cuda bowiem kryją się na fasadach bydgoskich kamienic!

-->> Posłuchajcie jak ciekawie Dawid opowiada o architekturze bydgoskiego Śródmieścia na naszym kanale YouTube

 

Bartosz Masiełajć - przewodnik turystyczny po BydgoszczyBartosz Masiełajć

 Jestem przewodnikiem terenowym po województwie kujawsko-pomorskim . Od kilku lat mam przyjemność prowadzić spacery organizowane przez Bydgoskie Centrum Informacji. Pasjonuje się historią Bydgoszczy i nie tylko. W swojej pracy staram się zawsze wyszukiwać ciekawostki, które chętnie przekazuję przyjezdnym i mieszkańcom.

 -->> Obejrzyjcie zwiedzanie bydgoskiego Śródmieścia prowadzone przez Bartka na naszym kanale YouTube

Łucja Umińska - przewodniczka turystyczna po Bydgoszczy

 

Łucja Umińska

Historią i zabytkami interesowałam się od najmłodszych lat. Jako nastolatka zabierałam swoich znajomych, którzy przyjeżdżali z odległych stron do ciekawych miejsc i pokazywałam im zabytki, które znałam. W pewnym momencie zapragnęłam robić to profesjonalnie  jako przewodnik i pilot PTTK .Ciągle się uczę i zdobywam nową wiedzę, przede wszystkim dla siebie, ale z przyjemnością dzielę się tym z zainteresowanymi przyrodą, historią  i zabytkami  turystami, głodnymi wiedzy o przeszłości i teraźniejszości.

  

Leszek Umiński - przewodnik turystyczny po Bydgoszczy

 Leszek Umiński

 W Bydgoszczy najbardziej lubię oprowadzać po mniej popularnych turystycznie miejscach jak obfitujące w zabytki i parki Śródmieście oraz obiektach Muzeum Okręgowego: Dom Leona Wyczółkowskiego, Centrum Pieniądza, Exploseum i inne. Wyjątkowa w skali kraju jest paczłorkowość naszego województwa łącząca różne historycznie regiony, pozwalająca na szybkie dotarcie z Bydgoszczy i pokazanie turystom zarówno romańskiej kolebki pierwszych piastów, krzyżackiego gotyku czy piękna przyrody pojezierzy i Borów Tucholskich.

-->> W ramach naszego Wirtualnego zwiedzania Leszek zabrał Was na spacer po Starym Mieście na naszym kanale YouTube

 

Martyna Neweluk - przewodniczka turystyczna po Bydgoszczy

Martyna Neweluk

Martyna Neweluk, przewodniczka od 10 lat. Fanka długich spacerów z głową zadartą do góry. Bydgoszcz kocha za piękną architekturę, nieoczywistą historię i możliwość oprowadzania z kajaka!

-->> Polecamy opowieść Martyny o Bydgoszczy, przygotowaną specjalnie dla najmłodszych, z okazji Dnia Dziecka na naszym kanale YouTube

 

 

Waldemar Bujny - przewodnik turystyczny po Bydgoszczy

Waldemar Bujny

Zajmuję się marketingiem w Muzeum Mydła i Historii Brudu, a w przerwach opowiadam turystom o zaletach i trudnościach z jakimi mierzy się Bydgoszczy. Fotografia to mój drugi żywioł, o czym daję znać na moich instagramach @foty_zza_winkla i @strefazakazana. Najchętniej codziennie jadłbym pizzę, czytał komiksy i raz na jakiś czas zdobył kolejny tatuaż.

 

 

Marta Bukolt - przewodniczka turystyczna po Bydgoszczy

Marta Bukolt

Jestem bydgoszczanką od urodzenia. Kocham pracę z ludźmi. Cieszy mnie bardzo, gdy mogę pokazać im piękno miasta nad Brdą oraz całego województwa kujawsko-pomorskiego. W sezonie oprowadzam nie tylko mieszkańców, ale również turystów przybywających tu w celach wypoczynkowych lub biznesowych. Pokazuję czasami nieoczywiste miesjca. W swojej pracy zajmuję się szukaniem nowych miejsc i szlaków dla zwiedzających aby nikt nie nudził się będąc ze mną na spacerze.

 

 

Filip KrauzeFilip Krauze - przewodnik turystyczny po Bydgoszczy

Jestem rodowitym bydgoszczaninem. Swoje miasto uważam za bardzo ciekawe choć nieoczywiste. Z tego względu najbardziej lubię oprowadzać w niekonwencjonalny sposób, odkrywając tajemnicę i przywołując ciekawe anegdoty. Jestem także autorem przewodnika po mieście "Bydgoszcz do odkrycia".

 

Na rynek wyszedł nowy przewodnik z alternatywnymi, gotowymi trasami zwiedzania, przygotowany przez bydgoskiego przewodnika Filipa Krauze.

 

  

Jerzy Bitner - przewodnik turystyczny po Bydgoszczy

 

Jerzy Bitner

Jestem doświadczonym przewodnikiem turystycznym . Posiadam uprawnienia na województwo kujawsko-pomorskie , miasto Toruń , bydgoskie Exploseum , fort IV  w Toruniu . Jestem organizatorem wycieczek jedno i wielodniowych po Polsce i krajach sąsiednich , działam w PTTK Szlak Brdy , ukończyłem historię na UMK , jestem zapalonym , całorocznym rowerzystą i zawodowym pilotem wycieczek.

 

 

 

Agata Agata Gralak - przewodnik turystyczny po BydgoszczyGralak


Przewodnik po Bydgoszczy, Toruniu, województwie kujawsko-pomorskim, pilot wycieczek, nauczyciel turystyki w technikum
Turystyką zajmuję się od kilku lat, zarówno w teorii, jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum oraz w praktyce jako przewodnik. Kocham to co robię i bardzo tęsknię za pracą z grupami 

  

 

 Ania Triebwasser - przewodniczka turystyczna po BydgoszczyAnia Triebwasser

Decyzję o udziale w kursie na przewodników podjęła spontanicznie w ostatniej chwili i od tego czasu Bydgoszcz wciągnęła ją na dobre! Na co dzień pracuje w Parku Kultury w Młynach Rothera, a w weekendy opowiada o nim turystom podczas tzw. free walking tours. W wolnym czasie rolę przewodniczki zamienia na turystkę, ze szczególnym zamiłowaniem do galerii sztuki i górskich schronisk.

 

 

 

Dorota Streibel - przewodniczka turystyczna po Bydgoszczy

 Dorota Streibel

 

Przewodnik po Bydgoszczy i regionie od 2008r. Z wykształcenia historyk, ulubiona epoka historyczna - średniowiecze. W Bydgoszczy najbardziej dumna ze Śródmieścia. Stara się prezentować miasto, jako miasto pogranicza, leżące na styku różnych krain (geograficznych, etnograficznych, kulturowych), dzięki czemu jest otwarte i życzliwe. Niezmiernie, po każdym spacerze z goszczącymi w Bydgoszczy rodakami i cudzoziemcami, jest pełna wdzięczności za wyrazy zachwytu nad miastem, które dla wielu jest zaskoczeniem i odkryciem.

 

   

Danuta Lendle - przewodniczka turystyczna

Danuta Lendle

Jest przewodnikiem po województwie kujawsko-pomorskim od 2008 roku. Oprowadza wycieczki polskie i niemieckie. Dba o to, żeby grupy turystów czuły się dobrze w naszym regionie. Wprowadza zwiedzających w klimat regionu, opowiada historie i zwyczaje i anegdoty sprzed wieków. Interesuje się historią, sztuką i architekturą oraz lubi czytać literaturę niemiecką w oryginale.