Okolice Bydgoszczy, Włocławek, fot. WCOPiIT

Włocławek leży 113 km na południe od Bydgoszczy. Jak podają przekazy, Włocławek należy do grona „średniowiecznych pereł” – najstarszych miast w Polsce. Gród założony przez księcia Włodzisława, u ujścia Zgłowiączki do Wisły, w początkowych latach panowania dynastii piastowskiej uchodził za jeden z najważniejszych strategicznie punktów zbornych wojsk polskich. Przebiegał tu główny, wodny szlak kupiecki.

W 1123 roku Włocławek został siedzibą biskupów włocławskich. W 2005 roku miasto obchodziło jubileusz 750-lecia I lokacji, a Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwuzłotową monetę: WŁOCŁAWEK z wizerunkiem Bazyliki Katedralnej. Włocławek to przede wszystkim, położona w sercu Polski, stolica Kujaw Wschodnich z jej nieodłącznymi atrybutami, m.in. znanym i cenionym na świecie od dwóch wieków, fajansem.

 …wypoczywając aktywnie

Od kilku lat włocławski samorząd organizuje wycieczki rowerowe, których celem są najpiękniejsze zakątki regionu.  W tych wyjątkowych rajdach uczestniczy zwykle kilkuset cyklistów. Przemierzając trasy wytyczone przez przewodnika PTTK i kosztując lokalnej kuchni, poznają bliżej niepowtarzalne dziedzictwo Kujaw. Osoby uprawiające sporty wodne mogą skorzystać z oferty Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Placówka ta organizuje, cieszące się dużym powodzeniem, spływy kajakowe po Skrwie i Wiśle. Warto podkreślić, że włocławski odcinek Wisły należy do najbardziej malowniczych. Wciąż bardzo naturalny, służy sternikom jachtów, żaglówek oraz amatorom windsurfingu. Na Zalewie Włocławskim odbywają się regaty, będące okazją do sportowej rywalizacji, a przy okazji – znakomitą formą promocji naszego miasta. Przemierzając tutejsze szlaki wodne, już na wysokości miejskich zabudowań można zauważyć, jak zielonym miastem jest Włocławek. Otoczony lasami, skarpami rezerwatu Kulin, a także wielkomiejskimi kominami, na których – o dziwo – mieszkają sokoły wędrowne. Gości zachwyca zieleń zabytkowego parku miejskiego im. Henryka Sienkiewicza i wspaniałe dywany kwiatowe. Z miastem graniczy Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy i liczne jeziora, w tym jezioro Rakutowskie, uznane za europejską ostoję ptaków wodnych. Wszystko to świadczy o miejscu, jakie zajmuje Włocławek na turystycznej mapie Polski. Mieszkańcy Włocławka dobrze wiedzą, w jak wartościowym miejscu żyją. Licznie uczestniczą i zapraszają swoich przyjaciół na sobotnie wycieczki po mieście rokrocznie organizowane przez Informację Turystyczną.

…kibicując sportowcom 

Na turystyczną markę Włocławka – miasta aktywnego – znakomicie pracują sportowcy: koszykarze WTK Anwil, młodzi wioślarze, lekkoatleci, judocy, zawodnicy Aeroklubu promujący nasze miasto za granicą. Dzięki ich mistrzowskim wynikom nazwa „Włocławek” jest znana na całym świecie.

…podsumowując

Dzisiejszy Włocławek jeden z trzech największych ośrodków administracyjnych i gospodarczych w województwie kujawsko-pomorskim, zajmujący powierzchnię 84,8 kilometrów kwadratowych. Każdego roku w czerwcu miasto obchodzi swoje święto – Dni Włocławka. Do innych ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych, należą m.in.: Korowód Grup Zapustnych, obchody Światowych Dni Książki, Noc Świętojańska, Finał Ogólnopolskiego Turnieju Poezji Śpiewanej czy Międzynarodowe Mistrzostwa Balonowe. Tu tworzył jeden z najwybitniejszych w Polsce przedstawicieli sztuki „nieokrzesanej” – rzeźbiarz Stanisław Zagajewski, którego prace można oglądać na stałej ekspozycji w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.