Okolice Bydgoszczy, Inowrocław, fot. Dariusz Bednarek

Inowrocław to 75-tysięczne miasto leżące w sercu Kujaw Zachodnich, których jest stolicą. Położone jest u zbiegu dróg krajowych numer 15 i 25 w niewielkich odległościach od Bydgoszczy (ok. 40 km), Torunia (ok. 35 km) i Gniezna (ok. 65 km).

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1185 roku i określają je jako Novus Wladislaw oraz z pochodzącej z II w. n.e. mapy Klaudiusza Ptolemeusza, na której oznaczono Askaukalis – osadę będącą prapoczątkiem dzisiejszego Inowrocławia. 

Inowrocław często określany jest mianem „miasta na soli”.  Związane jest to z jego wyjątkowym położeniem na olbrzymich pokładach soli, których lecznicza moc jest wykorzystywana od wielu lat do dziś. Wyjątkowy mikroklimat służy profilaktyce i leczeniu nadciśnienia, górnych dróg oddechowych, tarczycy oraz schorzeń alergicznych skóry, sprzyja także wczesnej rehabilitacji kardiologicznej.

Zdrojową część miasta tworzy ponad 85-hektarowy park zwany Solankami. Na jego terenie znajduje się niezwykła tężnia uzdrowiskowa – otwarta w 2001 roku, druga w Polsce pod względem wielkości i jedyna z unikalnym oświetleniem: z zewnątrz stałym w kolorze miodowym, wewnątrz zmiennym, wielokolorowym. Tężnia to budowla z drewna i tarniny w kształcie dwóch połączonych wieloboków. Mierzy 9 metrów wysokości i 322 metry długości. Służy ona jako inhalatorium solankowe – solanka doprowadzana jest za pomocą pomp na najwyższy poziom tężni, po czym spływa po gałązkach tarniny – wskutek tego w otoczeniu tężni powstaje leczniczy aerozol solankowy. Jest wizytówką miasta i największą atrakcją Parku Solankowego. Ponadto na terenie parku znajdują się pijalnia wód mineralnych, oferująca klientom wydobywane w Inowrocławiu wody – mineralną „Inowrocławiankę i leczniczą „Jadwigę”, palmiarnia i chata kujawska, gdzie zgromadzono wiele gatunków roślin egzotycznych, przepiękne ogrody zapachowe, ogrody papieskie, piaszczysta plaża, korty tenisowe, siłownia plenerowa, grillowisko, a także ścieżki będące rajem dla biegaczy, rolkarzy i rowerzystów.

Najcenniejszym zabytkiem Inowrocławia jest romańska Bazylika Mniejsza Imienia Najświętszej Maryi Panny, wybudowana na przełomie XII i XIII w. Na zewnętrznych ścianach bazyliki znajdują się płaskorzeźby diabłów, zwierząt i ludzi, które symbolizują podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej, a według legendy miały chronić wiernych przed złymi mocami.

Ponadto będąc w Inowrocławiu warto także zobaczyć stałe ekspozycje: wystawę solnictwa i Instytut Prymasa Józefa Glempa (znajdujące się w budynku teatru miejskiego) oraz wystawę archeologiczną „Askaukalis Inowrocław” (znajdującą się przy ul. Kasztelańskiej 22), inowrocławską termę (z wodą chlorkowo-sodową pobieraną z głębokości 491 m z odwiertu znajdującego się w Parku Solankowym) oraz odwiedzić obiekty SPA.

Zapraszamy do uzdrowiska Inowrocław i skorzystania z bogatej oferty sanatoryjnej i rekreacyjnej.