W okresie dwudziestolecia międzywojennego działało 11 drukarń w Bydgoszczy, które łącznie zatrudniały około 500 osób. Bydgoszcz była największym ośrodkiem drukarstwa w północnej części prowincji poznańskiej.

Introligatornia Bydgoszcz

Dziś sztuka introligatorska należy do zanikających zawodów. Przybiblioteczna introligatornia stała się naturalnym następcą miejscowego rzemiosła, które w mieście miało  znaczną reprezentację złożoną z samodzielnych mistrzów oraz czeladników. W Bydgoszczy nadal funkcjonuje Introligatornia przy ul. Długiej 39, w której cały  czas wskrzesza się stare książki i poprawia niepowtarzalne wydania.  Każdy egzemplarz oprawiony przez Introligatornię Biblioteki Miejskiej  kryje tajemnicę w postaci stemplowanych sygnatur, dzięki którym znana jest data oprawienia książki, a od 1931 wiadomo również, kto tego dokonał, gdyż każdy introligator pozostawił ślad w postaci maleńkiej pieczątki ze swoim inicjałem. W introligatorni obejrzeć można materiały potrzebne do wykonania oprawy książki i maszyny mające blisko sto lat.
Introligatornia to jeden z piętnastu obiektów znajdujących się na  Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy, który łączy historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta.
Introligatornię można odwiedzać w każdy czwartek w godz.: 12.00-15.00 oraz pierwszy czwartek miesiąca w godz.: 12.00-17.00.

Zobacz również:
--> Przemysłowa historia Bydgoszczy
--> Szlak Wody Przemytu i Rzemiosła TeH2O