Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Weekendowe eksploracje nieba i kosmosu - Młyny zapraszają na „Weekend z nauką"

Gdzie?
Weekendowe eksploracje nieba i kosmosu - Młyny zapraszają na „Weekend z nauką

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy na weekend pełen naukowych wrażeń! 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy różnorodne atrakcje. A skoro 2023 rok jest pod patronatem Mikołaja Kopernika, to warto pomówić o astronomii. Zapraszamy na tematyczne warsztaty, wykłady, obserwacje nieba i koncert kosmicznej muzyki improwizowanej.
W Młynach już nie raz udowadnialiśmy, że nauka może być twórczą zabawą. I nie zamierzamy przestać! Intensywnie pracujemy nad naszą drugą wystawą stałą, która będzie miała premierę jeszcze w tym roku. Wystawa „Młyn-Maszyna” będzie w angażujący sposób tłumaczyć zagadnienia fizyczne. Ale zanim otworzymy wystawę… razem z Wami musimy obudzić machinę!
Machina przed wielu laty zapadła w sen – teraz śpi, śni i nawet pochrapuje, a dźwięki chrapania można nawet czasem w Młynach usłyszeć…
Być może kosmiczne dźwięki, generowane przez nas podczas tego weekendu, obudzą Maszynę? Przyjdźcie i przekonajcie się sami!
---
/ Brak miejsc! /
„Kosmiczne dźwięki i wizje” – muzyczno-astronomiczne warsztaty

Jesteście ciekawi, jakie tajemnice skrywa w sobie Wszechświat? Podczas warsztatów będziemy eksperymentować i wcielimy się w rolę badaczy, odkrywających najdalsze zakątki przestrzeni pozaziemskiej.
Podczas zajęć wsłuchamy się w dźwięki kosmosu, będziemy obserwować mapy obiektów astronomicznych, czyli gwiazd, układów planetarnych, galaktyk i odkryjemy, jak zmienia się Wszechświat w zależności od zakresu fal elektromagnetycznych.
Nie zabraknie też muzycznych akcentów! Poznamy wyjątkowe instrumenty akustyczne, m.in. instrumenty burzowe („spring tube”), obiekty metalowe czy zestawy drobnych, perkusyjnych instrumentów akustycznych.
A na koniec… wykonamy własne – nieziemskie instrumenty, przy pomocy których postaramy się wybudzić ze snu Młyn-Maszynę!
Narobimy dużo naukowego hałasu!
Kiedy?
18.02.2023 r., godz. 12:00-13:00
Gdzie?
Młyny Rothera, parter
Dla kogo?
Dla dzieci w wieku 8-12 lat (wraz z opiekunami)
Cena:
Bezpłatnie
Zapisy:
Obowiązują zapisy
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
Wejściówka dla dziecka jest jednocześnie wejściówką dla jednego opiekuna.
---
VOICES OF THE COSMOS – koncert audiowizualny
Koncert VOICES OF THE COSMOS to zupełnie wyjątkowe przedstawienie dźwięków prosto z kosmosu, muzyka improwizowana, która łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują nietypowe, lecz autentyczne, dźwięki pochodzenia kosmicznego, odbierane przez radioteleskopy oraz oryginalne pozaziemskie sygnały wyłapywane przez urządzenia radiowe.
W Polsce to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa dźwiękowej eksploracji kosmosu. Podczas koncertu, oprócz szerokiego spektrum dźwięków, będziemy mogli również posłuchać wykładu astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.
To projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku, Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma, Sebastiana Soberskiego. Przedsięwzięcie łączy osiągnięcia nauki z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z dźwięków wysyłanych przez pulsary, magnetosfery planet, Słońce, Zorzę Polarną. Czasem wykorzystują również archiwalne nagrania z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne tworzone są za pomocą elektronicznych instrumentów cyfrowych i analogowych. VOICES OF THE COSMOS ma na koncie serię płyt winylowych i CD.
Kiedy?
18.02.2023 r., godz. 19:00-20:30
Gdzie?
Młyny Rothera, II piętro
Dla kogo:
dla wszystkich
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
Obowiązują zapisy
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
liczba miejsc jest ograniczona
---
/ Brak miejsc! /
„Z Kopernikiem w tle” – warsztaty astronomiczne

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię… Mikołaj Kopernik to wyjątkowa postać, którą warto poznać bliżej! Podczas warsztatów dowiemy się, jak sposób myślenia tego wielkiego astronoma zrewolucjonizował wiedzę o Wszechświecie. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Jak badał niebo Mikołaj Kopernik? Czy miał teleskop? A może używał nieoczywistych przyrządów naukowych?
Zamienimy się w obserwatorów nieba i wspólnie przygotujemy własne spektroskopy, dzięki którym poznamy barwy światła i będziemy mogli spojrzeć na naszą Ziemię z zupełnie innej perspektywy.
Warsztaty poprowadzą astronomowie i edukatorzy z Fundacji Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach koło Torunia.
Kiedy?
19.02.2023 r., godz. 14:00- 15:00 (I grupa); 15:30-16:30 (II grupa)
Gdzie?
Młyny Rothera, I piętro
Dla kogo?
I grupa dla dzieci w wieku 6-8 lat (wraz z opiekunami); II grupa dla dzieci w wieku 9-12 lat (wraz z opiekunami)
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
Obowiązują zapisy
I grupa:
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
II grupa:
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
Wejściówka dla dziecka jest jednocześnie wejściówką dla jednego opiekuna.
---
Niebo pełne gwiazd – obserwacje astronomiczne
Wybierzcie się z nami w podróż… do gwiazd! Przy wsparciu astronoma sięgniemy po profesjonalne teleskopy i poznamy ciała niebieskie. Nie zabraknie oczywiście kosmicznych ciekawostek i odkryć, w tym dniu wszyscy będziemy astronomami!
Warsztaty organizujemy we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznym.
Kiedy?
19.02.2023 r., godz. 17:00-19:00
Gdzie?
Taras widokowy Młynów Rothera
Dla kogo?
dla wszystkich
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry