Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji. Zaprezentowany zestaw prac wskazuje założenia formalne, treściowe i stylistyczne poszczególnych kierunków, tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat. Na walory poznawcze wpływa dobór realizacji dokonany pod kątem przedstawienia twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki. Równocześnie ekspozycja zapoznaje odbiorców z wybranymi, najbardziej reprezentatywnymi dla założeń wystawy oraz najbardziej reprezentacyjnymi pracami z kolekcji bydgoskiej placówki. Pokaz, będący wyborem dzieł z liczącej kilkanaście tysięcy pozycji kolekcji polskiego malarstwa, grafiki, rzeźby, obiektów, instalacji i fotografii artystycznej XX i XXI wieku ukazuje zarówno stan posiadania, jak i również koncepcję tworzenia bydgoskiej galerii – element globalnej historii Muzeum.
Ekspozycja przeznaczona będzie dla każdego odbiorcy: dorosłego, młodzieży i dzieci, zarówno dla osób zainteresowanych sztukami plastycznymi i koneserów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają edukację plastyczną. Wystawa stanie się punktem wyjścia dla programu edukacyjnego, wprowadzającego w świat polskiej sztuki ostatnich sześćdziesięciu lat.
Odsłona I: Inspiracje i aspiracje ukaże wiele aspektów wypowiedzi twórczej w kontekście zarówno czerpania inspiracji zastanymi ideami (spadkobiercy), jak i prób wypracowania własnych dróg artystycznych (pionierzy, prekursorzy). Obok malarstwa, grafik, rzeźby czy obiektów i projekcji, w problematykę tą wpisywać się będą także obiekty z dziedziny wzornictwa doby art déco, szeroko reprezentowanych w zbiorach Muzeum. Na wystawie znajdą się prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis i Józef Czapski.
W ramach ekspozycji prezentowana będzie kolekcja obrazów Jan Stanisławski i jego uczniowie podarowana przez Wandę i Leonarda Pietraszaków Bydgoszczy oraz jej mieszkańcom. Na zbiór 58 dzieł składają się prace m.in. Jana Stanisławskiego, Antoniego Procajłowicza, Jana Wojnarskiego, Teodora Ziomka, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Czajkowskiego, Stanisława Kamockiego, Stanisława Gałka, Iwana Trusza, Witolda Rzegocińskiego, Wlastimila Hofmana, Alfonsa Karpińskiego, Marcina Samlickiego, Tadeusza Rychtera czy Ignacego Pieńkowskiego.
Inga Kopciewicz
Czas: 7.05.2021 - wystawa stała
Miejsce: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (ul. Gdańska 4)
Zobacz również: