Wyrusz w podróż po Bydgoszczy zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej - stuletnim tramwajem typu Herbrand lub Czerwoną eNką z lat 60’ XX wieku, lub „Ogórkiem”, czyli nieśmiertelnym Jelczem 043.
Kursowanie regularnych zabytkowych linii turystycznych zostało zawieszone do odwołania.
Stare, zabytkowe tramwaje „Herbrand” oraz Czerwona eNka kursują na specjalnej linii turystycznej Nr 0 na trasie Bałtycka - Jagiellońska - Las Gdański (Myślęcinek). Szczególną frajdą dla dzieci jest przejazd wyprodukowanym w Kolonii w 1898 roku Herbrandem z odkrytymi balkonami i ubranym w stylizowany strój motorniczym.
Autobusy marki Jelcz, zwane potocznie „Ogórkami” kursują na dwóch trasach. Nr 100 jedzie w kierunku Myślęcinka, czyli największego parku miejskiego w Polsce. Trasa 102 prowadzi natomiast ze Starówki do Exploseum. Główny przystanek „Ogórka” znajduje się na Starym Rynku i oznaczony jest słupem informacyjnym w stylu retro. Zabytkowe tramwaje natomiast rozpoczynają swój bieg na Babiej Wsi i w Myślęcinku.
Ciekawostka: Niedzielne kursy w sierpniu na trasie Stary Rynek - Myślęcinek (odjazd ze Starego Rynku o godzinie 14.05, 15.35, 17.05) będą urozmaicone opowieściami przewodnika dotyczącymi parku Myślęcinek.
Kiedy: w soboty, niedziele i święta w sezonie wakacyjnym (lipiec - sierpień). Aktualny rozkład i schemat tras dostępny jest na www.zdmikp.bydgoszcz.pl w zakładce Rozkład Jazdy (rozkład jazdy na linie specjalne dostępny jest tylko w sezonie)
Cena: Ceny biletów na wszystkie przejazdy trasami turystycznymi są takie same jak ceny biletów komunikacji miejskiej (3zł / 1,5zł). Można je zakupić bezpośrednio przed kursem u kierowcy.
Ciekawostka: Jelcze, którymi odbywają się przejażdżki pochodzą z Muzeum Komunikacji w Paterku (wieś obok Nakła) i służyły do tworzenia scenografii w wielu polskich filmach, np. „Różyczka”, „Mała Moskwa”.