Dni robią się coraz krótsze, dzieci z niecierpliwością czekają na pierwszy śnieg, a dorośli zastanawiają się jak spędzić czas, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Tu pojawia się pytanie: co robić w Bydgoszczy zimową porą? Dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto przygotowaliśmy zestawienie zimowych atrakcji.

Zima w Bydgoszczy - jak aktywnie spędzić czas

  stok myslecinek zima

 

Myślęcinek – zimowa kraina Bydgoszczy

Każdy mały i duży bydgoszczanin wie, że kiedy spadnie śnieg warto zabrać ze sobą sanki i udać się do podmiejskiego Myślęcinka. Również miłośnicy innych sportów zimowych nie będą się nudzić, bowiem czeka na nich oświetlony i sztucznie naśnieżany stok. Jeśli nie masz sprzętu, nic straconego, można go wypożyczyć w wypożyczalni, a jeśli brakuje umiejętności, istnieje możliwość pobrania lekcji z instruktorem. Ponadto od 4 listopada w Myślęcinku zagościł park iluminacji. Multimedialną wystawę pt. „Odnaleziony świat” można zobaczyć codziennie do lutego, w godzinach od 16 do 21 (ostatnie wejście o godz. 20).

-->> Lumina Park w Myślęcinku

  

Torbyd Bydgoszcz nocą

 

Gdzie udać się na łyżwy?

W okresie zimowym nie można pominąć jazdy na łyżwach. Torbyd to największe lodowisko w Bydgoszczy. Ten nowoczesny obiekt (2018 rok) pomieści nawet do 250 łyżwiarzy jednocześnie. Torbyd co roku jest miejscem licznych wydarzeń. Na lodowisku odbywają się m.in. warsztaty, pikniki łyżwiarskie czy też mecze hokejowe, więc warto śledzić zakładkę „dzieje się” na naszej stronie, żeby być na bieżąco.

-->> Lodowisko Torbyd

W dzielnicy Fordon przy SP nr 65 również istnieje możliwość jazdy na łyżwach. Lodowisko Fordon jest czynne dla mieszkańców w sezonie zimowym.

 

jarmark swiateczny bydgoszcz 2018 1

 

Bydgoski Jarmark Świąteczny

Zapach grzanego wina, regionalne wyroby, świąteczne rękodzieło to wszystko znajdziesz w Bydgoszczy! Jarmark Bożonarodzeniowy jest obowiązkowym przystankiem na mapie naszego miasta. Jak w ubiegłych latach (z wyjątkiem 2020 roku) stoiska można znaleźć na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego, na Placu Teatralnym, ulicy Mostowej i Starym Rynku. Bydgoski Jarmark cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, oraz turystów, bowiem każdy znajdzie coś dla siebie. Koncerty z muzyką świąteczną, iluminacje, choinka, stoiska gastronomiczne i domki handlowe przyciągają uwagę dzieci i dorosłych. Tegoroczna edycja jarmarku odbywa się w dniach 20 listopada – 22 grudnia.

-->> Bydgoski Jarmark Świąteczny

Bydgoskie upominki kupić można także online w naszym sklepie internetowym -->> sklep.visitbydgoszcz.pl

 

Spichrze nad Brdą

 

 Odwiedź ciekawe wystawy w muzeum

Muzea, galerie, kina, teatry, opera – bydgoskie obiekty kultury są otwarte dla zwiedzających, również w sezonie zimowym. Miejskie Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę stałą w Spichrzu nad Brdą, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii naszego miasta, a 16 grudnia na otwarcie wystawy pt. "Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu". Na ekspozycji zobaczymy między innymi przechowywane w zbiorach muzealnych naczynia a także narzędzia służące do przygotowania, podawania oraz przechowywania jedzenia. Nie zabraknie fotografii popularnych bydgoskich restauracji, kawiarni czy cukierni. Wystawa potrwa do 27 lutego 2022 roku i zakończy się tradycyjnym "śledzikiem".

-->> Wystawa "Przepis na Bydgoszcz"

Muzea znajdujące się w zabytkowych budynkach na Wyspie Młyńskiej także zachwycają swoimi eksponatami. W Zbiorach Archeologicznych przy ul. Mennica 2 do 31 grudnia 2021 roku można podziwiać wystawę pt. „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała”, a w żółtym gmachu potocznie zwanym domem Leona Wyczółkowskiego, znajduje się wystawa obrazów oraz liczne pamiątki tego wybitnego malarza polskiego.
Suknia domu mody Chanel z lat 30 w Bydgoszczy! 
Od 03 grudnia 2021 do 03 kwietnia 2022 roku Galeria Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wyjątkową wystawę „Od princeski do New Look”. W budynku przy ul. Mennica 8 znajduje się ponad 300 obiektów z kolekcji mody kobiecej Adama Leja. Bydgoszczanie i turyści mają niepowtarzalną okazję zobaczyć m.in. rękawiczki z prywatnej garderoby Elsy Schiaparelli, czy (po raz pierwszy w kraju) unikatową robe de style francuskiej projektantki Jeanne Lanvin  z 1925 roku!

-->> Wystawa „Od princeski do New Look” 

Opera, Młyny, Zima

 

Fani kultury wysokiej będą zachwyceni zimowym repertuarem Opery Nova. Na koniec roku artyści bydgoskiej opery przygotowują koncert sylwestrowo-noworoczny. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć to wyjątkowe widowisko od 28 grudnia 2021 do 2 stycznia 2022 roku, natomiast w styczniu czeka na nich balet „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, opera  „Napój miłosny" Gaetano Donizetti oraz musical „Bulwar Zachodzącego słońca".

-->> Opera Nova

Wieczorny seans filmowy brzmi ciekawie, tylko gdzie obejrzeć film?

 

Oprócz multipleksów (Multikino, Cinemacity, Helios) w Bydgoszczy można udać się na seans do kameralnego kina Orzeł, Jeremi, czy do kinoteatru Adria. Narodziny bydgoskiego kina Orzeł sięgają początków XX wieku kiedy to w roku 1929 powstało nieme kino Oko. Teraz w budynku mieszczącym się przy ulicy Marcinkowskiego 12 wyświetlane są zarówno filmy lokalnych artystów, ale także ambitne kino światowe, europejskie i polskie. Kino Jeremi znajdujące się przy ul. Generała Augusta Fieldorfa „Nila” 13 w każdą sobotę o godzinie 10:00 zaprasza najmłodszych na bajkowe poranki dla dzieci. Kinoteatr Adria jest miejscem licznych wydarzeń rozrywkowych. Na scenie kinoteatru odbywają się koncerty, spektakle (dla dorosłych i dla dzieci) i kabarety.

 Zabawy z książką dla najmłodszych

 

Jeśli wasze pociechy lubią spędzać czas z książką, Kamienica 12 (ul. Poznańska 12) przygotowała cykl spotkań „TuCzyTam”. W środy, czwartki i soboty odbywają się tematyczne warsztaty dla najmłodszych. Dzieci wraz z rodzicami mają okazję odkrywać świat poprzez doznania sensoryczne, najczęściej z książką w tle.

 

Zima w Bydgoszczy nie jest wcale taka zła. Miasto ma sporo do zaoferowania nie tylko w sezonie letnim.

Zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne dla dzieci

-->> Zabytki i atrakcje turystyczne