Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego jest jednostką naukowo – badawczą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pozyskującą, gromadzącą, przechowującą, a także opracowującą i udostępniającą wszelkie posiadane materiały do dziejów polskiej dyplomacji i uchodźstwa polskiego.
Najważniejszym celem działalności Muzeum jest upowszechnianie wiedzy historycznej na temat problemów polskiej dyplomacji i uchodźstwa polskiego oraz prowadzenie szerokiej działalności popularyzatorskiej poprzez: opracowywanie wydawnictw źródłowych, zawierających materiały drukowane, rękopisy, mapy, korespondencję itp.
Fundamentem muzealnej kolekcji jest dar Rodziny Poznańskich, przekazany Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w 1997 oraz 2013 roku, przez Wandę z Dmowskich Poznańską - żonę ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie dra Karola Poznańskiego. Zwiedzający podziwiać mogą srebrną zastawę stołową, porcelanowe serwisy, meble, a także dzieła sztuki.
Ważną część zbiorów Muzeum stanowią archiwalia. Jako jednostka naukowo-badawcza Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Muzeum zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem, a także udostępnianiem archiwaliów związanych z dziejami polskiej służby dyplomatycznej oraz historią uchodźstwa polskiego.
W 2014 r. do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW trafiła kabina ciszy. Intrygujący eksponat - podarowany uniwersyteckiej placówce przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - był niegdyś elementem wyposażenia Konsulatu Generalnego RP w Kolonii do prowadzenia ściśle tajnych rozmów, dziś to unikatowy zabytek. To jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych.
Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16. Nie ma koniecznosci wcześniejszego umawiania się na zwiedzanie, niemniej jednak trzeba to zrobic jeśli chcecie skorzystać z archiwaliów.
Wstęp wolny.
ul. Berwińskiego 4
85-044 Bydgoszcz
tel. +48 52 346 24 18
muzeum@ukw.edu.pl
www.muzeum.ukw.edu.pl
Zobacz również: