30 maja Joint Force Trainning Centre (Centrum Szkolenia Sił Połączonych), z okazji swojego 10-lecia istnienia, otwiera się na bydgoszczan. Wspólne świętowanie odbędzie się na Starym Rynku i na Wyspie Młyńskiej.
Do zapoznania się z bliska działalności tej unikatowej w skali międzynarodowej jednostki zachęca bydgoszczan dowódca JFTC gen. bryg. Wojciech Grabowski.
- Kiedy 17 grudnia ub.r. obejmowałem stanowisko dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, obiecałem, że otworzymy się na miasto i jego mieszkańców – zaznacza gen. Grabowski, który jest pierwszym Polakiem na stanowisku szefa JFTC. – Doskonałą okazją do tego jest właśnie 10-lecie istnienia jednostki. Dlatego zapraszamy do przyjścia 30 maja na Stary Rynek, gdzie odbędą się główne uroczystości połączone z defiladą, pokazem musztry paradnej, gdzie wystąpią orkiestry wojskowe: jedna polska i co najmniej jedna orkiestra wojsk zagranicznych. Ze Starego Rynku przejdziemy na Wyspę Młyńską, gdzie odbędzie się piknik i koncert orkiestry wojskowej. Na mieszkańców czekać będą stoiska narodowe armii sojuszniczych i JFTC oraz żołnierski poczęstunek – dodaje dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.
Początek parady wojskowej na Starym Rynku zaplanowano na godz. 13.35. Po jej zakończeniu, o godz. 15.30, rozpocznie się godzinny piknik na Wyspie Młyńskiej.
- Chcemy mocno zaakcentować obecność jednostki obecnej na mapie Bydgoszczy, a pełniącej tak ważną funkcję szkoleniową. Dzięki takim imprezom, jak ta zaplanowana z okazji jubileuszu, można przybliżyć mieszkańcom charakter działalności jednostki – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) jest jedną z dwóch jednostek szkoleniowych NATO na świecie (druga zlokalizowana jest w Stavanger w Norwegii). Bydgoska jednostka pełni wyjątkową rolę, skupiając się na organizacji połączonych szkoleń na szczeblu taktycznym. Wspiera szkolenia dla NATO i Sił Partnerskich, aby poprawić interoperacyjność taktyczną. JFTC prowadzi połączone szkolenia dla dowództw i sztabów szczebla taktycznego, wspierając tym samym dowódców tego szczebla. JFTC pomaga Sojuszniczemu Dowództwu ds. Transformacji (ACT) w promowaniu rozwoju doktryny NATO poprzez współpracę z ośrodkami eksperckimi, co zmierza do doskonalenia interoperacyjności i zdolności NATO.
Za datę założenia JFTC przyjmuje się dzień, w którym oficjalnie rozpoczęła swoją działalność, czyli 31 marca 2004. Można jednak powiedzieć, że założenie „sensu stricto” odbyło się 7 stycznia 2004, wraz z powołaniem Polskiego Zespołu ds. Wdrożenia, utworzonego przez Polskę i Połączone Dowództwo ds. Transformacji, celem przygotowania jak najlepszych warunków dla przyszłej struktury JFTC i planu związanego z przyszłym funkcjonowaniem tej instytucji.