Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Vadim Brodski - koncert

Gdzie?
Vadim Brodski - koncert

Informacje od Organizatora:
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mykola Diadiura dyrygent
Vadim Brodski skrzypce
Repertuar:
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery „Lucio Silla” KV 135
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Camille Saint-Saëns –  III Symfonia c-moll op. 78 „Organowa”
Opera Lucio Silla pochodzi z okresu twórczości Mozarta, kiedy jego kompozycje osiągnęły niespotykaną wcześniej głębię i nutę tragizmu. Wyrazem tego są pochodzące z tego samego roku symfonie: KV 128, 129, 130, 132 czy 134. Lucio Silla był ostatnim dziełem scenicznym skomponowanym przez Mozarta dla włoskiego teatru.
Koncert skrzypcowy e-moll jest obok Uwertury do Snu nocy letniej najczęściej wykonywanym i najbardziej popularnym dziełem Mendelssohna. Swoją ogromną popularność zawdzięcza pięknej melodyce i romantycznej atmosferze. Mendelssohn pisząc swój jedyny koncert skrzypcowy zasięgał rad znakomitego skrzypka Ferdynanda Davida, który też wykonał to dzieło po raz pierwszy w Lipsku w 1845 roku. Dzięki szczegółowym wskazówkom Davida, partia skrzypcowa zapewnia soliście szerokie możliwości popisania się zarówno walorami tonowymi, jak i umiejętnościami technicznymi.
III Symfonia c-moll „Organowa” Camille’a Saint-Saëns’a powstała w roku śmierci Franciszka Liszta (1886) i jest muzycznym pomnikiem ku jego czci. Uchodzi za jedno z najlepszych dzieł orkiestrowych Saint- Saëns’a. W tym dziele jeszcze silniej niż w poematach symfonicznych Saint-Saëns potwierdził, jak wiele zawdzięczał Lisztowi. Lisztowska jest w Symfonii c-moll swoboda formalna, barwność orkiestry, w której nie brak fortepianu i organów, ciągła zmienność temp, śmiałości modulacyjne oraz patetyczno-mistyczny charakter.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry