Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Maestro Antoni Wit. Koncert z laureatem

Gdzie?
Maestro Antoni Wit. Koncert z laureatem

Informacje od Organizatora:
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Antoni Wit dyrygent
Hina Maeda skrzypce (zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego)
Piotr Matwiejczuk prowadzenie
Repertuar:
Richard Wagner – Uwertura do opery Tannhäuser
Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Camille Saint-Saëns – III Symfonia c-moll op. 78 “Organowa”
Opera Tannhäuser Richarda Wagnera swoją premierę miała w Dreźnie w 1845 roku, a Uwertura jest jednym z najbardziej popularnych fragmentów tego dzieła. Kompozytor wprowadza tu i przetwarza główne motywy i tematy opery, streszczając akcję dramatu we wspaniałym obrazie muzycznym.  
II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego jestem dziełem twórcy dojrzałego, nie tylko skrzypka-wirtuoza, lecz kompozytora świadomego celów artystycznych swojej twórczości. Praca nad utworem trwała sześć lat (1856-1862). Wieniawski stworzył dzieło całkowicie osobiste, wolne od zapożyczeń czy bezpośrednich wpływów. Do dziś utwór ten jest jednym z najczęściej wykonywanych polskich koncertów skrzypcowych. W roli solistki będziemy mieli zaszczyt wysłuchać zwyciężczyni tegorocznego, 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Hiny Maedy.
III Symfonia c-moll „Organowa” Camille’a Saint-Saëns’a powstała w roku śmierci Franciszka Liszta (1886) i jest muzycznym pomnikiem ku jego czci. Uchodzi za jedno z najlepszych dzieł orkiestrowych Saint- Saëns’a. W tym dziele jeszcze silniej niż w kilku swoich poematach symfonicznych Saint- Saëns potwierdził, jak wiele zawdzięczał Lisztowi. Lisztowska jest w Symfonii c-moll swoboda formalna, barwność orkiestry, w której nie brak fortepianu i organów, ciągła zmienność temp, śmiałości modulacyjne oraz patetyczno-mistyczny charakter.
Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry