Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Świętujmy razem powrót Bydgoszczy do Polski

Świętujmy razem powrót Bydgoszczy do Polski

Świętujmy razem powrót Bydgoszczy do Polski – 20 stycznia
W sobotę, 20 stycznia br., przypada 104. rocznica historycznych wydarzeń, dzięki którym Bydgoszcz powróciła do Polski po latach zaborów. To bardzo ważna karta dziejów naszego miasta. Zapraszamy do wspólnego, radosnego świętowania. Główne obchody odbędą się na Starym Rynku o godzinie 13.00. To atrakcja dla całych rodzin. Po ceremoniale wojskowym i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej odbędzie się muzyczno-teatralne wspomnienie historyczne.
Przed zgromadzeniem na Starym Rynku, o godzinie 12.00, w Katedrze Bydgoskiej odprawiona zostanie msza święta w rocznicowej intencji. Wcześniej, o godzinie 11.00, złożone zostaną kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, a o 11.30 także przed tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbora-Muśnickiego na budynku biblioteki na Starym Rynku.
Na kulturalne atrakcje nawiązujące do powroty Bydgoszczy do Macierzy zapraszają także miejskie instytucje kultury.
GRAFIKA
Na Starym Rynku, bezpośrednio po uroczystości i ceremonii wojskowej, do muzykowania zaprosi Kapela Podwórkowa „Ferajna Bydgoska”. Wspólnie z zespołem zaśpiewać będzie można m.in. „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wojenko, wojenko…” Przewodnikami podróży w czasie będą rekonstruktorzy z Ochotniczej Kompani Wielkopolskiej, którzy w dynamicznym pokazie odegrają kilka historycznych scen, w tym pokaz musztry i prezentację ekwipunku.
20 stycznia to szczególnie ważna i radosna data w kalendarzu bydgoskich świąt i rocznic historycznych. W tym dniu na Stary Rynek wkroczyły pierwsze oddziały Wojska Polskiego, przynosząc miastu upragnioną wolność. Bydgoszcz stała się tym samym częścią odradzającej się po latach zaborów Rzeczpospolitej. Dzień wcześniej, ostatni burmistrz niemiecki Hugo Wolff, zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, przekazał klucze do miasta prezydentowi Janowi Maciaszkowi, oficjalnie oddając nasze miasto pod panowanie rządu polskiego.
W KULTURZE…
Zarówno w piątek jak i sobotę (19-20.01) warto zainteresować się także propozycjami bydgoskich instytucji kultury. Część z nich połączyła siły. Na obchody zapraszają: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Teatr Kameralny, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy, Muzeum Legend Szyperskich, Podwórko Tajemnic, Muzeum Kanału Bydgoskiego.
„Duch Przeszłości – Zwycięzca” – obraz inspiracją dla obchodów
„Do świętowania 104. rocznicy niepodległej Bydgoszczy zapraszamy przywołaniem tytułu niezwykłego obrazu autorstwa Jerzego Rupniewskiego. W czymże tkwi niezwykłość? Artysta – mocno aktywny w latach międzywojennych, persona nad Brdą rozpoznawalna i szanowana – nie oddaje bowiem wiernie wypadków z roku 1920, ale na swoim płótnie umieszcza w centrum dumnego, uskrzydlonego husarza, symbolizującego owego triumfującego Ducha!” - tłumaczy Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury.
Wątki twórczej biografii Jerzego Rupniewskiego i jego twórczość stały się dla instytucji kultury główną linią narracyjną tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania Bydgoszczy dla niepodległej Polski. Warto dodać, że trwają obecnie starania, aby w roku 2024 zakupić obraz „Duch Przeszłości – Zwycięzca” dla Miasta Bydgoszcz.


PROGRAM WYDARZEŃ
PIĄTEK, 19 STYCZNIA
11.00 - Spichrze nad Brdą, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Grodzka 7-11

Oprowadzanie tematyczne po historycznej wystawie stałej
„Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”
Kamil Ściesiński z Działu Historii MOB.
Podczas spotkania przybliżone zostaną ciekawostki historyczne, a także zaprezentowane eksponaty związane z powrotem Bydgoszczy do Macierzy w styczniu 1920 r. Zgodnie z tradycją podczas tego dnia goście będą mieli okazję skosztować okazyjnie wypiekanych słodkości - Bydgoskich Kluczyków, przygotowywanych przez Pałac Ostromecko (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy).
12.00-18.00 - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek
Akcja edukacyjno-memorialna: „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty”
Działania nawiążą do historycznej, twórczej „symbiozy” artysty z Biblioteką, w której Rupniewski rezydował. W bibliotecznej „Strefie Kultury” odtworzony zostanie duch pracowni malarskiej, zobaczymy oryginalne i reprodukowane pocztówki projektu malarza, obrazy i szkice. Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła zaprasza do historycznego Foto-Punktu z bezpłatnymi wydrukami pamiątkowych zdjęć.
12.00, 13.00, 14.00 - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek
Możliwość grupowego zwiedzania bibliotecznych Zbiorów Specjalnych
Na ścianach zachowano m.in. malowane przez Rupniewskiego freski (zapisy grup wraz z możliwością negocjacji dodatkowych terminów: 52 339 92 02. Przewodniczkami grup będą: Joanna Królicka-Nejman i Lucyna Gęsikowska).
16.00 - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 22 „Strefa Kultury”
„Styczniowa Lekcja Muzyki w Pracowni Artysty”
Muzyczne spotkanie w stylu międzywojnia (wystąpi m.in. Szychta Wokalna „Niech to Szlak”)
Dopełnieniem akcji „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty” jest również możliwość zwiedzania ponad stuletniej Introligatorni - Obiektu Szlaku TeH2O.
17.00 - Gmach główny, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4
Wykład „Bydgoskie patriotki”
wygłosi dr Anna Nadolska, kierowniczka Działu Historii MOB
Spotkanie ma na celu przybliżenie roli lokalnych patriotek w podtrzymaniu tożsamości narodowej rodaków w Bydgoszczy u progu powrotu miasta do Polski. Prelegentka nakreśli sylwetki najbardziej zaangażowanych w walkę z germanizacją bydgoszczanek, takich jak choćby: Wincentyna Teskowa, Stefania Tuchołkowa, Maria Czarlińska czy Anna Piórek. Opowie także o udziale kobiet w przygotowaniu przełomowych dla miasta wydarzeń 20 i 22 stycznia 1920 r.
Tego dnia we wszystkich Obiektach Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O pojawią się darmowe pocztówki z reprodukcjami prac Jerzego Rupniewskiego oraz pamiątkowe świece zapachowe. Zachęcamy do poszukiwań!


SOBOTA, 20 STYCZNIA
główne obchody
13.00 Stary Rynek
Uroczystości patriotyczne z zachowaniem ceremoniału wojskowego oraz wspomnienie muzyczno-teatralne z udziałem Kapeli Podwórkowej „Ferajna Bydgoska” i Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej.
Atrakcja dla całych Rodzin!
Przed zgromadzeniem na Starym Rynku, o godzinie 12.00 w Katedrze Bydgoskiej odprawiona zostanie msza święta w rocznicowej intencji. Wcześniej, o godzinie 11.00, złożone zostaną kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, a o 11.30 także przed tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbora-Muśnickiego na budynku biblioteki na Starym Rynku.
ponadto
10.00 - 13.00 - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 22, „Strefa Kultury”
Akcja „Jerzy Rupniewski - Pracownia Artysty” - kontynuacja akcji 2020.
13.00 - Gmach główny, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4
Wykład na temat twórczości Jerzego Rupniewskiego, a w szczególności obrazu „Duch Przeszłości – Zwycięzca” wygłosi dr Barbara Chojnacka, kierowniczka Galerii Grafiki i Rysunku MOB.
Wykład na temat twórczości artysty, a w szczególności obrazu „Duch Przeszłości – Zwycięzca” wygłosi dr Barbara Chojnacka. Szlak TeH2O zaprasza na pierwszy publiczny pokaz historycznego płótna autorstwa Jerzego Rupniewskiego!
14.00 - 15.30 - Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej
„Dzień Babci i Dziadka – śladami bydgoskich historii i legend”
Teatr Kameralny jest młodą bydgoską instytucją, którego budynek mieści się na Starym Mieście, w historycznej części Bydgoszczy i w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś wznosił się Zamek Bydgoski. Także tam, gdzie dokładnie 104 lata temu dumne defilady Wojska Polskiego wieściły mieszkańcom powrót Bydgoszczy do Macierzy. „Pragniemy uczcić to w międzypokoleniowym spotkaniu, do którego pretekstem jest zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka. W czytaniu performatywnym legend bydgoskich przeniesiemy się do historycznych czasów, których akcja toczy się wśród starych murów i wytartych, krętych, ulicznych szlaków, gdzie kamienie szepczą legendy do ucha Bydgoszczan, przypominając dawne dzieje.”
Zapraszamy babcie, dziadków, wnuczki i wnuczków!
Cena biletu: 10 zł tel. 52 525 34 00, 887 467 102
18.00 - Muzeum Legend Szyperskich - Barka LEMARA (nabrzeże Brdy)
Tradycyjna potańcówka „pod ferdeką” w stylu międzywojnia
Gwiazda wieczoru – Ferajna Bydgoska! Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek – (kontakt: Adam Gajewski, 503 - 584 - 840)
21.00 - 22.00 - ul. Mostowa oraz okolice Starego Rynku
Wędrowne, uliczne muzykowanie w nucie epoki Jerzego Rupniewskiego i niepodległej Bydgoszczy.
Elementy dodatkowe obchodów:
Postać i twórczość malarza Jerzego Rupniewskiego stanowić będą temat audycji multimedialnej tworzonej aktualnie w ramach cyklu „Archiwum B.” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Ujęcia Bydgoszczy przeznaczone przez Jerzego Rupniewskiego na pocztówki w roku 2024 dołączą do ekspozycji prezentowanej na pokładzie barki „Lemara” (Muzeum Legend Szyperskich). Będą to m.in. depozyty Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz „Podwórka Tajemnic”.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 

do góry