W wyniku wielu działań, decyzją zarządu Stowarzyszenia European Route of Industrial Heritage, Exploseum. D.A.G. Fabrik Bromberg zostało włączone do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), zyskując rangę tzw. punktu kotwicznego Szlaku.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego to prestiżowa sieć turystycznych obiektów, które przypominają o tych regionach Europy, które słynęły z przemysłu. Celem projektu ERIH jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z jego historią. Punkty kotwiczne z kolei, to obiekty industrialne
o ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy i o dużym potencjale turystycznym, spełniające odpowiednie normy jakościowe, czym może poszczycić się właśnie Exploseum. Obecnie turyści mogą zwiedzić 77 punktów kotwicznych w całej Europie. W Polce Exploseum jest jednym z sześciu tego typu obiektów; pozostałe to: Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Muzeum Browaru w Żywcu.
Niezmiernie cieszy nas, że mogliśmy dołączyć do tak ekskluzywnego grona. Uważamy ten fakt za duży sukces oraz prestiż zarówno dla samego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, jak i dla całego województwa. Włączenie Exploseum do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego to duża szansa na zaistnienie regionu w europejskiej turystyce poprzemysłowej. Muzeum ze swojej strony dołoży wszelkich starań, by godnie reprezentować dziedzictwo województwa kujawsko-pomorskiego na arenie europejskiej.

Przydatne linki:
http://www.erih.net/