We wtorek (4/11) Wiceminister Środowiska Piotr Otawski wręczył statuetki przedstawicielom polskich miast wyróżnionych w konkursie "Zielone Miasta - w stronę przyszłości!". Najbardziej zielonymi miastami okazały się Bydgoszcz, a także Gdańsk, Chojnice i Tczew.



To rozstrzygnięcie konkursu Ministerstwa Środowiska. W konkursie rywalizowały miasta, które prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska i mogą pochwalić się nowatorskimi, wysoce ekologicznymi rozwiązaniami.Celem konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” było promowanie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju miast. Bydgoszcz zwyciężyła w kategorii „efektywność energetyczna w budownictwie” za  budowę Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 (ZSM nr 2) w ramach realizacji projektu unijnego CEC5. O projekcie więcej TUTAJ. Nasze miasto znalazło się także w gronie wyróżnionych samorządów w kategorii „transport ekologiczny i infrastruktura drogowa” (Budowa linii tramwajowej z centrum miasta do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna wraz z rozbudową ulic: Marszałka Focha, Naruszewicza, Dworcowej i Zygmunta Augusta), a także w kategorii „zieleń w mieście” (Rewaloryzacja parku nad Starym Kanałem).Nagrodą główną w konkursie oraz nagrodą za wyróżnienie są czterodniowe wyjazdy studyjne do Zielonych Stolic Europy (European Green Capital). Podczas uroczystej gali w listopadzie br. laureaci odbiorą okolicznościowe statuetki.Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii powstało na terenie ZSM nr 2 przy ul. Słonecznej w Bydgoszczy. Placówka ta kształci uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz innych poszukiwanych na rynku pracy zawodach np. mechatronik, mechanik CNC i tworzyw sztucznych, elektryk.

Budynek o powierzchni użytkowej 367,26 m kw. (w tym sala laboratoryjna na 25 osób i sala audytoryjna na 36 osób) ma być funkcjonującym przykładem prawidłowych rozwiązań w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Centrum jest wyposażone w instalację automatyki obejmującą: wentylację, ogrzewanie oraz monitorowanie, archiwizowanie i raportowanie wartości mierzonych, takich jak temperatura w budynku, wielkości meteorologiczne (temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, opad atmosferyczny), parametry pracy urządzeń, parametry zasilania i ogrzewania.Monitorowana jest również praca zewnętrznych opraw hybrydowych oświetlenia. Zamontowany monitor posłuży do odczytu i prezentacji zmierzonych parametrów.

Układ pozyskania energii elektrycznej odnawialnej z jednoczesnym praktycznym zastosowaniem układu do zasilania całości oświetlenia wewnętrznego oraz zewnętrznego składa się z 100 ogniw fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej o mocy 3,0 kW.Inwestycja zrealizowana została w okresie od lipca 2013 do czerwca 2014 r. (pozwolenie na budowę w grudniu 2012 r.) w ramach projektu „Demonstracja efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych”, akronim projektu: CEC5. Budowa Centrum dofinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.