Bydgoski Tramwaj Wodny to jedna z ulubionych i najpopularniejszych wakacyjnych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Możliwość podziwiania miasta z zupełnie innej perspektywy – od strony rzeki – przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów i bydgoszczan.

 

Okres żeglugowy w roku 2021:

30 kwietnia - 10 października (może ulec zmianie ze względu na sytuację epidemiczną)

Linie tramwaju wodnego, Słoneczna i Staromiejska, obsługiwane są statkami o napędzie elektrycznym Słonecznik I i Słonecznik II.  Każdy z nich zabiera na pokład do 28 pasażerów. Wejście na pokład dla obu tras przy Rybim Rynku.

Bilety dostępne są przez Internet (na dole strony) oraz stacjonarnie w Bydgoskim Centrum Informacji. Jest również możliwość zakupu biletu u załogi statku, ale tylko bezpośrednio przed wybranym rejsem, jeśli będą wolne miejsca.

Uwaga: Nie gwarantujemy możliwości zakupu biletów bezpośrednio przed rejsem, dlatego zachęcamy do skorzystania z możliwości wcześniejszego zakupu biletów.

Tramwaj Wodny, Bydgoszcz, atrakcje, fot. Tymon Markowski

Słoneczniki kursują na dwóch malowniczych liniach: 

Linia Słoneczna (Rybi Rynek - Hotel Słoneczny Młyn - Rybi Rynek)

W związku z zamknięciem szlaku żeglownego pod Trasą Uniwersytecką, do odwołania, rejsy zostają skrócone i odbywają się na trasie Rybi Rynek - Trasa Uniwersytecka - Rybi Rynek. Skrócony rejs trwa około 30 minut. Tramwaj przepływa między innymi koło zabytkowego budynku Poczty Polskiej, dawnego terenu zakonu Bernardynów czy obok znajdującego się na szlaku TeH2O budynku Gazowni Miejskiej. Wybierając się w rejs na tej trasie można także zobaczyć stare oraz nowe stanice wodne, a także zespół obiektów sportowych (HSW Łuczniczka, Torbyd, Artego Arena). Statek zawraca w stronę Rybiego Rynku przy hotelu Słoneczny Młyn.

UWAGA: Istnieje możliwość wejścia na pokład przy hotelu Słoneczny Młyn na podstawie zakupionego biletu. W przypadku wolnych miejsc na statku, na przystanku Hotel Słoneczny Młyn można również kupić bilet u załogi. Statek dopływa do hotelu po około 20-25 minutach od wypłynięcia z Rybiego Rynku.

Godziny rejsów (mogą ulec zmianie): 12:30 | 15:30 | 18:00

Aktualną dostępność biletów na wybrane rejsy można sprawdzić (na dole strony)

Turystyczne rejsy po Brdzie | fot. Robert Sawicki | Bydgoszcz | atrakcje

Linia Staromiejska 

Rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku i trwa około 60-70 minut (w zależności od pracy śluzy). Tramwaj wodny mija Bydgoską Katedrę, Operę Nova i Wyspę Młyńską a następnie przepływa obok zabytkowej śluzy trapezowej, aby przebyć śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską. Podczas dalszej części rejsu tramwaj minie majestatyczny Budynek byłej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy.

Godziny rejsów  (mogą ulec zmianie): 11:00 | 13:30 | 16:30

Aktualną dostępność biletów na wybrane rejsy można sprawdzić (na dole strony)

Ceny biletów (linia staromiejska i linia słoneczna): 15 zł bilet normalny | 10 zł bilet ulgowy

Szczegółowe informacje można uzyskać w Bydgoskim Centrum Informacji: info@visitbydgoszcz.pl lub +48 52 340 45 50

Do pobrania: ulotka z trasą przebiegu rejów Słonecznikiem (wersja angielska: Water tram)

zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne nad rzeką

-->> Atrakcje turystyczne dla dzieci