Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Bydgoska Środa Literacka - Małgorzata Grosman

Gdzie?
Bydgoska Środa Literacka - Małgorzata Grosman

Informacje od Organizatora:
Małgorzata Grosman – urodzona w Bydgoszczy. Z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach i przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji.
Autorka kilku książek poświęconych Bydgoszczy, konkretnie międzywojniu w Bydgoszczy. Są to: dwie powieści historyczno-kryminalne „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”, zbiór opowiadań o Ostromecku zatytułowany „Ostromecko w opowiadaniach”, książka o bydgoszczankach z międzywojnia „Bydgoszcz jest kobietą” oraz książka o życiu kulturalnym Bydgoszczy w międzywojniu „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”. Dla Hufca ZHP Bydgoszcz-miasto przygotowała publikację „Pamiętnik Siódemki 1921-2021”, który przypomina stuletnią historię tej drużyny i szczepu oraz wydawnictwo „Tym, co odeszli na wieczną wartę. Harcerki i harcerze bydgoscy. Przewodnik po nekropoliach bydgoskich”.
Autorka wystawy „Gorsety kobiet”, która została po raz pierwszy pokazana w ramach inauguracji Dni Dziedzictwa Europejskiego województwa kujawsko-pomorskiego, a następnie udostępniona została publiczności w KPCK w Bydgoszczy. Brała udział w projekcie #niemamojejzgodynato, na zaproszenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którego celem było zwrócenie uwagi społecznej na dewastowanie zabytkowych obiektów.
Autorka podcastów "Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia", które były punktem wyjścia do przygotowania książki o tym samym tytule.
Obecnie pracuje nad przygotowanie "Wybiórczego planu miasta Bydgoszczy" - publikacji książkowej z planem miasta, ukazującej różne sposoby upamiętnienia kobiet w Bydgoszczy: ulice, ronda i skwery, których patronkami są kobiety, pomniki, rzeźby, tablice pamiątkowe i murale przypominające o kobietach. Premiera tej publikacji planowana jest na połowę kwietnia.
Kilka słów o "Bydgoszcz jest kobietą":
"Bydgoszcz jest kobietą" powstała pod wpływem zdumienia, a nawet złości, że na stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy, które świętowaliśmy w 2020 roku, w gronie 25 laureatów plebiscytu na bydgoszczan stulecia nie znalazła się żadna kobieta. Nawet Teresa Ciepły, nawet Wincentyna Teskowa, która mogła przecież zostać uhonorowana wspólnie z mężem. Czy to znaczy, że ani one, ani żadne inne kobiety mieszkające i pracujące w Bydgoszczy w ciągu ostatnich 100 lat nie zasłużyły na pamięć? Oczywiście, że nie. To tylko efekt naszego niedouczenia, nieznajomości ich dokonań. Okazało się więc, że mamy do odrobienie ważną lekcję. Historia, w tym i historia Bydgoszczy, jest zdecydowanie bogatsza i ciekawsza niż wynika to ze szkolnych podręczników i historycznych książek, w których nie ma miejsca dla kobiet. "Bydgoszcz jest kobietą" próbuje te braki choć odrobinę nadrobić.
Wstęp WOLNY!
______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 

do góry