Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - uroczystość czytania imion

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - uroczystość czytania imion

Mimo że wiele ofiar Holokaustu nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca i instytucje. 27 stycznia obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jest to rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem tego czasu i miejscem zagłady ponad 1,1 miliona osób. W Auschwitz mordowani i więzieni byli obywatele niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów Europy, w zdecydowanej większości Żydzi.
Tego dnia decydujemy się przypomnieć naszych bydgoskich sąsiadów, którzy zginęli w czasie Zagłady. Spotkamy się w miejscu, gdzie stała bydgoska synagoga – u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza. Złożymy kwiaty i kamienie – żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Następnie przejdziemy na Plac Teatralny, gdzie odbędzie się ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów.
Wydarzenie już po raz drugi organizujemy we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.
Dodatkowo, w dniach 27.01-02.02.2023, będzie można zobaczyć w Młynach fotografie życia codziennego Żydów, którzy do II wojny światowej związani byli z naszym miastem. Pozyskaliśmy je do naszego archiwum
bydgoskich historii Wywiad-rzeka z Yad Vashem i United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.
Dla kogo? Dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry