Pieśni Żałobne - Chór Społeczny Czarnego Karła, na podstawie tekstów prof. Zbigniewa Mikołejki i Grzegorza Pleszyńskiego
Gdzie?Informacje od Organizatora:
Pieśni Żałobne – Chór Społeczny Czarnego Karła, na podstawie tekstów prof. Zbigniewa Mikołejki i Grzegorza Pleszyńskiego
Zapraszamy na nowe odczytanie pieśni żałobnych – stanowiące rezultat międzypokoleniowych warsztatów oraz kreacji Chóru Społecznego Czarnego Karła. Grupa nawiązuje do pierwiastka polskiego uniwersum kulturowego, jaki stanowią polskie pieśni żałobne, inspirując się obszarem sztuki ludowej, a także wykorzystując rodzime tradycje tanatyczne. Projekt odnosi się równocześnie do „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz tradycyjnych Zaduszek. Wykonanie nie polega jednak na zwykłej rekonstrukcji w duchu folklorystycznym czy religijnym. Współczesne odczytanie Pieśni Żałobnych połączone zostało z choreografią i wzbogacone o nowoczesne kostiumy. Jest wynikiem procesów związanych z dialogiem oraz integracją osób w różnym wieku – bardzo młodych i seniorów. Tematyka żałoby i śmierci, wzięta niejako na warsztat, poddana obróbce, swoistej wręcz wiwisekcji oraz reinterpretacji – zostaje „oswojona”. Owo oswojenie i pewnego rodzaju akceptacja, przenoszą nas w nieschematyczne rejony doznań.
Chór Społeczny Czarnego Karła od kilku lat spaja ludzi w różnym wieku. Grupę wyróżnia integracyjny i kreatywny charakter oraz otwartość. Oprócz walorów artystycznych, stawia na spektakularne wrażenia estetyczne, chętnie też inspiruje się surrealizmem i – co niebezpieczne – zaraża pasją. Kanwę prezentowanych Pieśni żałobnych stanowią teksty prof. Zbigniewa Mikołejki oraz Grzegorza Pleszyńskiego, kostiumy zaprojektowała Marta Filipiak, realizacja stanowi efekt kolektywnej pracy zespołu.
Prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko – kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. B. Prusa (2001–2011), wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN.
Grzegorz Pleszyński – artysta, pedagog, kurator wystaw, reżyser i kompozytor. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, zajmuje się sztuką wizualną i muzyką, tworzy akcje o charakterze społecznym, pracował z więźniami, z dziećmi, z ludźmi niepełnosprawnymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
wstęp wolny
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.