Główną ideą tego wydarzenia jest popularyzacja muzealnych kolekcji wśród szerokiej publiczności. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą wernisaże, prelekcje, warsztaty, koncerty i pokazy.
Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów obchodzonej w Bydgoszczy, swoje podwoje dla zwiedzających otworzą następujące muzea:
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
- Muzeum Wojsk Lądowych
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Muzeum Wodociągów
- Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
- Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego
- Muzeum Mydła i Historii Brudu
- Muzeum Oświaty
Europejska Noc Muzeów, 17/18 maja 2014 r.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
17.00 – 01.00
Spichrze na Brdą, ul. Grodzka 7-11
17.00 – 18.30 Malowana Baba, Malowany Dziad – zapraszamy na warsztaty plastyczne wszystkie dzieci i dorosłych, którzy chcą wziąć udział we wspólnym tworzeniu barwnej tablicy z postaciami
w strojach ludowych. Po wspólnej zabawie zachęcamy do wykonania pamiątkowej fotografii. (Amfiteatr)
19.00 – 20.00 Kujawiak z oberkiem – występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej podczas którego zaprezentowany zostanie układ różnych tańców i piosenek ludowych tj. kujon, kujawiak
z oberkiem, polka, przyśpiewki oberkowe z solówkami. (Amfiteatr)
22.00 Kulturalnie wieczorową porą
Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo… – poznaj sekrety wystawy i udaj się
w podróż z przewodnikiem.
Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2
17.00 – 22.00 W obiektywie – zapraszamy przed budynek Zbiorów Archeologicznych, gdzie będzie można przenieść się w czasie, wykonując sobie pamiątkowe zdjęcie w przebraniu legionisty rzymskiego! (plener)
18.00 Kulturalnie wieczorową porą
W świecie wojen, wierzeń i magii – tego wieczoru nikt nie może się nudzić. Zapraszamy dzieci by zabrały swoich rodziców w podróż w pradzieje. Podczas interaktywnego zwiedzania dowiesz się: o wojowniczych plemionach zamieszkujących okolice Bydgoszczy w pierwszych wiekach naszej ery, o tajemnicach kręgów kamiennych, o magicznych zabiegach i rytuałach pogrzebowych, a na koniec będziesz mógł wcielić się w wojownika z przełomu er lub pradawną białogłowę.
18.00 – 22.00 Konserwacje-wariacje – jeśli chcesz zapoznać się ze specyfiką pracy konserwatora zabytków, zapraszamy na warsztaty podczas których zademonstrowane zostaną techniki naprawy płótna m.in. jego ubytków i uszkodzeń. (Piwnica Białego Spichrza)
22.00 Kulturalnie wieczorową porą
W świecie wojen, wierzeń i magii. Rzecz o ludach z Pomorza i Kujaw w pierwszych wiekach naszej ery – interaktywne, kuratorskie oprowadzenie po wystawie Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza poświęconej pradziejom. Podczas zwiedzania szczególna uwaga zostanie zwrócona na zagadnienia związane ze znaleziskami militariów, obrządkiem pogrzebowym i zabiegami magicznymi.
Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
17.00 Otwarcie wystawy Dzieje Pieniądza. Starożytny Rzym
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane gospodarczo-ekonomiczne funkcje pieniądza w czasach starożytnego Rzymu. Zaaranżowane na wystawie antyczne targowisko stanie się pretekstem do ukazania wpływu na postęp cywilizacyjny polegający na stymulacji produkcji i handlu oraz zawieranie wielkich i małych (codziennych) transakcji.
17.00 – 22.00 Na chwałę Rzymu! – poznaj antyczne gry i zabawy. Tylko dziś repliki gier w jakie grano ponad 2000 lat temu! (Plener)
17.00 – 22.00 Stragan Terencji – wszystkich zainteresowanych rzemiosłem oraz życiem codziennym starożytnych Rzymian zapraszamy do stoiska Rzymianki, która zaprezentuje m.in. biżuterię antyczną, ceramikę, szkło, przybory toaletowe oraz piśmiennicze. (Plener)
17.00 – 1.00 Legio XXI Rapax – tylko tej Nocy Wyspa Młyńska zamieni się w Imperium Romanum. Przybyli legioniści rzymscy zademonstrują pokazy musztry wojskowej i techniki walki. Na specjalnie wydzielonych stanowiskach będzie można zapoznać się z uzbrojeniem rzymskim, ekwipunkiem marszowym legionisty czy przedmiotami do budowy wałów. (Plener)
17.00 – 1.00 Okno na świat, czyli... rzecz o Kanale Bydgoskim – w ramach Roku Kanału Bydgoskiego zapraszamy na wystawę Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość, na której prezentowany będzie film o Kanale Bydgoskim.
20.00 – 21.00 Armia rzymska w dobie wczesnego cesarstwa. Struktura, organizacja, uzbrojenie – zapraszamy na wykład Cezarego Wyszyńskiego (członka grupy rekonstrukcyjnej) dotyczący uzbrojenia i ekwipunku legionisty rzymskiego. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Muzealne Perły, podczas którego zaprezentowane zostaną OSTROGI WOJÓW z II/III wieku.
21.00 Kulturalnie wieczorową porą
Dzieje pieniądza. Starożytny Rzym – wszystkich miłośników starożytności z pewnością zainteresuje fakt, że tej nocy przygotowaliśmy pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. Musisz tu być!
23.00 Kulturalnie wieczorową porą
Mennica bydgoska – czy wiesz, że na Wyspie Młyńskiej na miejscu obecnie istniejącego budynku Europejskiego Centrum Pieniądza znajdowała się Mennica Bydgoska, w której już w latach
1594–1688 bito monety i medale? Dowiedz się więcej przychodząc na muzealne oprowadzanie po wystawie.
Galeria Sztuki Nowoczesnej ul. Mennica 8
17.00 – 18.00 Malowanie-sypanie – wszystkie dzieci, które chciałyby usypać obraz z kolorowego piasku zapraszamy przed Galerię Sztuki Nowoczesnej. Razem stworzymy arcydzieło! (Plener – warsztat zależny od warunków pogodowych) Ponadto, każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w konkursie Bawmy się Sztuką, w którym zostaną rozlosowane nagrody. Szczegółowych informacji udzielą prowadzący warsztaty.
17.00 – 01.00 Muzeum Utracone – zapraszamy na prezentację filmu o utraconych dziełach sztuki. (Antresola)
18.00 – 18.30 12'30 – prezentacja nowego nabytku Muzeum przez autorkę Bognę Burską
19.00 Otwarcie wystawy XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Wystawa pokonkursowa. Pokaz dzieł i warsztatu Józefa Gielniaka
Wystawa pokonkursowa organizowana jest od 1977 r. Konkurs ma na celu uhonorowanie pamięci tego wybitnego polskiego grafika, który osiągnął niebywałe mistrzostwo w technice linorytu.
20.00 – 21.30 Przegląd filmów found footage Bogny Burskiej połączony z dyskusją
Filmy stanowią cykl projekcji, na który składają się realizacje found footage powstałe w latach
2004–2011 we współpracy z montażystą Michałem Januszańcem. Inspiracją i równocześnie tworzywem realizacji Burskiej są filmy z głównego nurtu kina. Artystka wyszukuje sceny i kadry, następnie łączy je z sobą i przeplata, tworząc w ten sposób nową narrację i jakość plastyczną.
21.00 – 00.00 Czas na grafikę – pokaz wykonywania linorytu przez artystę grafika Jana Gordona
21.00 – 1.00 Teka graficzna – jeśli interesujesz się grafiką, chciałbyś dowiedzieć się więcej
o technice wypukłodruku, przyjdź do Galerii na wystawę XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Wystawa pokonkursowa. Pokaz dzieł i warsztatu Józefa Gielniaka. O arkanach sztuki graficznej opowie starszy kustosz, kierownik Działu Grafiki Barbara Chojnacka.
23.00 Kulturalnie wieczorową porą
Galeria Sztuki Nowoczesnej – jeśli ciekawi cię Sztuka Polska XX i XXI w., przyjdź do Muzeum!
W programie interaktywne oprowadzanie.
Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7
17.00 – 17.30 Sztuka dla Malucha – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie. Animowana lalka Pana Wyczółkowskiego oprowadzi dzieci po ekspozycji zapoznając je z prezentowanymi zbiorami.
17.30 – 19.00 Strefa Fantazji – portret to opowieść o emocjach i uczuciach. Popuść wodze fantazji i dokończ wizerunek z obrazów Leona Wyczółkowskiego. (plener)
17.30 – 21.00 Układanka – zgadywanka – specjalnie dla najmłodszych milusińskich przygotowaliśmy wielkoformatową układankę. Ułożone poprawnie puzzle ukażą pracę Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, którą można odnaleźć na ekspozycji. (plener)
21.00 Kulturalnie wieczorową porą
Twórczość Leona Wyczółkowskiego – jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z nasza wystawą… teraz jest najlepszy moment! Tylko u nas o Wyczółku w blasku księżyca.
Exploseum 17.00 - 20.00
17.00 – 20.00 Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg – gra terenowa, która rozgrywana będzie na terenie Exploseum.
17.00 – 20.00 1157 – samodzielne zwiedzanie budynku 1157, w którym zainstalowano pięć stanowisk ze wspomnieniami pracowników m.in.: historię robotnika
z wielonarodowościowej ekipy monterów, opowieść gońca rowerowego pracującego na całym terenie DAG Fabrik Bromberg czy też relację pracownicy strefy produkcji prochu bezdymnego (POL-Betrieb).
17.00 – 20.00 Explo – strzelnica – zapraszamy wszystkich miłośników broni na profesjonalne stanowiska strzeleckie, na których można będzie sprawdzić swoją celność strzelając replikami karabinów i pistoletów.
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
ul. Ryszarda Berwińskiego 4
17.00 – 00.00
W tym roku odkryjemy przed Państwem kulisy świata wielkiej polityki i "spotkań na szczycie". Wystawa pt. Upominki w świecie dyplomacji, uzupełniona o najnowsze nabytki, pozwoli poznać ten niezwykle ciekawy i owiany mgłą tajemnicy aspekt wizyt państwowych. Dla miłośników militariów przygotowaliśmy ekspozycje mundurów z okresu II wojny światowej. Chętni będą mogli przymierzyć bateldres i zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Pasjonaci historii z pewnością pochylą się nad zbiorem archiwalnych fotografii, które bez trudu przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji.
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
ul. Królowej Jadwigi 14
18.00 – 01.00
18.00 Światłem malowane – otwarcie wystawy uczniów Technikum Fotochemicznego ZSCH w Bydgoszczy
19.00 Warsztat Fotografa Analogowego – wykonywanie powiększeń w ciemni, także z własnych negatywów pod okiem fachowca
19.00 Portret w dwóch aranżacjach – zdjęcia w plenerze oraz atelier
Konkurs Fotografii moc w Muzealną Noc na najciekawsze zdjęcie wykonane podczas Nocy Muzeów
Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego
ul. Nowogrodzka 3
16.00 – 01.00
16.00 – 18.00 Królowa jest tylko jedna – Syreniada – zlot właścicieli syren i nie tylko. Możliwość zapoznania się z samochodami, które przez lata uważane były za królowe polskich szos.
18.00 – 19.00 Śluza Trapezowa – wykład Roberta Grochowskiego nt. unikatowej w skali całego świata śluzy.
18.00 – 23.00 Od Brdy Staropolskiej do Pancerniackiej Sagi – piknik multihistoryczny nad starym Kanałem Bydgoskim. Możliwość zapoznania się z kulturą materialną ziem polskich od średniowiecza do XX wieku. W ramach obozowiska średniowiecznego, nowożytnego, XVIII – wiecznego i z okresu I i II wojny światowej zaprezentowana zostanie bogata kultura naszych przodków, w tym stroje, wyposażenie i broń z poszczególnych epok. Zaprezentowane zostaną również stoiska z dawnymi zawodami oraz żywy obraz przedstawiający Fryderyka II pokazującego Kanał Bydgoski na mapie. Przedstawiona zostanie historia kręcenia Pancerniackiej Sagi w mieście nad Brdą. Na widzów czekają scenki rodzajowe oraz liczne konkursy.
19.00 – 01.00 Bydgoska Scylla i Charybda – oprowadzanie po wystawie
Muzeum Oświaty
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4
17.00 – 00.00
Muzeum Oświaty zaprasza na zwiedzanie wystaw:
– Szkoła naszych dziadków i pradziadków
– Szkolnictwo w okresie PRL
– Drogi zdobywania zawodu nauczyciela
– Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945
– Marian Rejewski – genialny kryptolog, matematyk, bydgoszczanin
– Rok Ludzi Wolności – wernisaż wystawy plakatu uczniów z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy
Ponadto będzie istniała możliwość, w ramach Wirtualnej nocy w muzeach, obejrzenia fotografii najciekawszych muzeów (pracownia komputerowa – pokój nr 19, I piętro)
Muzeum Wodociągów
17.00 – 01.00
Stara Hala Pomp, ul. Gdańska 242
Atrakcją Nocy Muzeów w Lesie Gdańskim będą cztery występy Theatrum Mundi z Ryglic, który zaprezentuje przedstawienie edukacyjno – rozrywkowe Przygody Kropli Wody, adresowane głownie dla młodej widowni, w zabawowej formie wyjaśniające zasady obiegu wody w przyrodzie i jego znaczenie dla życia na ziemi.
Spektakle zaplanowano o godzinach: 16.00, 18.00, 20.00 i 22.00
Zwiedzający będą mogli poznać też ekspozycję stałą, między innymi: hydranty i zdroje uliczne, pompy, replikę średniowiecznego rurmusa – urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za którego pomocą w XV wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy; współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory… Obok zabytkowej Hali Pomp zajrzeć można do piętrowego kanału wodno - ściekowego z końca XIX wieku.
Wieża ciśnień, ul. Filarecka 1
Podczas Nocy Muzeów w wieży oglądać będzie można unikalną wystawę hełmów, czapek i kapeluszy wojskowych armii kilkunastu państw świata – także takich, których nie ma już na mapach – między innymi: Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i armii Berlinga, Bułgarii, Czech i Czechosłowacji, Danii, Jugosławii, Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Republiki Federalnej Niemiec; Norwegii, Szwecji, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Eksponowane będą tez elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierzy.
Dostępna będzie również ekspozycja stała: średniowieczne, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet – wanny, zlewy, stare krany; beczkę woziwody, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Z tarasu widokowego na wysokości 38 metrów (najwyższy powszechnie dostępnego punktu w mieście), można podziwiać także przez 4 lunety, panoramę Bydgoszczy.
Muzeum Wojsk Lądowych
ul. Czerkaska 2
17.00 – 01.00
– Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali – zwiedzanie ekspozycji stałej
Pozostałe atrakcje:
– Eksponaty na wyciągnięcie ręki – możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z czasów II wojny światowej
– prezentacja wyposażenia jednostek wojskowych garnizonu bydgoskiego
– konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami
Muzeum Mydła i Historii Brudu
ul. Długa 2
17.00 – 01.00
Zapraszamy na szereg darmowych atrakcji m.in.:
– wystawę plenerową
– możliwość korzystania z kąpieli w eksponatach
– pranie w baliach i na tarach oraz korzystanie z urządzeń
– oprowadzanie po ulicy Długiej od Bramy do Bramy
Co roku w majowy weekend organizowana jest Europejska Noc Muzeów. Akcja ta związana jest z Międzynarodowym Dniem Muzeów obchodzonym corocznie w dniu 18 maja przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums) działającą przy UNESCO. Główną ideą tego wydarzenia jest popularyzacja muzealnych kolekcji wśród szerokiej publiczności, szczególnie ludzi młodych. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą prelekcje, warsztaty, koncerty i pokazy.
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów obchodzonej w Bydgoszczy, swoje podwoje dla zwiedzających otwierają nie tylko muzea. Do akcji włączyły się także lokalne galerie oraz podmioty związane z kulturą, w tym Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, która przygotowała następujące atrakcje:
Biblioteka Bernardynów
ul. Długa 41
18.00-23.00
(grupy 15-osobowe, wejście co 30 minut)
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy przechowywana jest poklasztorna biblioteka należąca niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów, którzy przybyli do Bydgoszczy w 1480 r. Jest to najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów, jego początki sięgają schyłku XV wieku.
Przez kilka wieków biblioteka funkcjonowała jak wiele innych biblio¬tek klasztornych. W XVIII wieku Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim, co przesądziło o dalszych losach konwen¬tu i jego księgozbioru. Wkrótce zakon skasowano, ale jego biblioteka nie została rozproszona. W XIX w. książki przechowywane były w Farze, aż w 1907 r. trafiły do Biblioteki Miejskiej, gdzie zinwentaryzo-wano je i opracowano, i gdzie prze¬chowuje się je do dziś jako odrębną kolekcję.
Od 1936 r. Bibliotheca Bernardina eksponowana jest w stylizowanym pomieszczeniu, urządzonym staraniem ówczesne¬go dyrektora Biblioteki Miejskiej, dr. Witolda Bełzy i dzięki ofiarno¬ści społeczeństwa miasta.
Zabytkowy księgozbiór składa się z 1374 woluminów, które zawierają 1555 dzieł. Zasób ten jest zróżnicowany treściowo, choć naturalnie najliczniej¬sze są dzieła z zakresu teologii i filozofii. Chlubą każdej biblioteki są inkunabuły, druki wydane do końca 1500 roku. W zbiorze bernardynów jest ich 97. Niewątpliwie najciekawszym z nich jest jedyna zachowana na świecie ulotka Hieronima Savonaroli „Reguła dla wszystkich zakonników", wy¬dana we Florencji w 1489 r.
O wartości Biblioteki Bernardynów nie decyduje jednak ilość cenio¬nych na rynku zabytków sztuki drukarskiej. Podobny lub nawet lepszy księ¬gozbiór można zgromadzić w nowych bibliotekach. Najważniejszą cechą tej biblioteki jest jej przeszłość, która jest częścią historii miasta.
Introligatornia biblioteczna
ul. Długa 39
18.00-23.00
(co godzinę pokaz oprawy książki)
Książka w postaci, którą znamy obecnie, swój wygląd zawdzięcza pracy introligatorów. Warsztatów introligatorskich, w których książki oprawia się ręcznie, jest coraz mniej. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy posiada własną introligatornię od 1 listopada 1923 roku. Dzięki subwencjom ministerialnym dyrektor Witold Bełza wyposażył pracownię w niezbędne urządzenia, które wykorzystywane są do dziś.