Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Mistrzowie Filharmoników Berlińskich w Bydgoszczy

Gdzie?
Mistrzowie Filharmoników Berlińskich w Bydgoszczy

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Daniel Stabrawa dyrygent, skrzypce
Ignacy Miecznikowski altówka


 


Franz Schubert (1797-1828) – Rondo A-dur na skrzypce i smyczki D.438
– V Symfonia B-dur D. 485
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Symfonia koncertująca Es-dur KV 364
na skrzypce, altówkę i orkiestrę


 


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


 


Koncert kameralistów uświetni duet znakomitych polskich instrumentalistów, którzy swoją zawodową karierę rozwinęli za granicami kraju. Wystąpią w dziełach, które zaprezentują ich wirtuozowski kunszt.


Symfonia koncertująca Es dur KV 364 jest szczytowym osiągnięciem Mozarta w dziedzinie koncertu skrzypcowego. Oryginalna partytura Symfonii zaginęła (zachowały się jedynie kadencje). Ten 3-częściowy koncert ukazuje skrzypce i altówkę w pełnym blasku – partie solowe efektowne, samodzielne a jednocześnie spójne i bardzo harmonijne, gdy grają w duecie, uzupełniają się idealnie.


Franz Schubert – austriacki kompozytor, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu w muzyce – pisał przede wszystkim pieśni charakterystyczne dla epoki, stworzył ich ponad 600, wiele z nich do słów Goethego. Nieco zapomniane Rondo A-dur to jeden z kilku utworów skrzypcowych Schuberta. Napisał je jako zaledwie 19-letni niezależny artysta, który, zbuntowany wobec ojcowskiego zakazu komponowania, opuścił rodzinny dom. Rondo ma wiele cech mozartowskich, ale u Schuberta „barwa orkiestry smyczkowej jest ciemniejsza, „mocniej zaakcentowane zostały pomruki wiolonczel i kontrabasów”.


DANIEL STABRAWA, szef dyrygent Capelli Bydgostiensis w latach 1995–2002. Urodzony i wykształcony w Krakowie. Jest absolwentem tamtejszej Akademii Muzycznej w klasie Zbigniewa Szlezera. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych – m.in. Niccolo Paganiniego w Genui. Był koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 gra w orkiestrze Berliner Philharmoniker; od 1986 jest pierwszym koncertmistrzem oraz solistą tej orkiestry. Prowadził od pulpitu orkiestrę kameralną Filharmoników Berlińskich podczas wielu tournée w największych salach koncertowych Europy. Jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista – z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową, a także z recitalami – w czołowych ośrodkach muzycznych świata. Prowadzi także działalność dyrygencką. Z Capellą Bydgostiensis koncertował m.in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt dla CD Accord i Cavalli-Records.


IGNACY MIECZNIKOWSKI także pochodzi z Krakowa. Studiował skrzypce pod kierunkiem Pétera Csaba oraz altówkę w Konserwatorium w Lyonie. Tam w 1998 został przyjęty do klasy solistów prowadzonej przez Tasso Adamopoulosa, a dwa lata później otrzymał dyplom muzyka solisty. Nabył doświadczenie, grając od 1996 w różnych francuskich zespołach. W 1998 został głównym altowiolistą w Orchestre de l’Opéra National w Lyonie, następnie od 2009 pełni tę funkcję w Berliner Philharmoniker.

do góry