Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Lech Janerka z zespołem

Gdzie?
Lech Janerka z zespołem
Jeden z najbardziej cenionych i najbardziej intrygujących artystów polskich: basista, kompozytor, autor tekstów, który swoją artystyczną drogę rozpoczął w końcu lat 70. ub. stulecia. W 1979 roku założył zespół KLAUS MITFFOCH wydając z nim jeden album o tytule "Klaus Mitffoch". Płyta ukazała się w 1985 roku i do dziś uważana jest za jeden z najważniejszych polskich albumów końca XX wieku. W ankiecie dziennikarzy Magazynu Muzycznego "Klaus Mitffoch" uznany został płytą trzydziestolecia, a czytelnicy magazynu "Tylko Rock" uznali go za najlepszy album lat 80.

Pochodzące z tego okresu utwory "Jezu jak się cieszę", "Strzeż się tych miejsc", "Ogniowe strzelby", "Wiązanka pieśni bojowych" i wiele innych były wówczas, i są do dzisiaj, znanymi przebojami.

Po opuszczeniu Klausa Mitffocha w 1984 roku Lech Janerka poświęcił się karierze solowej wydając dwa lata później pierwszy album pod tytułem "Historia podwodna". Płyta przynosząc pewne zmiany stylistyczne, wprowadzając do instrumentarium przetwarzaną elektrycznie wiolonczelę, spotkała się z doskonałym przyjęciem stając się także kopalnią przebojów, pośród których utwory takie jak "Niewole", "Konstytucje", "Jest jak w niebie" czy "Ta zabawa nie jest dla dziewczynek" do dziś elektryzują fanów rocka w Polsce.

Kolejne lata to kolejne etapy rozwoju artystycznego Lecha Janerki. Siedem albumów solowych wydanych do dzisiaj systematycznie umacniało pozycję artysty prezentując często nieco odmienne oblicza stylistyczne ale w żaden sposób nie wpływając na uznanie którym cieszy się nieprzerwanie od początku kariery.

Wydany w 2002 roku album "Fiu fiu" zdobył statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Muzyka Alternatywna, a Lech Janerka został laureatem Fryderyka w kategorii Autor Roku.

Trzy lata później za album "Plagiaty" Lech Janerka otrzymał nagrodę Superjedynek w kategorii Płyta Alternatywna, teledysk do pochodzącego z płyty utworu "Rower" uhonorowany został Grand Prix festiwalu polskich teledysków Yah Film, a sam utwór przyniósł Janerce kolejnego Fryderyka za Piosenkę Roku, do którego dołączyły kolejne dwie statuetki za Płytę Alternatywną i Kompozytora Roku

Poza twórczością znaną fanom z płyt i koncertów Lech Janerka ma na swoim koncie także muzykę filmową. Jest autorem i wykonawca muzyki do filmów "Chce mi się wyć" (1990), "Obcy musi fruwać" (1993) i "Czyż nie dobija się konia?" (2000).

W roku 2015 Lech Janerka został nagrodzony za całokształt twórczości Złotym Fryderykiem w kategorii muzyka rozrywkowa.

Swoją konsekwencją, niezależnością i umiejętnością intrygowania słuchaczy mimo upływającego czasu i zmieniających się trendów Lech Janerka jest niezmiennie jednym z najlepszych i najciekawszych artystów polskiej sceny rockowej.

Obecnie występuje z zespołem w składzie:

Bożena Janerka (wiolonczela)

Bartosz Straburzyński (gitara)

Michał Mioduszewski (perkusja)

Sam gra na basie i śpiewa.

Wstęp

65 PLN

BILETY (do kupienia w kasie MCK):

W cenie: 65 zł
do góry