Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Seminarium teatralne M. Giedrojcia i S. Miedziewskiego

Gdzie?
Seminarium teatralne M. Giedrojcia i S. Miedziewskiego
Seminarium teatralne pt. "Forma artystyczna przedstawienia teatralnego na podstawie spektaklu "Nos" wg Mikołaja Gogola"

Realizatorzy: Mieczysław Giedrojć - wykonawca spektaklu / Stanisław Miedziewski - reżyser spektaklu, prowadzący seminarium.
W programie:

Spektakl "Nos", analiza spektaklu z pokazem przez aktora wybranych scen pod kątem problematyki formy artystycznej, zagadnienia (pojęcie formy, forma literacka a forma teatralna, teatr jako sztuka autonomiczna, przybliżenie sylwetki M. Gogola na tle epoki ), dyskusja z udziałem audytorium.

Spektakl "Nos" w wykonaniu Mieczysława Giedrojcia prezentowany był m.in. w Anglii, Francji, Niemczech, Rosji, na Słowacji, w Szwajcarii i na Ukrainie oraz na wielu festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Archangielsku w Rosji, na International Arts Festival w Cambridge w Anglii, na Festivalu Hautes Terres Art and Tradition we Francji. Nierzadko oklaskiwana na stojąco groteskowa opowieść o utraconym nosie stanowi etiudę aktorską precyzyjnie skonstruowaną, finezyjnie wydobywającą komizm postaci i sytuacji, celnie spointowaną.
Mieczysław Giedrojć

Mim, klaun, monodramista, aktor, animator kultury. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Doskonalił swoje umiejętności i poszerzał wiedzę m. in.: na warsztatach we Wrocławskim Tetrze Pantomimy, Międzynarodowym Festiwalu Mimu w Warszawie lub biorąc udział w autorskich zajęciach np. Daisuke Yoshimoto (taniec butoh), czy Janusza i Nazaret Subicz z Teatru Tańca Piny Bausch itp. Współpracował z wieloma teatrami, występując w przedstawieniach według F. Kafki, J. Webstera, S. I. Witkiewicza, A. Czechowa, F. Dostojewskiego i M. Gogola oraz prezentacjach autorskich. Współtworzył i wykonuje artystyczne programy profilaktyczne, z których jeden został wykorzystany w projekcie Światowej Organizacji Zdrowia. Brał udział w międzynarodowych i krajowych festiwalach teatralnych jako mim, klaun oraz wykonawca monodramów. Pracował w Anglii, Danii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i na Ukrainie, pokazując własne spektakle, prowadząc warsztaty teatralne i realizując ruch sceniczny do przedstawień polskich autorów.

Od ponad 30 lat dzieli się swoim doświadczeniem teatralnym, organizując, a także prowadząc zajęcia teatralne, pantomimiczne oraz cyrkowe dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów oraz młodzieży i dzieci.

W 1995 roku założył, w Bydgoszczy, Teatr Małych Form, który działa do chwili obecnej.
Stanisław Miedziewski

Absolwent reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Odbył staż w Teatrze B. Brechta w Berlinie Ensamble. Przez kilka sezonów pracował w Teatrze Miejskim w Toruniu, gdzie współpracował z Markiem Okopińskim. Od 1976 roku związany na stałe z Teatrem Rondo w Słupsku. Laureat Nagrody I stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz posiadacz Medalu "Zasłużony dla Miasta Słupska". Jego przedstawienia były wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach teatralnych (Lublin, Wrocław, Edynburg, Moskwa, Praga). Twórca SCENY MONODRAMU przy Teatrze Rondo.

Prowadził warsztaty teatralne w Art Centre w Cambridge, Francji, Rosji i Danii.

Wstęp Wolny

ZAPISY GRUPOWE:

Mailowo: alicja.dobrowolna@mck-bydgoszcz.pl

Seminarium przeznaczone jest dla widzów dorosłych, seniorów, studentów, młodzieży (licealnej i uczniów III klasy gimnazjum) oraz grup teatralnych.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa rysunków Andrieja Miercałowa z Sankt-Petersburga inspirowanych przedstawieniem i opowiadaniem M. Gogola.
FINANSOWANIE:

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.
do góry