54. Bydgoski Festiwal Muzyczny: Don Kichot, wiatraki... i muzyka
Gdzie?Olgierd Łukaszewicz
czyta fragmenty z powieści "Don Kichot z La Manchy" M. Cervantesa
Zespół Muzyki Dawnej Intemperata
Georg Philipp Telemann - Suita "Don Kichot"
Mikołaj Trzaska saksofon
improwizacje na temat powieści "Don Kichot z La Manchy" M. Cervantesa
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29
Zespół Muzyki Dawnej Intemperata to grupa przyjaciół, młodych artystów, którzy za główny cel postawili sobie krzewienie dawnych praktyk wykonawczych na polskich scenach muzycznych. Wielokrotnie występowali w przepięknych barokowych wnętrzach podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, współpracując m.in z Magdaleną Kulig, Joanna Moskowicz czy Olgierdem Łukaszewiczem. Zespół charakteryzuje się niestandardową interpretacją barokowych dzieł. Z założenia pracują bez dyrygenta, aby każdy z członków zespołu mógł wpływać na ostateczny wygląd dzieła. Zróżnicowany repertuar obejmuje "popularne" dzieła muzyki barokowej, jak i te nikomu nieznane, które podczas koncertów przyjmowane są również z wielkim entuzjazmem. Na co dzień artyści współpracują z instytucjami kulturalnymi na terenie Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Dorota Zimna, Marcin Tarnawski oraz doktoranci Ewa Witczak i Michał Marcinkowski (także skrzypek Orkiestry Symfonicznej FP) są związani z Katedrą Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Mikołaj Trzaska urodzony w Gdańsku kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Razem z żoną Aleksandrą Trzaską od 2000 prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. Studiował pod koniec lat 80. malarstwo na gdańskiej ASP. Jednocześnie, zafascynowany muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, zaczął samodzielnie uczyć się gry na saksofonie. W 1991 rzucił studia. Był członkiem założycielem znanej grupy Miłość, która jest uznawana za jeden z najważniejszych zespołów na ówczesnej scenie yassowej. Nagrał z Miłością pięć albumów, w tym dwa wspólnie z Lesterem Bowiem. W 1993 założył własny zespół Łoskot.
Olgierd Łukaszewicz aktor filmowy, teatralny, radiowy, wykonujący swój zawód od ponad 40 lat. Obecnie związany z Teatrem Polskim w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji (ZASP). Spośród kilkudziesięciu filmów, w których zagrał, najbardziej ceni sobie: Brzezinę Andrzeja Wajdy, Sól ziemi czarnej i Perłę w koronie Kazimierza Kutza, Dzieje grzechu Waleriana Borowczyka, Lekcję martwego języka Janusza Majewskiego, Gorączkę Agnieszki Holland, Wierną rzekę Tadeusza Chmielewskiego, Seksmisję Juliusza Machulskiego, Magnata Filipa Bajona, Pokuszenie Barbary Sas, Jańcia Wodnika Jana Jakuba Kolskiego, Generała Nila Ryszarda Bugajskiego i Daas Adriana Panka.