Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Pejzaże Piotra Matuszka

Pejzaże Piotra Matuszka
otwarcie wystawy: 04.03.2016, godz. 18.00 - Galeria Kantorek, ul. Gdańska 3

wystawa czynna do 26 03.2016

Pejzaże Piotra Matuszka
Piotr Matuszek urodził się 8 maja 1954 roku w Bydgoszczy. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy (1969-1974). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1974-1980). Dyplom z zakresu malarstwa uzyskał w pracowni prof,. Jana Szancenbacha. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1993 roku korzysta z pracowni Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Stawowej 1 w Bydgoszczy. Jest autorem dziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
Piotr Matuszek w skupieniu, z powagą prowadzi smugi, stawia plamy barwne, z każdym pociągnięcie pędzla narasta w jego pracach energia, ekspresja - mocno działają złożonością struktury malarskiej, siłą barwy. Znaczenie koloru wyniesione ze "szkoły Szancenbacha" jest istotne w jego twórczości. Kolorem buduje swoje skomplikowane struktury, w których gubi realność widzenia na rzecz emocjonalnej prawdy. Maluje twarze, drzewa, krajobrazy, sceny rodzajowe, martwe natury. W przedstawieniach tych nie ma żadnych reguł, to jego własne, niepowtarzalne widzenie świata - siła artystycznego gestu i siła osobowości artysty.
Wystawa prezentuje serię pejzaży powstałych po 2000 roku.
Elżbieta Kantorek

Wystawa przygotowana z okazji 35.lecia pracy artystycznej

Wystawy:
1977 - Biennale Rysunku Studenckiego, BWA, Katowice
1980 - Klub Pilotów Juventur, Kraków (indywidualna)
1981 - Mały Salon Sztuki BWA, TPS, Bydgoszcz (indywidualna)
1983 - Ogólnopolska wystawa Kwiaty Polskie, BWA, Tarnów, Nowy Sącz, Sieradz
1985 - Obraz Roku 1984, Mały Salon Sztuki BWA, TPS, Bydgoszcz
1985 - Galeria Sztuki Współczesnej PSP, Bydgoszcz (Stary Rynek) (indywidualna)
1985 - Galeria Kruchta, Bazylika św. Wincentego á Paulo, Bydgoszcz
1985 - Wystawa pokonkursowa im. Rafała Ponorskiego, BWA, Katowice
1985 - Wystawa prac artystów środowiska bydgoskiego w 40-lecie PRL, BWA Bydgoszcz
1986 - Wystawa plastyki bydgoskiej, Pitesti, Rumunia
1986 - Obraz Roku 1985, BWA, Bydgoszcz
1987 - Wystawa stypendystów Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego, BWA, Bydgoszcz
1987 - Pierwsza wystawa prac artystów Okręgu Bydgoskiego ZPAMiG, BWA, Bydgoszcz
1988 - Wystawa plastyki bydgoskiej, Le Havre, Francja
1988 - Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, Bydgoszcz (indywidualna)
1995 - Kawiarnia Artystyczna Węgliszek, MOK, Bydgoszcz (indywidualna)
2002 - 6 Biennale Plastyki Bydgoskiej, BWA, Bydgoszcz
2004 - Galeria Kantorek, Bydgoszcz (indywidualna)
2005 - 2007 - Dzieło Roku, ZPAP, Galeria Miejska bwa, Bydgoszcz
2006 - Galeria Szyperska, Poznań (prezentacja prac członków ZPAP Okręgu Bydgoskiego)
2008 - Galeria Plama`s, Dom Kultury, Szubin (indywidualna)
2008 - pięćdziesiątka ZPAP Bydgoszcz, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz
2008 - 15-lecie WTZ, Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, K-PCK, Bydgoszcz
2009 - Galeria Miejska bwa, Galeria Kantorek, Bydgoszcz (indywidualna)
2010 - Wielogłosy, Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, Bydgoszcz (indywidualna)
2012 - Stary Pałac w Ostromecku, MCK, Bydgoszcz (indywidualna)


PEJZAŻ według Piotra Matuszka
Charakterystyczna i bardzo bogata twórczość malarska Piotra Matuszka znana jest w Bydgoszczy z wielu jego wystaw indywidualnych.
Piotr jest kolorystą od początku swojej drogi. Już w liceum plastycznym - "Turwidówce" należał do ścisłej grupy ambitnych zapaleńców, potem rozwijał się na krakowskiej ASP w pracowni kolorysty profesora Jana Szancenbacha.
Tematy, jakie podejmuje, a jest ich wiele: związane z naturą - martwa natura, portret, autoportret, kwiaty, pejzaż, sceny figuratywne; kompozycje z wyobraźni - maski, głowy, sceny rodzajowe, postacie literackie, abstrakcje i obiekty totemiczne, posiadają zaskakujące rozwiązania. Piotr maluje bardzo dużo w cyklicznym krążeniu wokół tych samych motywów, wprowadzając kolejne ich interpretacje. Zagadnienia formy plastycznej analizuje w licznych rysunkach i szkicach. Wyrazistość oraz oryginalność prac, w których dominuje ekspresja formy i koloru, świadczy o jego doskonałym instynkcie malarskim.
Wystawa w Galerii Miejskiej bwa-Galerii Kantorek poświęcona jest jednemu tematowi, w celu głębszej jego analizy. Tematem tym jest - Pejzaż. Ten klasyczny motyw w malarstwie jest przez Piotra realizowany często i to w sposób zaskakująco konsekwentny. Większość prac powstawała w pracowni, tzn., że nie w plenerze - Piotr stworzył bardziej koncepcyjne, syntetyczne refleksje nad pejzażem. Po latach pracy można zobaczyć efekt oryginalny, zobaczyć pejzaż według Piotra Matuszka. Stosując bardzo często perspektywę kulisową, rzędową, a nawet odwróconą, nawiązuje do różnych etapów w historii sztuki malarskiej, dzięki temu odrealnia "widoczkowość" perspektywy linearnej. Synteza form drzew, rytmy kilku horyzontów rzędowych wyrażają głębię doznania pejzażu, który uzyskuje inny wymiar aniżeli ten wszystkim znany z władnego oglądu. Część motywów kojarzy mi się z pejzażem widzianym z okna pociągu, kiedy przesuwa się ciągle zmienna opowieść o tym gdzie jedziemy, przy rytmicznym stukocie kół. To miłe i nostalgiczne odczucie świata i życia, to odkrycie piękna, na kilka sekund. Malarstwo zapisuje te doznania dzięki malarzowi, który to widział i zamknął w obrazie na zawsze. Piotr Matuszek należy do takich malarzy.
do góry