Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Pokaz litograficzny

Pokaz litograficzny
Litografia oczami artysty Wyczółkowskiego

Leon Wyczółkowski - ojciec nowoczesnej litografii polskiej. Wśród licznych nagród zdobywca złotego medalu za litografię Młode dęby (Dęby białowieskie, 1924). Dorobek graficzny Wyczółkowskiego w dziedzinie litografii obejmuje kilkaset pojedynczych plansz i kilkanaście tek tematycznych.

Patron bydgoskiego Muzeum Okręgowego grafiką zainteresował się około 1900 r., eksperymentując w obrębie wielu technik. Stopniowo najważniejsze miejsce w twórczości graficznej artysty zaczęła zajmować litografia, prezentowana w mistrzowskim, indywidualnym ujęciu. Artysta w swej sztuce był perfekcjonistą. Samodzielnie drukował odbitki graficzne, które musiały spełniać jego oczekiwania techniczne. Przejawem zainteresowania różnymi technikami, próbowania ich możliwości, ale także pasji eksperymentowania, jest autorska, mieszana Teka Graficzna (Kraków 1904). Około 40 prac pochodzących z bogatych zbiorów Muzeum Okręgowego, a także tych wypożyczonych - i co warto podkreślić - rzadko prezentowanych, z kolekcji Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, możemy zobaczyć obecnie na muzealnej wystawie czasowej "Wielość w jedności". Litograficzna twórczość Wyczółkowskiego zaprezentowana jest w formie odrębnego aneksu w Domu Leona Wyczółkowskiego, którego salonowe wnętrza skrywają niepowtarzalną kolekcję poświęconą Patronowi muzeum. Wyjątkowe miejsce na ekspozycji zajmują tzw. prace zaniechane - czyli litografie niezrealizowane, pozostawione w sferze pomysłu artystycznego, zespół trzech takich prac pochodzi z Muzeum Narodowego w Krakowie. Przykuwającym uwagę obiektem jest także matryca graficzna, z której odbitki nie udało się odnaleźć w rozproszonej spuściźnie Mistrza.
Zwiedzający w Domu Leona Wyczółkowskiego mogą obejrzeć również pracownię artysty: malarską i graficzną. 27 listopada o godz. 17:00 w tym miejscu odbędzie się drugi z cyklu pokazów warsztatu litograficznego zorganizowanego przez MOB. Podczas spotkania uruchamiana jest oryginalna prasa litograficzna należąca do samego Leona Wyczółkowskiego. Prasa używana jest w muzeum niezwykle rzadko, gdyż dotychczas stanowiła niewykorzystany w pełni eksponat. Tym bardziej pokazy są wydarzeniem wyjątkowym. Wstęp jest wolny.
Ekspozycja "Wielość w jedności" stanowi trzecią edycję cyklu wystaw graficznych poświęconych podstawowym technikom graficznym, powstającym kolejno po sobie w historii druku. Tegoroczna edycja, w znacznym zakresie poświęcona litografii, skłoniła muzeum do podjęcia inicjatywy, aby Leon Wyczółkowski, prekursor grafiki artystycznej w Polsce, stał się patronem nagrody fundowanej przez bydgoskie Muzeum, dla najlepszego artysty - litografa konkursowej Wystawy Głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki - Kraków 2015. W przyszłym roku w bydgoskim muzeum będzie można obejrzeć wystawę prac grafika - profesora Zhang Min Jie, którego praca  Cykl scena Nr 1 wykonana w technice litografii zyskała uznanie komisji. Artysta pochodzi z Chin, gdzie w Pekinie w 1990 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Centralnej Akademii Sztuk Pięknych.
do góry