Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Grupa Rafała Kmity

Gdzie?
Grupa Rafała Kmity

Bilety do nabycia:
- www.kupbilecik.pl
-www.biletyna.pl
Cena biletu: 60 zł
W dobie degrengolady produkcji teatralnych ta propozycja znacząco odcina się jakością od tła. (...)
Oglądając polskie scenki rodzajowe rozgrywające się w taksówce, pociągu, na ławce, jak w krzywym zwierciadle oglądamy naszą rzeczywistość. Życie gna tak szybko, że z kolejnych dni zapamiętujemy wyłącznie dźwięk budzika. Biegniemy nie za marzeniami, ale forsą i najlepszymi wynikami w robocie. A kiedy pracownik nie przychodzi do pracy i okazuje się, że zmarł, jego szef jest zdolny wyłącznie do komentarza: "Ten, to zawsze wiedział, jak się wymigać". Okazuje się, że społecznym ekstremom - takim jak staruszka spod znaku moherowego beretu i dresiarz - jest do siebie bardzo blisko. A nam, przeciętnym obywatelom, najłatwiej rozmawiać przy pomocy rozwiązującej, jak i kneblującej języki wódki. Kluczowym punktem spektaklu jest skecz o końcu świata. Widzowie telewizji emocjonują się swoim odejściem zaprogramowanym przez jedną ze stacji, która uciekła się do takiego chwytu, żeby zwiększyć oglądalność. Śmiejemy się z nas samych - sterowanych przez media, opinie, innych ludzi. Nasuwa się pytanie: "Gdzie ukryliśmy się my sami?". Warto na nie odpowiedzieć, wychodząc z teatru, aby - jak chcą kabareciarze - "napić się życia".
(Barbara Gruszka-Zych "Gość Katowicki")
POFRUŃMY GDZIEŚ TAM- W ROZMOWĘ…
Już na wstępie „Jeszcze nie pora nam spać” widzom obiecano brawurowe skecze, wzruszające piosenki i błyskotliwą konferansjerkę. Gdyby wszystkim tak dobrze szło wywiązywanie się z obietnic, świat – nie tylko teatralny – byłby piękniejszy(…)
Artyści sprawnie bawią się błyskotliwymi tekstami Rafała Kmity. Co ma wspólnego brykiet z Giordano Bruno, czym się różni latawiec od psa na wietrze i kogo dobry lekarz ostrzegał przed Judaszem to tylko niektóre zagadki, które powodują przetaczającą się po widowni falę szczerego śmiechu. Z poetyckim patosem sąsiadują wyznania dotyczące kredytów i zapewnienia, że tablice Mojżesza to tak naprawdę zasady oddzielnego pisania „nie” z czasownikami i nic więcej.
O sile „Jeszcze nie pora nam spać” świadczą też przeplatające skecze piosenki, wszystkie pomysłowo dopieszczone tekstowo i aranżacyjnie. Twórcom udało się zachować równowagę między lirycznymi utworami o tym, co ulotne i zamknięte w przenośni a wariackimi piosenkami o emocjonalnej huśtawce (…)
W dziwowisku kabaretowym Rafała Kmity nie brakuje też momentów mocno refleksyjnych, bo jak bez refleksji przyglądać się rzeczywistości, w której koniec świata przypomina sylwestrowe show? Oprócz niewątpliwych walorów kabaretowych, „Jeszcze nie pora nam spać” rzuca światło na papkę współczesności, na którą panuje powszechna zgoda. Jest to też sztuka o potrzebie powrotu do rozmowy, o głodzie czegoś niebywale potrzebnego, choć trudnego do sprecyzowania. „Więc chodźmy się życia napić, jeszcze nie pora nam spać!”
(Julia Korus - teatrdlawas.pl)
Program współtworzył wraz z Filharmonią Dowcipu wielkanocne widowisko telewizyjne dla TVP2 „Czas na hity Malickiego i Kmity” 2015
Scenariusz i reżyseria: Rafał Kmita
Muzyka: Bolesław Rawski
Choreografia: Jarosław Staniek
Skład aktorski:
Katarzyna Chlebny / Agata Myśliwiec, Arkadiusz Lipnicki, Marcel Wiercichowski, Dariusz Starczewski, Piotr Plewa i Karol Wolski

do góry