Premiera: Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy
Gdzie?Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy
SPEKTAKL
duża scena
TEKST, DRAMATURGIA, KOSTIUMY
Jolanta Janiczak
REŻYSERIA
Wiktor Rubin
KOSTIUMY, VIDEO
Hanna Maciąg
REŻYSERIA ŚWIATŁA
Michał Głaszczka
SCENOGRAFIA
Michał Korchowiec
ASYSTENT REŻYSERA
Maciej Pesta
INSPICJENT
Mateusz Stebliński
WYSTĘPUJĄ
Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński
Théroigne de Méricourt, feministyczna działaczka rewolucji francuskiej, walcząca o prawa kobiet obywatelek, o równość, wolność, solidarność.
Jej nazwisko nie pojawia się jednak obok Dantona i Robespiera, nie mam jej w podręcznikach i encyklopediach. Jej działalność i poświęcenie sprawom kobiet zostało nagodzone linczem, którego sprawczyniami były kobiety, o prawa których bezkompromisowo walczyła. Jej poglądy i postulaty były za radykalne również dla liderów Rewolucji Francuskiej. Jej odwaga i zaangażowanie zostały przez historię przykryte diagnozą szaleństwa, fanatyzmu politycznego. Postać Théroigne de Méricourt jest dla twórców spektaklu pretekstem do zastanowienia się nad ideami, metodami, narzędziami, które mogły by obudzić rewolucyjny zryw dzisiaj, teraz, w XXI wieku. Czy radykalizm zwany często fanatyzmem jest skuteczną metodą budzenia uśpionych obywateli? Jak zbudzić w sobie odwagę, entuzjazm i wiarę w możliwość zmiany.