54. Bydgoski Festiwal Muzyczny: Izrael w Egipcie
Gdzie?Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Kai Bumann dyrygent
Ingrida Gápová sopran
Marcela Wierzbicka sopran
Jan Jakub Monowid kontratenor
Tomasz Zagórski tenor
Dominik Opaliński bas
Sławomir Kowalewski bas
Jan Łukaszewski przygotowanie Chóru
Georg Friedrich Händel (1685-1759) - Oratorium "Izrael w Egipcie" HWV 54
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29
Obok Mesjasza, Izrael w Egipcie jest najbardziej znanym, ale i nietypowym angielskim oratorium Händla. Swą prapremierę oratorium miało 4 kwietnia 1739 w londyńskim King’s Theatre, którą publiczność z początku przyjęła nieprzychylnie. To skłoniło Händla do wprowadzenia wielu przeróbek, w wyniku których pierwotnie 3-częściowe oratorium stało się kompozycją 2-częściową i dopiero w XX wieku powracano do jego oryginalnej wersji. Temat kompozytor zaczerpnął wprost ze Starego Testamentu. Oratorium rozpoczyna się sceną opłakiwania śmierci Józefa, po czym oddane są wydarzenia związane z wyjściem Izraelitów z Egiptu - plagi egipskie, przejście przez Morze Czerwone oraz ich radość po uwolnieniu. Jak w żadnym innym swoim oratorium Händel głównym wyrazicielem biblijnych tekstów uczynił chóry kosztem partii solowych i instrumentalnych. Maestro Bumann powierzył te odpowiedzialne role Polskiemu Chórowi Kameralnemu Schola Cantorum Gedanensis. Chór z Gdańska Jest wysokiej klasy zespołem z imponującym dorobkiem artystycznym. Powstał w 1978 z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego następnie powierzono nad nim pieczę Janowi Łukaszewskiemu. Pod jego dyrekcją i kierownictwem artystycznym chór osiągnął światowy poziom i dołączył do elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Polski Chór Kameralny składa się z zawodowych muzyków, dysponujących doskonałą techniką wokalną, pozwalającą na interpretację najbardziej wymagających utworów. Partie solowe Oratorium wykona sześciu śpiewaków bardzo cenionych za swe walory głosowe.
Ingrida Gápová urodziła się na Słowacji. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu Hanny Michalak. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu konkursów wokalnych. W repertuarze artystka ma wiele dzieł operowych, oratoryjno-kantatowych i cykli pieśni.
Marcela Wierzbicka studentka w klasie śpiewu Hanny Michalak. W 2015 otrzymała Stypendium Ministra, została zakwalifikowana do Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie na sezon artystyczny 2015/2016 oraz 2016/2017. W tym samym roku została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jan Jakub Monowid ukończył warszawska Akademię w klasie Jerzego Artysza. Działalność koncertową rozpoczął w trakcie studiów, biorąc udział w wykonaniach dzieł m.in. Bacha, Pergolesiego, Händla, Liszta, Brittena w kraju i za granicą. Zadebiutował w 2004 jako Ottone w Koronacji Poppei C. Monteverdiego w Warszawskiej Operze Kameralnej, z którą się związał po ukończeniu studiów. Zajął drugie miejsce w Konkursie Gianni Bergamo w Lugano. Brał udział w festiwalach w Polsce, Niemczech i Francji.
Tomasz Zagórski wychowanek Poznańskich Słowików prof. Stefana Stuligrosza oraz absolwent Akademii poznańskiej. Studia uzupełniał pod kierunkiem Birgit Nilsson (Niemcy). Śpiewał we wszystkich polskich teatrach operowych, m. in. był solistą w poznańskim Teatrze Wielkim i Operze Nova w Bydgoszczy. Następnie wyjechał do Niemiec i Szwajcarii, gdzie związał swoją karierę z tamtejszymi teatrami. Dzieli występy zagraniczne z pracą pedagogiczną w uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.
Dominik Opaliński naukę śpiewu rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ukończył zaś na Uniwersytecie Chopina w Warszawie. Prócz operowej z powodzeniem wykonuje muzykę oratoryjną. Nie raz miał okazję występować na estradzie Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz na scenie Opery Nova w Bydgoszczy.
Sławomir Kowalewski, absolwent bydgoskiej Akademii w klasie śpiewu. Macieja Witkiewicza. Jest laureatem nagród w konkursach takich, jak X Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej Złote Głosy w Warszawie - Nagroda Specjalna oraz Grand Prix przyznane po raz pierwszy w historii konkursu oraz Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego w Ueckermünde w Niemczech - II miejsce. W 2013 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej. Ma na swoim koncie wiele koncertów tak w kraju, jak i za granicą.