Sztuka w samo południe-warsztaty dla osób w wieku 60+
Gdzie?"Sztuka w samo południe" to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+
Wstęp bezpłatny
Obowiązują wcześniejsze zapisy (grupy do 25 osób max.)
Spotkania cykliczne, pierwszy piątek każdego miesiąca, godz. 12:00
Czas trwania każdego warsztatu: 1,5 godz.
Zbiórka w holu głównym przy kasie
Zapisy kierować na adres:
piotr.wasowski@galeriabwa.bydgoszcz.pl
lub pod numerem telefonu: 52 339 30 62
koordynator warsztatów: Piotr Wąsowski - asystent w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, historyk sztuki, wykładowca
W ramach spotkań proponujemy dyskusje o sztuce współczesnej oraz działania twórcze, które rozwijają procesy poznawcze, doskonaląc sprawność manualną poprzez poznawanie różnych technik i form plastycznych. Do udziału w spotkaniach wybraliśmy historyków sztuki, krytyków, artystów oraz znawców, którzy zwrócą uwagę na różnorodne i niezwykle barwne aspekty współczesnej kultury. Interdyscyplinarność spotkań, niebanalne tematy, eksponowanie wartości wspólnego uczestnictwa pomogą uczestnikom odkryć własne ścieżki interpretacji oraz kontemplacji świata sztuki.
4 listopada 2016 (godz. 12:00)
Temat: Włoskie miasto w literaturze i sztuce współczesnej
Prowadzenie: Anna Szypryt
W trakcie spotkania zabierzemy uczestników w fascynującą podróż po Italii. Porozmawiamy o historii miast włoskich od renesansu po czasy współczesne. Opowiemy o miastach i miasteczkach wraz z ich literackimi przedstawieniami i przykładami, pochodzącymi z malarstwa polskiego i włoskiego. W czasie prezentacji zostaną przybliżone słynne postaci takie jak: Italo Calvino, Oriana Fallaci, Tiziano Scarpa, a także Czesław Miłosz, Jarosław Mikołajewski, Joanna Ugniewska, Wisława Szymborska, Bernardo Bellotto, Canaletto czy Aleksander Gierymski. Wraz z uczestnikami omówimy relacje między miastami m.in.: Zamość-Padwa, Warszawa-Wenecja, Bolonia-Toruń. W części warsztatowej każdy z obecnych będzie miał okazję rozpoznawać style, epoki, najsłynniejsze miejsca oraz zabytki włoskie. Wcielimy się w rolę urbanistów oraz badaczy poszukujących śladów włoskiego stylu w polskiej literaturze i sztuce.
Anna Szypryt - lektorka języka włoskiego i angielskiego w szkole językowej Cherry School w Warszawie. Absolwentka UMK w Toruniu (Europeistyka z filologią włoską) oraz filologii włoskiej UW. Fascynuje się literaturą współczesną, w szczególności powieścią historyczną, a także historią, kulturą i sztuką renesansowych Włoch. Miłośniczka dalekich podróży i fotografii. Obecnie współpracuje również z największym w Polsce polsko-włoskim czasopismem Gazzetta Italia.