Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Rozgość się - obchody Europejskiego Dnia Sąsiada i Sąsiadki

Gdzie?
Rozgość się - obchody Europejskiego Dnia Sąsiada i Sąsiadki

Informacje od Organizatora:
Sąsiad to każdy, kto mieszka obok nas. Mijamy go na podwórku, na schodach lub w windzie. Czasem znamy się bardzo długo, dorastamy razem z nim, bawimy się lub wspieramy w trudnym czasie. Czasem sąsiad jest tylko na chwilę. Mimo to, warto go poznać, przywitać się, uśmiechnąć. Nie mamy wpływu na to, kto zamieszka koło nas, ale to zawsze od nas zależy, jak stworzymy sąsiedzkie relacje. Niezależnie, ile czasu sąsiadujemy ze sobą – każdy i każda z nas stają się częścią małej, lokalnej wspólnoty.
Młyny Rothera są jednym z tych miejsc z bydgoskiej Wyspy Młyńskiej, które przez długi czas nie mogło gościć w swoich przestronnych wnętrzach sąsiadów. Dlatego cieszymy się, że w tym roku możemy zaprosić Was na wspólne sąsiedzkie świętowanie w przestrzeniach Młynów. 
„Rozgość się” to nasze tegoroczne hasło w ramach Europejskiego Dnia Sąsiada. Tego dnia chcemy stworzyć w Młynach przestrzeń do rozmów, wspominek, poznania się, tworząc wspólnie sentymentalną mapę sąsiedzką. Na naszych gości będzie czekała, między innymi, sąsiedzka fotobudka czy spacery po okolicy ze specjalnymi wyzwaniami. Miłośników roślin zapraszamy na zielone warsztaty ogrodnicze, na których będzie można dowiedzieć się, co uprawiać na miejskim balkonie i o jakim sąsiedztwie marzą rośliny. Jeśli zaś macie ochotę na domowy chleb na zakwasie, znajdziecie coś dla siebie na spotkaniu Nie kwaś się – zrób zakwas na chleb. Dla najmłodszych przygotowaliśmy przestrzeń do tworzenia podwórkowych historii i zabaw. 
Chcemy zaprosić Was do ponownego spojrzenia na swoje sąsiedztwo, poznania nieoczywistych historii i ludzi z okolicy podczas trzech spacerów z przewodnikiem. Do wyboru będą: spacer po Młynach Rothera, spacer w trawie po zielonej okolicy Wyspy Młyńskiej i spacer rozpoznawczy, połączony z historią Wyspy Młyńskiej i jej zabudowań. 
W strefie relaksu, która będzie znajdowała się na tarasie Młynów, zapraszamy do sąsiedzkich rozmów, wymiany wrażeń i odpoczynku przy pięknej pogodzie. Sąsiedzkie animacje realizujemy we współpracy z Fundacją Kulturotwórczą “Grupa w działaniu”
Europejski Dzień Sąsiada, obchodzony od 2000 roku, to absolutnie wyjątkowa inicjatywa. Została stworzona przez młodych paryżan, zbuntowanych przeciwko izolacji i rozpadowi lokalnych więzi. W ciągu kilkunastu lat lokalna inicjatywa zamieniła się w ogólnoświatową akcję na rzecz sąsiedzkiej współpracy, pomocy i przyjaźni. Cel wydarzeń był jasny: stworzyć przestrzeń, w której sąsiedzi i sąsiadki mogliby się poznać, polubić, wymienić doświadczeniami i pomysłami.
Wydarzenie organizujemy w ramach Hubu Kreatywnego, który oficjalnie rozpocznie swoją działalność we wrześniu, wraz z otwarciem Spichrza Zbożowego.
Hub (czyt. hab) kreatywny to miejsce przyciągające ludzi kreatywnych. Dzięki zaangażowaniu organizatora hub integruje środowisko, wspiera talenty, pośredniczy w kontaktach z instytucjami, ośrodkami badawczymi i biznesem. To przestrzeń łączenia sił i nawiązywania współprac, podnoszenia kompetencji, np. podczas szkoleń czy warsztatów. Hub pomaga też wdrożyć, a następnie wypromować i rozpowszechnić wypracowane rozwiązania.
Niedziela, 29 maja 2022
godz. 12.00-17.00 sentymentalna mapa sąsiedzka, fotobudka, animacje dla dzieci, strefa relaksu
12.30-14.30 warsztaty ogrodnicze
15.30-16.30 spotkanie o zakwasie
13.00-14.00 spacer przyrodniczy (start na tarasie)
14.00-15.00 spacer po Młynach Rothera (start na tarasie)
15.00-16.00 spacer historyczny (start na tarasie)
Miejsce:
Młyny Rothera
Dla kogo?
Dla mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy, w tym rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych. Szczególne zaproszenie kierujemy do sąsiadów i sąsiadek z okolicy Wyspy Młyńskiej i Śródmieścia. Dzieci powinny znajdować się pod opieką rodziców.
Cena:
Bezpłatne
Zapisy:
Bez zapisów
Organizator wydarzenia:
Młyny Rothera
W razie pytań prosimy o kontakt:
Dagmara Gortych, dagmara.gortych@mlynyrothera.pl


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry