Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

APTEKA POD ŁABĘDZIEM OBCHODZI PIERWSZE URODZINY!

APTEKA POD ŁABĘDZIEM OBCHODZI PIERWSZE URODZINY!

APTEKA POD ŁABĘDZIEM OBCHODZI PIERWSZE URODZINY! MUZEUM OKRĘGOWE W BYDGOSZCZY ZAPRASZA DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA!


Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza do wspólnego świętowania pierwszych urodzin Apteki pod Łabędziem. Specjalnie na tę okazję placówka mieszcząca się przy Gdańskiej 5 przygotowała nową wystawę czasową prezentującą starodruki z XVII wieku. W planie obchodów jest też malarska niespodzianka z domu aukcyjnego.
Historia jednej z najstarszych bydgoskich aptek sięga 1853 r. i silnie koresponduje z losami miasta. Jej pierwszym właścicielem był Niemiec, a ostatnim – Polak. Szyld z łabędziem był świadkiem kolejnych zmian granic państwowych i ustrojów – od zaboru pruskiego po III RP.
W 2003 r. przy ul. Gdańskiej 5 powstało, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r. apteka i muzeum zakończyły działalność, a ponad 7 tys. muzealiów dzięki dotacji celowej Urzędu Miasta Bydgoszczy zakupiło Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Oficjalne otwarcie nowego oddziału MOB – Apteki pod Łabędziem – miało miejsce 15 grudnia 2022 r. Była to jednocześnie inauguracja wystawy stałej „Aptekarstwo bydgoskie”, na której można podziwiać akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.
Apteka pod Łabędziem to jednak nie tylko wyjątkowa w skali kraju przestrzeń ekspozycyjna. W ciągu ostatnich 12 miesięcy placówka zdążyła bowiem zaznaczyć swoje miejsce na edukacyjnej mapie miasta. Organizowane w jej wnętrzach warsztaty przyciągają zarówno młodych, jak i tych starszych miłośników zielarstwa i rękodzielnictwa.
Pierwszy rok działalności to dobry moment nie tylko na podsumowania, ale i celebrację. Podobnie jak miało to miejsce przed rokiem, również teraz Apteka pod Łabędziem chce świętować razem z bydgoszczanami i zaprasza na urodzinowe spotkanie, które odbędzie się w czwartek 14 grudnia.


- O godz. 12:00 gości zebranych w sali audiowizualnej na ul. Gdańskiej 4 powita dyrektor Muzeum Okręgowego dr Wacław Kuczma. Następnie Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński wręczy pracownikom MOB odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. To ustanowione w 1962 r. wyróżnienie minister kultury i dziedzictwa narodowego nadaje osobom „zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej”.


- Kolejnym punktem obchodów będzie przekazanie do zbiorów muzeum obrazu zakupionego ze środków Stowarzyszenia ProLeonia. Natomiast o godz. 12:45 wykład pt.: „Bronisław Bartel – malarz i pedagog w międzywojennej Bydgoszczy” wygłosi dr Barbara Chojnacka, starszy kustosz, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku i autorka książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”.


- Następnie organizatorzy poproszą o przejście do Apteki pod Łabędziem, w której czekać już będzie nowa wystawa czasowa „Starodruki – nabytki 2022. Mikrokosmos ludzkiego ciała – atlas anatomiczny z początków XVII w.”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14:00.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 

do góry