Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Pod prąd. Indianie pomiędzy dwoma światami - spotkanie

Gdzie?
Pod prąd. Indianie pomiędzy dwoma światami - spotkanie

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie, które odbędzie się w ramach programu ameryka@twojejbibliotece!


Będziemy mieli okazję zgłębić fascynującą historię plemion żyjących w dolinie górnej Missouri jeszcze w XVIII wieku.


Do końca XVIII wieku niewiele było wiadomo o tych osadnictwach, a obszar pokryty lasami zamieszkiwało sześć ludów osiadłych: Mandanowie, Hidatsowie, Arikarowie, część Szejenów, Ponkowie oraz Omahowie z wschodniej Nebraski. To była prawdziwa podróż przez czas, która przeniosła nas w czasy, gdy te plemiona pokonywały trudne trasy migracyjne, przemieszczając się na Wielkie Równiny. Towarzyszyli im inni plemienni towarzysze, jak Quapaw, Kansa, Osedżowie i Ponkowie, którzy łączyli się z nimi wspólną historią i językiem.


Historia ta, jak wiele innych, opowiada również o duchu przetrwania. Opowieści plemienne mówią, że wszyscy razem płynęli nurtem rzeki Ohio aż do Missisipi. Tam mieli przeprawić się na drugi brzeg, ale burza uniemożliwiła niektórym pokonanie wzburzonego nurtu. Część jednak dotarła na drugą stronę i kontynuowała swoją podróż wzdłuż Missisipi na północ. Wśród nich byli Umąha (Omaha), od których nazwa pochodzi od słowa ʞimanhan, oznaczającego “Ludzi płynących pod prąd”.


Forum Humboldta w Berlinie, będące miejscem kultury i nauki, gości obecnie ekspozycję “Pod prąd. Omaha, Francis La Flesche i jego kolekcja“. Ta wystawa to podróż w głąb historii i kultury Indian, którą ilustruje zbiór przedmiotów zebranych przez Francisa La Flesche, uważanego za pierwszego rdzennego etnologa w Ameryce Północnej. La Flesche pochodził z plemienia Omaha i poświęcił swoje życie, by zachować kulturę swojego ludu poprzez kolekcjonowanie przedmiotów. Łączył dwa światy: jako Omaha walczył o prawa swojej społeczności, a jako etnolog badał własną kulturę. Jego życie i twórczość stanowią nierozerwalną część historii rdzennej ludności Ameryki Północnej.


Spotkanie będzie także okazją do dyskusji na temat współczesnych problemów politycznych i społecznych, z którymi borykają się rdzenne społeczności Indian w Ameryce. Naszym gościem będzie dr Adam Piekarski, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian oraz członek Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnologicznego i Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie. Jego praca polega na promocji kultury tubylczych ludów Ameryki Północnej w Polsce, co jest niezwykle wartościowe.


Zapraszamy Was serdecznie na to inspirujące spotkanie, które otworzy przed Wami drzwi do fascynującego świata kultury i historii rdzennej ludności Ameryki Północnej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
  odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 

do góry