Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Z cyklu Literatura w Muzeum - wieczór z Joanną Hübner-Wojciechowską

Gdzie?
Z cyklu Literatura w Muzeum - wieczór z Joanną Hübner-Wojciechowską

Z cyklu „Literatura w Muzeum” - wieczór z Joanną Hübner-Wojciechowską, autorką książki „Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów”
wstęp do muzeum – 1 zł od osoby
Podczas spotkania będziemy dyskutować na temat budowania kolekcji w oparciu o rodzinne pamiątki.
Książka Joanny Hübner-Wojciechowskiej opowiada o rzeczach, które przetrwały na przekór historycznym zawieruchom, o przedmiotach bezpowrotnie utraconych, lecz których legenda jest żywa, a także o tych, które trwają nikomu niepotrzebne. Jest to także książka o ludziach, którzy odeszli, zostawiając swoje historie zapisane w urzędowych aktach, listach, dziennikach i notatkach. O pamięci z trudem odzyskiwanej i o zdjęciach wywołujących dziś ogromne wzruszenie.
Zachowane przedmioty stały się dla autorki pretekstem do opowiedzenia historii ich właścicieli - jej przodków. Te mikro-historie, wpisane w szerszy kontekst, stanowią część wielkiej historii, o której też jest w książce mowa. Niektóre z opisywanych obiektów są naprawdę cenne, inne mają znikomą wartość materialną, za to ogromną wartość emocjonalną. Uwaga i czas poświęcony przez autorkę na odtworzenie historii rodzinnych pamiątek-symboli wydobyły je ze „zwyczajności” trwania, nadały im rangę i podkreśliły długo niedocenianą wartość.
Joanna Hübner-Wojciechowska, doktor historii sztuki, wieloletni pracownik Instytutu Sztuki PAN, jest autorką kilku książek, kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i popularnonaukowych, biogramów w Słowniku Artystów Polskich oraz tłumaczką francuskich i angielskich publikacji z zakresu sztuki. W latach 90. XX w. po uzyskaniu dyplomu MBA pracowała na stanowisku dyrektora ds. marketingu i promocji w kilku wydawnictwach prasowych i książkowych. W latach 2000-2010 prowadziła w Warszawie Galerię Dynasy, specjalizującą się w sprzedaży dawnych mebli i akcesoriów gabinetowych. Od wielu lat z powodzeniem zajmuje się ́ popularyzacją sztuki, wprowadzając w arkana kolekcjonerstwa. Autorka jest laureatką nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasiƒskiego.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry