Dzień bez Samochodu z Filipem Springerem
Gdzie?Informacje od Organizatora:
Zapraszamy na spotkanie z reportażystą Filipem Springerem, dokumentalistą życia polskich miast.
Porozmawiamy, jakie wyzwania stoją przed współczesnymi miastami i jakie są pomysły włodarzy by im sprostać. Co deklarują, że robią, a co robią. Jak się ma globalna katastrofa klimatyczna do życia w przeciętnym polskim mieście? Co jest potrzebne do poprawy jakości zamieszkania w mieście i przemieszczania się po nim?
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek Autora.
Wydarzenie jest organizowane w ramach bydgoskich obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
Prowadzenie: Andrzej Tyczyno, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Bydgoszcz
Organizator: Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy / Bydgoska Federacja Ruchów Miejskich
Współpraca: Kino Pomorzanin, Moderator Inwestycje, Księgarnia Skrzynka na Bajki, Miasto Bydgoszcz
Filip Springer
Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „13 pięter”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.
„Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” - Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych, budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych - ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje?
„Wanna z kolumnadą” - W nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie. Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Filip Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. I tak z pozornie nieinteresującego nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami śmieszna. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział...
„Księga zachwytów ” - To subiektywny przewodnik Filipa Springera po olśnieniach, zachwytach i kilku rozczarowaniach, których doświadczył, przyglądając się polskiej architekturze i pisząc o niej w ostatnich latach. Autor znalazł ciekawe realizacje, które powstały we wszystkich zakątkach Polski po 1945 roku. Budynki objawiają swą magiczną moc zawsze w momentach nieoczekiwanych. Umożliwiają dialog z pejzażem, pozwalają się nim zachwycić, lepiej go poczuć i zrozumieć. Rozumienie architektury to rozumienie świata, w którym na co dzień przebywamy.
„Miasto Archipelag” - Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.