Wernisaż wystawy Magdaleny Peli - Szkoda kwiatów
Gdzie?MAGDALENA PELA / UR. 1989.R, GDAŃSK /
Artystka wizualna, malarka, autorka obiektów. Od 2016 roku studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się znakami codzienności. W swoich pracach odnosi się do kategorii palimpsestu, zacierania śladów, nieczytelności. Stawia pytanie o granicę czytelności widzialnego.
Laureatka VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów ASP w Polsce, 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2015 oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego 2018. Finalistka V Ogólnopolskiego Przeglądu Młodego Malarstwa "Świeża Krew” oraz konkursu o Grand Prix Fundacji im Franciszki Eibisch 2015. Stypendystka Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatka Nagrody Specjalnej Rektora ASP w Gdańsku. Nominowana do Nagrody Głównej podczas 13 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz do finału III Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Fundacji Trzy Mosty 2018 r.. Uczestniczyła w kilkudziesięciu projektach, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 2016 roku obraz z dyplomowego cyklu all-over znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Artystka o wystawie:
Szkoda kwiatów jest dla mnie wyjątkowym cyklem prac, który premierowo prezentuję w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy. Wyjątkowym, bo poruszającym tematy bardzo prywatne, rodzinne, wręcz intymne. Posługując się gestem i literami – znakami z panieńskiego pamiętnika mojej babci powstały delikatne, pudrowe, momentami wręcz niewidzialne prace nawiązujące do klasycznie rozumianej kobiecości.
Uporczywie powracająca forma koła, jako figury idealnej zamyka w sobie treści, które tylko zdają się być bliskie perfekcji. Treści trudne, poplątane, wręcz niemożliwe do wymówienia. Tonda podkreślają dekoracyjność „damskich” przedstawień. Fascynuje mnie świat i codzienność życia mojej babci. Codzienność pełna wyrzeczeń, zgody i braku wpływu na niechciane, życie według narzuconych ram otoczenia, cicha, domowa praca na sukces męża, ciągłe rozmowy i żal o konieczność przerwania studiów, wyrywkowe zaglądanie do książek i atlasów w chwili wolnej od szarej codzienności i po latach, deklaracja o znienawidzeniu komponowania obiadów.
W świecie współczesnych, polskich kobiet pojawiło się przepiękne słowo „mogę”. Nie muszę, nie podlegam.
Wystawa potrwa od 21.02 -22.03.2019 r.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.