Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Bogna Derkowska-Kostkowska: O Bydgoszczy Józefa Święcickiego w jego piwnicy

Gdzie?
Bogna Derkowska-Kostkowska: O Bydgoszczy Józefa Święcickiego w jego piwnicy

27.09.2017, godz.18.00 – wykład Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej pt. „O Bydgoszczy Józefa Święcickiego w jego piwnicy” połączony z promocją książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859-1913”. 
Bogna Derkowska-Kostkowska rodowita bydgoszczanka. Historyk sztuki. Od 1992 pracuje w Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Prowadzi badania nad historią Bydgoszczy XIX i 1 poł. XX wieku w zakresie architektury i urbanistyki, odnotowując fakty z życia i działalności ok. 400 projektantów i wykonawców ze szczególnym uwzględnieniem postaci Józefa Święcickiego.
Redaktor około 10 etapów „Studium historyczno konserwatorskiego”. Autorka wielu analiz archiwalnych, artykułów i publikacji w wydawnictwach fachowych i popularnych. Jej teksty odnaleźć można m.in. w „Materiałach do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu”, „Kronice bydgoskiej” czy „Kalendarzu Bydgoskim”Uczestniczka i prelegentka na ogólnopolskich konferencjach naukowych. Aktywna na polu popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Organizatorka wielu działań edukacyjnych.


Bezwątpienia  książka Bogny Derdowskiej-Kostkowskiej to książka stricte naukowa z licznymi przypisami, bibliografią i bogatym materiałem ilustracyjnym, w którym ważne miejsce zajmują archiwalne fotografie rodzinne, zdjęcia z epoki jak i współczesne widoki poszczególnych budynków wzniesionych przez Józefa Święcickiego oraz reprodukcje oryginalnych planów budowlanych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.


… książka bardzo dojrzała merytorycznie, dobrze napisana i zakomponowana, prawdziwe kompendium wiedzy o twórcy i jego czasach, w których przyszło mu tworzyć i żyć. Publikacja, która udanie wypełnia jedną z wielu białych plam w historii XIX- i XX- wiecznej architektury Bydgoszczy.


Jest to zarazem pierwsza monografia bydgoskiego budowniczego jednego z najciekawszych przedstawicieli swego pokolenia, którego działalność projektowa i budowlana wywarła tak znaczny wpływ na charakter i wygląd miasta…


prof. dr hab. Lechosław Lemański


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

do góry