Odsłonięcie nowych autografów
Gdzie?Kajakarka i rzeźbiarz z Autografami
8 października, w ramach obchodów Święta Ulicy Długiej, w Alei Bydgoskich Autografów odsłonięte zostaną dwie nowe tabliczki. Swoje podpisy złożą na nich Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak.
Wyboru laureatów dokonała Kapituła Bydgoskich Autografów, złożona m.in. z rektorów uczelni publicznych i przedstawicieli bydgoskich mediów, której przewodniczy prezydent Rafał Bruski.
Beata Mikołajczyk to najbardziej utytułowana bydgoska kajakarka. Urodzona w 1985 r. w Bydgoszczy zawodniczka całą karierę reprezentuje barwy bydgoskich klubów. Od lat jest to UKS Kopernik. Jej talent odkrył Wiesław Rakowski. W 1996 r. trener trafił do SP nr 11 i zachęcał dzieciaki do spróbowania swoich sił w kajakarstwie. Wśród uczniów była mała Beatka, która pasjonowała się wówczas... szachami. Na Babią Wieś trafiła dopiero na czwarte zajęcia i od razu pokazała, że czuje wodę. Na szczęscie dla polskiego kajakarstwa porzuciła szachy i na dobre usadowiła się w kajaku. Skończyła Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. W wieku niespełna 16 lat zadebiutowała w kadrze narodowej. Pierwszy poważny sukces przyszedł w 2002 r. w Zagrzebiu podczas mistrzostw Europy juniorów, gdzie zdobyła dwa brązowe krążki: na dystansie 1000m w osadzie z Anetą Szulc oraz indywidualnie w K-1 500m. Jest trzykrotną medalistką igrzysk olimpijskich - wszystkie wywalczone w kategorii K-2 500m (srebro Pekin 2008 oraz dwa brązowe medale Londyn 2012 i Rio 2016), w swoim dorobku ma medale we wszystkich trzech kolorach z mistrzostw świata i Europy. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2008) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013).
Michał Kubiak to również bydgoszczanin z urodzenia. Przyszedł na świat w 1946 r. na Szwederowie, z którym jest związany do dziś. W 1972 r. z wyróżnieniem ukończył studia w pracowni rzeźby doc. Olgierda Truszyńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie ASP). W 1975 r. współtworzył Grupę Bydgoską 1+X. Jego prace prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych i Norwegii. Znaczna część realizacji rzeźbiarza znajduje się w naszym mieście: jest autorem całościowego wystroju kościoła św. Maksymiliana Kolbego na bydgoskiej Osowej Górze, Drzwi Błogosławieństw w bazylice św. Wincentego a'Paulo oraz Drzwi Jubileuszowych w Katedrze Bydgoskiej, ławeczki-pomnika Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej i Wędrowca u zbiegu Gdańskiej, Dworcowej i Pomorskiej, a także posągu Andrzeja Szwalbego stojącego przed Filharmonią Pomorską. Od 10 lat wykuwa tabliczki wmurowywane w Alei Bydgoskich Autografów. W tym roku ma za zadanie stworzyć tablicę z podpisem Beaty Mikołajczyk oraz swoim własnym.
W zlokalizowanej na ul. Długiej Alei Autografów rokrocznie od 2007 r. swoje podpisy utrwalone w płaskorzeźbach odsłaniają osoby, które sławią Bydgoszcz. Są tam autografy m.in. artystów i ludzi kultury, polityków, sportowców, przedsiębiorców. Nie wszyscy z nich urodzili się w Bydgoszczy, ale wszyscy z tym miastem związali choć fragment swojego życia.