Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Porozmawiajmy o Śmierci - cykl wydarzeń

Gdzie?
Porozmawiajmy o Śmierci - cykl wydarzeń

Informacje od Organizatora:
„Porozmawiajmy o Śmierci” to cykl wydarzeń, które staną się przestrzenią twórczej ekspresji i wymiany myśli o życiu, śmierci, żałobie i umieraniu. Podczas dyskusji, warsztatów, koncertów i spacerów będziemy zadawać pytania graniczne, słuchać i poszukiwać odpowiedzi, ale też mierzyć się z ich brakiem. Jesteśmy przekonani, że nowe formy debaty o kwestiach ostatecznych są potrzebne, by oswoić naszą skończoność. Zwłaszcza w czasie, gdy śmierć stała się dla wielu z nas bardziej namacalna: podczas pandemii i w czasie wojny. Poruszanie tematów, które znajdują się w kulturowym tabu – takich jak śmierć i żałoba – ma w sobie potencjał i siłę, by zjednoczyć ludzi w wartościowej wymianie doświadczeń, bo ostatecznie śmierć jest z nami wszystkimi, porusza, budzi strach, intryguje. Łączy nas różnorodność sposobów mówienia o tym samym: dlatego do współpracy zaprosiliśmy m.in. medyków, pisarzy, muzyków, filozofów i historyków.
18.11.2022  |  godz. 19:00-20:00  |  wstęp wolny
Pieśń pożegnania: koncert Kurkowicz / Braszak
Kurkowicz / Braszak to duet śpiewaczy, zawiązany w Poznaniu, gdzie przecięły się dwie ścieżki, prowadzące przez ekspedycje terenowe, wywiady z wiejskimi śpiewakami i muzykantami, spotkania ze starymi i nowymi mistrzami tradycji. Tkanką muzyczną koncertu staną się tradycyjne pieśni żałobne, wywodzące się z tradycji polskich i wschodniosłowiańskich wsi wraz z opowieścią o tym, jak nasi przodkowie żegnali się ze swoimi zmarłymi.
19.11.2022  |  godz. 11:00-13:30  |  zapisy
Warsztaty pieśni pogrzebowych
Warsztat pieśni pogrzebowych stanowi wprowadzenie do wspólnotowego wykonania tradycyjnych pieśni ludowych, poruszających tematykę doświadczeń granicznych.
Warsztaty poprowadzą Dorota Kurkowicz, archeolożka i skrzypaczka oraz Piotr Braszak, tłumacz literatury, badacz pieśni i lirnik.
Na warsztaty obowiązują zapisy online lub osobiście, w punkcie informacyjnym (pn-czw 10:00-18:00, pt-nd 12:00-20:00).
19.11.2022  |  14:30-15:30  |  wstęp wolny  |  Zbiórka przed wejściem głównym do Młynów Rothera, od strony ul. Mennica
Umieranie przyrody: spacer
Czego przyroda może nauczyć nas o śmierci? Przewrotnie można powiedzieć, że połowa tego, co żyje w lesie, jest martwa. Dodatkowo: w martwym drewnie jest znacznie więcej życia, niż w żywym. Oznacza to, że nasze podziały na życie i śmierć są arbitralne i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Życie i śmierć, zwłaszcza w przyrodzie, wzajemnie się przenikają i zależą od siebie, a granice między nimi pozostają płynne. O tym, kiedy zaczyna się umieranie rośliny i co to właściwie oznacza, dowiemy się podczas spaceru z Katarzyną Rymarz, specjalistką ds. programowych Młynów Rothera.
19.11.2022  |  16:30-18:00  |  wstęp wolny
Soroczka: spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak
Soroczka nadawała szyku i z pewnością mogła być obiektem pożądania. Mogła symbolizować życie, jego kolory i smak, mogła być esencją tego, co dla człowieka najważniejsze. Dlatego też może towarzyszyć w ostatniej drodze temu, kto odchodzi. “Soroczka” Agnieszki Kuźniak to książka właśnie o odchodzeniu. Jej reportaż jest intymnym zapisem rozmów z ludźmi przygotowującymi się na śmierć. Jedenaścioro bohaterów spowiada się reporterce z sekretnych wspomnień i przeżyć. Rozmówcy pokazują też głęboko schowane pamiątki, przechowywane z ogromną czcią, stroje, które chcą mieć na sobie, gdy ich ciało leżeć już będzie w trumnie; przedmioty, które chcą wziąć ze sobą w tę ostatnią drogę.
Spotkanie z Angeliką Kuźniak, polską reporterką i pisarką, poprowadzi Marcin Szymczak.
20.11.2022  |  godz. 15:00-17:30  |  wstęp wolny  | Zbiórka przed wejściem głównym do Młynów Rothera od strony ul. Mennica
O Parku Sztywnych i innych zmarłych w przestrzeni miasta: spacer
Podczas spaceru z przewodnikiem, Damianem Amonem Rączką ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, ruszymy śladami bydgoskich cmentarzy i tradycji pogrzebowych. Porozmawiamy o cmentarzu żydowskim na Wzgórzu Dąbrowskiego, cmentarzu na Wzgórzu Św. Trójcy, cmentarzu w Kościele Farnym, śmierci obecnej w przestrzeni Starego Rynku, pod Rondem Bernardyńskim oraz o zabawach i tańcach w tzw. Parku Sztywnych.
20.11.2022  |  18:00-19:30  | wstęp wolny
Death Cafe Bydgoszcz
W Death Cafe ludzie, często dla siebie obcy, spotykają się, by napić się herbaty, zjeść ciasto i porozmawiać o śmierci, towarzyszących jej obrzędach, doświadczeniach. Celem inicjatywy powstałej w 2011 roku w Wielkiej Brytanii, jest zwiększenie świadomości śmierci i zachęta do celebrowania życia. Podczas Death Cafe uczestnicy prowadzą rozmowy o śmierci, żałobie i umieraniu. Spotkanie jest moderowane przez doulę przejścia. Odbywa się w inkluzywnej, pełnej szacunku i zaufania przestrzeni, bez zamiaru doprowadzenia uczestników do określonych wniosków czy sposobów działania. Wydarzenie nie ma charakteru grupy terapeutycznej, a udział nie jest rekomendowany osobom w kryzysie lub świeżej żałobie.
21.11.2022  |  18:00-19:30  |  wstęp wolny
Co się dzieje, kiedy umiera człowiek?
Śmierć oznacza ten moment, w którym ustają funkcje życiowe, serce przestaje bić, mózg się zatrzymuje, ustaje oddech. Myślenie o śmierci jak o serii powiązanych ze sobą wydarzeń ułatwia zrozumienie zmian, przez które przechodzi ludzkie ciało, żegnając się z życiem. Jak długo trwa śmierć? Co dzieje się w naszym ciele przed śmiercią? Co możemy wyczytać z ciała, które opuściło życie? Podczas spotkania z dr Elżbietą Bloch-Bogusławską, specjalistką medycyny sądowej, zapytamy o fizyczne aspekty umierania. Spotkanie poprowadzi Kamila Burchart, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry