Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Klasycznie w Pałacu: Paderewski Kwartet, Radosław Kurek

Gdzie?
Klasycznie w Pałacu: Paderewski Kwartet, Radosław Kurek
Koncert współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

 wstęp wolny


Zespół Paderewski Kwartet powstał z idei propagowania sztuki kameralnej na wzór kwartetu filharmoników berlińskich Berliner Quartet. Składa się z koncertmistrzów i liderów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz jednej z najstarszych orkiestr kameralnych w Polsce Capelli Bydgostiensis. Wieloletnie doświadczenia solistyczne, kameralne jak i orkiestrowe członków zespołu pozwoliły na osiągnięcia wyjątkowego i indywidualnego brzmienia. Ważnym i spektakularnym sukcesem zespołu był występ na 49. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym z dziełami W. A. Mozarta, L. Van Beethovena oraz H. M. Góreckiego. Członkowie zespołu zasiadali w jury konkursu kameralnego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracowali z Muzeum im. L. Wyczółkowskiego przy organizacji obchodów roku artysty, prowadzą kursy mistrzowskie jak i w nich uczestniczą. W 2011 roku kwartet w ramach 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Fine Arts Quartet. Paderewski Kwartet jest pomysłodawcą jak i organizatorem cykli koncertów kameralnych oraz I Uniwersyteckiego Festiwalu Muzycznego w Bydgoszczy. Repertuar zespołu nie ogranicza się do utworów skomponowanych wyłącznie na kwartet smyczkowy, muzycy chętnie podejmują współpracę z innymi instrumentalistami.
W skład zespołu wchodzą:
Aldona Cisewska - skrzypce I, Marcin Pawełczyk - skrzypce II, Zbigniew Milewski - altówka, Maciej Kamrowski - wiolonczela


Gościnnie wystąpi Radosław Kurek, który od zdobycia wyróżnienia The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie w 2012 roku oraz zwycięstwa XV Między-narodowego Konkursu im. J. Brahmsa w austriackim Pörtschach w 2008 roku (wraz z wiolonczelistą Georgyim Lomakovem), intensywnie pracuje nad poszerzaniem swojego repertuaru. Stale doskonali wysokie umiejętności na polu interpretacji muzyki kameralnej i dzieli się swoją wrażliwością z publicznością wykonując muzykę od klasycyzmu do współczesności na starannie przemyślanych recitalach solistycznych. Jego siła jako artysty tkwi w niezwykłej elastyczności we współpracy z innymi muzykami, dlatego jest szczególnie ceniony jako partner w muzyce kameralnej. Owocem wielu muzycznych spotkań pianisty są nagrania dla takich wytwórni płytowych jak niemiecka GENUINE Classics, Bayerischer Rundfunk, ANAGRAM, DUX, Soliton czy BeArTon.
do góry